15 Kasım 2018

Bitcoin Entegrasyonu: Türk E-ticareti İçin Potansiyel Pazarlama Malzemesi

Bitcoin EticaretBitcoin‘i Türk e-ticaret sitelerinin ödeme birimi olarak kullanması, tahmin edebileceğiniz sebeplerden dolayı imkansıza yakın. Bu tahmin edebileceğiniz sebeplerin en başında da hukuksal belirsizlikler (örn: vergi) ve e-ticaret altyapı firmalarının ve ödeme sistemlerinin adaptasyonu geliyor. Ancak zaten imkansıza yakın olduğu için de olası bir gerçekleşme durumunun pazarlama, yayılım ve haber değeri bu kadar büyük.

Bitcoin nedir sorusunun cevabını ve bitcoin hakkında bilmeniz gerekenleri geçtiğimiz zamanlarda detaylı bir şekilde açıkladık. Artık konuşulan ise merkezi bulunmayan bu sanal para birimi bitcoinin, underground ödemeler dışında bilinen online alışverişte de kullanılıp kullanılamayacağı. Aslında bu soruya en net yanıtı Kanadalı e-ticaret sitesi Club Parker, bitcoini bir ödeme alternatifi olarak kabul ederek vermiş oldu. Club Parker kurucu ortağı Tarek Attia konu hakkında şunları söylüyor: “Bitcoini kabul eden ilk e-ticaret şirketlerinden biri olacağımız için çok heyecanlıyız. Bitcoin’in gelecekte çok büyük bir pazar payına ulaşacağını düşündüğümüz için bu para birimini kullanıcılarına sunan ilk online alışveriş sitelerinden biri olmak istedik”.

Periyodik aralıklarla erkeklere jilet satışı yapan Club Parker üç ay önce kurulmuş ve küçük bir azınlığın dışında pek kimsenin haberdar olmadığı bir girişim(di). Artık kullanıcılarına ödeme yapabilecekleri alternatif bir para birimi olarak bitcoini sundukları için daha fazla kişi onlardan haberdar. Çünkü bitcoini bir pazarlama silahı ve alternatif hizmet fırsatı olarak gördüler.

Türk e-ticaret pazarına yeni giren birçok girişimci sektörde yalnızca “büyüklerin” isimlerinin geçtiğinden, yalnızca onların konferanslara ve yatırım/ortaklık görüşmelerine davet edildiğinden ve haberlerinin ya da röportajlarının yayınlandığından yakınıyor. Amiyane tabiriyle küçük e-ticaret sitelerinin büyüklere kafa tutması için ekstradan işler yapmaları ve kendilerinden söz ettirmeleri gerekiyor. İşte o fırsatlardan biri tam karşımızda. Haftalardır 70 dolardan, 200 dolara ve sonra tekrar 50 dolara iniş yapmış olan, herkesin ne olduğunu merak ettiği ve özellikle dijital sektördekilerin konuşmaktan ilginç bir keyif aldığı bitcoini bir Türk e-ticaret sitesinin ödemede alternatif para birimi olarak kabul etmesi kadar kuvvetli bir PR çalışması olur mu?

Ayrıca Türkiye’deki e-ticaret altyapı ve ödeme sistemi firmaları da, bitcoini sistemlerine entegre ettiklerini duyurmaları ile PR rüzgarından faydalanabilir. Aralarında Magento ve Shopify gibi popüler şirketlerin de bulunduğu birçok altyapı firması ile bitcoin kullanılabilir durumda.

Küçük girişiminizden bahsedilirken “inovatif, cesur, geleceği gören, fırsatları değerlendiren ve proaktif” gibi kelimelerin kullanılmasını istemez misiniz?

İlgili yazı: Bitcoin ile Satın Alınabilecek 10 Fantastik Ürün ve Hizmet

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vergi konusunda e-ticaret sitelerine göz açtırmayacaklarını söylemiş olabilir ancak bitcoin ile ilgili herhangi hukuksal bir düzenleme, Türkiye’yi geçtim, ABD’de dahi hazırlanabilmiş değil. Birçok kişi bitcoinlerin yabancı para birimi ya da ödeme alternatifi olarak kabul görmesi gerektiğini savunuyor.

Kolay değil evet; hele Türkiye gibi yurt dışında ne oluyorsa genellikle üç beş yıl geriden takip eden bir ülke için hiç kolay değil. Ama biri çıksa ya, “biz artık bitcoin ile ödeme kabul ediyoruz” dese. Bitcoin ile hiç sipariş alamayacağını bile bile yapsa bunu, “PR ya da değil, farklı düşünen Don Kişotlar hala var” dedirtse.

En kötü ihtimalle Türkiye’de kimse bitcoin ile sizden alışveriş yapmadığı için konuşulursunuz. Ya da belki de sizin sayenizde Türkiye bitcoine farklı bir vergi uygulamak adına yasa çıkaran dünyadaki ilk ülke olur ve yine hakkınızda konuşulur.

İlginizi çekerse küçük işletmeler için bitcoin rehberini de karıştırabilir, başlangıç için de WalletBit ve Bitpay‘e göz atabilir ve biz dijital dilencilerin Don Kişot’u olabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*