21 Kasım 2018

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey [İnfografik]

Bitcoin
Son zamanlarda adından sıkça söz ettiğimiz hatta ilk olarak Şubat ayının başında ele aldığımız Bitcoin ile ilgili her geçen gün yeni bir gelişme yaşanmakta. Son olarak Bitcon ATM ve Dollar Vigilante’nin hazırladığı infografikte Bitcoin’in ne olduğu ve Nisan 2012’den sonraki gelişimini anlatıyor. Herhangi bir banka ya da şirket tarafından kontrol edilmeyen sanal para birimi Bitcoin, yüksek güvenlik yöntemleriyle şifrelenerek korunuyor. Bitcoin’in değeri kullanıcılar tarafından belirleniyor ve bitcoinlerin takip edilebilirliği ve anonim olup olmaması kullanıcı tarafından seçilebiliyor.

Bitcoinler tamamen dijital oldukları için de global boyutta kullanılıp transfer edilebiliyor. Nisan 2012’de 50 milyon dolar değerinde olan bitcoin, şu an 1,2 milyar dolar seviyelerinde bir değere sahip. Geçtiğimiz günlerde bir bitcoinin 115 dolar değerinde olması ve gün içinde sürekli değer kazanması, bitcoine olan ilginin son dönemlerde arttığını da gösteriyor. Bunun yanı sıra dünyanın ilk Bitcoin ATM’sini geliştiren Dollar Vigilante bu fikri dünya üzerine yaymak için çalışmalarına devam ediyor.

İnfografikte verilen bilgiye göre gün içinde en fazla işlemin yapıldığı ay Mart 2013 olarak öne çıkıyor. Nisan 2012’de bu rakam günde 10 bin işlemin altındayken, bir yıl sonra Nisan 2013’te ise 50 binin üstüne çıkıyor.

Her 10 dakikada 25 bitcoin üretiliyor ve ilk dört yıl içinde toplam bitcoin kaynağının sadece yarısı üretildi. Bundan sonraki bitcoin kaynağının tamamının çıkarılması içinse 127 yıl daha gerekiyor. Maksimum bitcoin potansiyelinin 21 milyon olduğu düşünülüyor ve şu an ki bitcoin sayısı 11 milyon civarında. Tüm bitcoinlerin üretilmesinin ise tahmini olarak 2140 yılını bulması bekleniyor. Tabii ki zamana ve talebe göre değişecek bir birim olduğu için bu süre artabilir ya da kısalabilir.

Bitcoin üzerinden yapılan işlemler, yapıldıkları anda tüm kullanıcılar tarafından görülebiliyor ve güvenli network ne kadar büyürse, bu ağı delmek bir o kadar zorlaşıyor.

Bitcoin kullanıcıları, kişisel işlemlerini gizlemek, kişiler arasında yapılan işlemlerdeki masrafları azaltmak ve ülkeler arası daha rahat para transferi yapabilmek için bu birimi kullamayı tercih ediyor. Hatta bazı toplumlarda o kadar bitcoin 400 bin dolarlık evinin satan bir kullanıcı ödeme seçenekleri arasında bitcoini de kabul ettiğini belirtiyor.

Bitcoin hakkında yorumlar yapan arasında Amerikalı politikacı Al Gore da bulunuyor. Bitcoin evrenin oluşturduğu algoritmanın hükümetlerin yerine geçtiğini ve bu özelliğin oldukça ilginç olduğunu söylerken, Bitcoin ATM’nin Kurucu Ortaklarından olan Jeff Berwick, Bitcoin’in internet üzerinde serbest pazarın bir ürünü olduğunu ve gerçek anlamda insanların parası olduğunu belirtiyor.

Son olarak eklemek gerekirse, Bitcoin’in dünya genelinde 20 farklı para biriminden daha değerli bir hal aldığına da değinmek gerekiyor. Paylaşılan diğer bilgilere aşağıdaki infografikten ulaşabilirsiniz.

bitcoin-encryption-standardSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*