13 Kasım 2018

Bitcoin Nedir, Nasıl Kullanılır?

BitcoinLidyalılar’ın parayı bulduğu tarih olan milattan önce 600’lü yıllardan bugüne kadar varlığını koruyan bu güç simgesi, son yıllarda yaşanan dijital dönüşüm rüzgarı neticesinde form değiştirmeye başladı. Birçok otorite, oldukça yakın bir gelecekte bugün kullandığımız cüzdanların artık var olmayacağını, bunun yerine ise dijital ödeme sistemleri ve para birimleriyle tüm alışveriş ihtiyaçlarımızı karşılayacağımızı belirtiyorlar.

Bu iddialar fütüristik bir bilim kurgu filminden sahneler değil. Aksine, tüm bu anlatılanlar oldukça hızlı ama sinsice hayatımızı ele geçiren dijital kültürün yansımaları olarak çoktan günlük hayatımıza girdi bile. Gelişen mobil teknolojiler sayesinde akıllı telefonlar cüzdan olarak kullanılırken, 2.2 milyar kişiyi bünyesinde barındıran sanal dünya da bu bağlamda kendi para birimini oluşturdu. 2009 yılında tanıtılan yeni global para birimi olmaya aday Bitcoin’den bahsediyoruz.

Yeni bir küresel para birimi mi?

Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya ciddi bir alternatif olarak lanse edilen Bitcoin gerçek bir para değil, ancak birçok internet sitesinde geçerliliğini koruyan bir sanal para birimi olarak adlandırılıyor. Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan bu para birimi, transfer işlemlerini ağ üzerinde kolektif olarak gerçekleştirdiği için merkezi bir kuruluşa da ihtiyaç duymuyor. Yani kısacası, Bitcoin’ler üçüncü bir şahsın ya da kuruluşun onayına gerek kalmaksızın internet üzerinde kolayca gönderiliyor, diğer paralara göre fiyatı ise arz-talep dengesine göre belirleniyor. Hatta Bitcoin’in yaratıcıları bu durumu kendi internet sitelerinde şu şekilde ifade etme yoluna gitmiş:

“Para arzı, yazılım ve sistem kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleştiği için, herhangi bir hükümet, banka, organizasyon ya da şahıs tarafından manipüle edilemez. Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlı enflasyon, ağın güvenliğine yardımcı olan kullanıcılara (madencilere) eşit şekilde dağıtılır.”

bitcoin nakit

100 binden fazla kullanıcısı ve 100 milyon dolarlık değeri var

Son dönemlerde oldukça popüler olan bu online ödeme biriminin geçerli olduğu internet sitelerinde, Bitcoin’lerin karşılığında ürün veya hizmet satın almak mümkün. Bitcoin kurucuları Youtube manifestolarında, bu sistemin küresel finans alanında bir devrim yaratacağını ve Bitcoin’in yeni küresel para birimi olarak insanlığa hizmet edeceğini iddia ediyorlar.  Hali hazırda 100 binden fazla insan tarafından kullanıldığı belirtilen hizmette, maksimum Bitcoin sayısı ise 21 milyonla sınırlandırılmış. Bu durumda 100 milyon ABD dolarının üzerinde değere sahip Bitcoin’in dolaşımda olduğu da açıklanan bilgilerden.

Bitcoin kullanabilmek için öncelikle bir cüzdan oluşturmak gerekiyor. Açık kaynak kodlu bir uygulama olan Bitcoin istemcisinde oluşturduğunuz cüzdan otomatik olarak ilk adresinizi gösteriyor. Oluşturduğunuz cüzdanı şifreledikten sonra ise Bitcoin alıp göndermeye başlayabilirsiniz. Kullanıcılar Bitcoin almak için birden fazla seçeneğe sahip: Şahıslar, Değiş-tokuş siteleri, Temel Bitcoin satın alma siteleri ve Fiziksel Bitcoin’ler bunlardan bir kısmı. Kullanıcılar sahip oldukları bu dijital paraları ise online dünyada geçerli olan yerlerde kullanabiliyorlar. Kesin bir rakam olmasa da Bitcoin geçerli olan mağazaların sayısının binleri bulduğu ifade ediliyor. Açık artırma siteleri, elektronik ürün satışı gerçekleştiren siteler, müzik aletleri ve giyim kuşam gibi birçok kategoride Bitcoin’leri kullanmak mümkün. Detaylı listeye buradan ulaşabilirsiniz: “Bitcoin harcanacak yerler.

bitcoin

Bitcoin’ler siber suçlara davetiye mi çıkarıyor?

İnternet dünyasına farklı bir soluk getirse de, Bitcoin ile ilgili oldukça sert eleştiriler de yok değil. Öncelikle illegal kullanımlara davetiye çıkardığı iddia edilen bu sanal para biriminin adının yasa dışı bazı olaylara karışmışlığı da var. Bu tarz siber suçlara alet olan kişiler, genellikle özel yazılımlarla online kimliklerini gizleme yoluna gidiyorlar. Alternatif ve popüler ödeme sistemleri veya kredi kartlarının aksine, “Bitcoin” ile alışverişlerini yapmayı tercih eden bu kesim, bu şekilde güvenlik güçleri tarafından yakalanma riskini minimuma indiriyor. Uluslararası suç örgütlerinin para transferleri yapmak amacıyla da kullanıldığı iddia edilen Bitcoin’de en büyük tartışma konusu para transferlerinin ve ödeme işlemlerinin anonim olarak yapılıyor olması. İlgilenenler için bu konuda FBI’ın yayınladığı ve internete sızdırılan kapsamlı bir rapor mevcut.

Bu tartışmalar bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Ancak dikkate alınması ve üzerinde durulması gereken asıl konu, artık ödeme ve alışveriş alışkanlıklarımızın kökten değişiyor olması. Yakın gelecekte Bitcoin’ler hayatımızın daha önemli bir parçası mı olacak, yoksa radikal bir deney olarak tarihin tozlu sayfalarındaki yerini mi alacak bilinmez. Ancak günümüz dünyasında dikkate değer bir sosyolojik ve finansal hamle olarak değerlendirilmesi ve incelenmesi fayda sağlayacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Banka hesaplarındaki para miktarını ifade eden dijital sayıları toplasak dünyadaki gerçek paradan daha fazla çıkar. Para denilen şey artık banka veritabanında kayıtlı dijital sayıya dönüştü. Bir cinfikirli de çıkmış. Alışverişte sadece bu sayıyı aktarmak varken neden parayı transfer edelim ki? demiş.
  Dur bi dakka. Bu kredi kartının hikayesiydi… Neyse, bu da benziyor…

  • Batuhan Apaydın der ki:

   🙂 aynen öyle, mantık olarak paralel olma durumu var. ancak burada farklı olan kısım merkezi olmaması. önümüzdeki zamanlarda kaosa mı götürür, invisible hand ile kendi düzenini mi yaratır, beraber göreceğiz.

 2. Para denen şey artık somut bir şey olmaktan çıktı. Ve maden v.g değer olarakta karşılığı yok. Küresel güçler bitcoin’i desteklemese böyle bir şeye kimse cesaret edemez. Amaçları kredisi tükenen dolar ve euro’ya alternatif olarak piyasaya bitcoin’i sunup bütün açıklarını bitcoin üzerinden kapatmak.

  • Batuhan Apaydın der ki:

   komplo teorisi olarak hiç fena değil aslında ama kollektif hareketin gücü de küçümsenmemeli. ben bitcoinin merkezi olmamama durumunun gerçekliğine inanıyorum.

 3. sitemizden alışverişleri sadece bitcoin üzerinden yapabilirsiniz http://www.bitcoinmarketim.com

Geribildirimler

 1. […] 13/02/13, eticaretmag: Bitcoin Nedir, Nasıl Kullanılır? […]

Fikrini söyle

*