13 Kasım 2018

Bitcoin’den Başka Hangi Sanal Para Birimleri Kullanılıyor?

Bitcoin Sanal Para BirimiSon birkaç aydır Bitcoin‘in ismini çok duyar olduk. Özellikle değerinin yüzlerce dolarlara çıkması ile beraber herkeste bir Bitcoin çılgınlığı oluştu. Ancak, henüz o kadar popüler olmasalar da, Bitcoin dışında da birçok sanal para birimi bulunuyor.

Son zamanlarda “sanal para birimleri” konusunda en fazla dile getirilen sorulardan biri de “Bitcoin nedir?” olabilir. Sonuçta kuvvetle muhtemel birçok kişi Bitcoin öncesinde sanal para birimlerinden haberdar değildi. Ancak geldiğimiz noktada artık çeşitli yerlerde Bitcoin ATM’lerinin kurulduğunu ve birçok farklı segmentten ürünün Bitcoin ile satın alınabildiğini görüyoruz.

Ayrıca en çok konuşulduğu zamanlarda Bitcoin’in Türk e-ticareti için potansiyel bir pazarlama ürünü olduğuna da daha önce bu sayfalarda yer vermiştik. İlgilenenler olabilir.

Peki Bitcoin dışında hangi sanal para birimleri bulunuyor? Geleceğin finans ve satın alma dünyasında sanal para birimleri hakim bir konuma gelebilirse hangi isimleri daha çok duyacağız?

Litecoin

Bitcoin protokolü ile çalışan 2011’de kullanıma sunulan Litecoin sisteminde 84 milyonluk bir litecoin potansiyeli bulunuyor ve bugüne kadar yüzde 20’si piyasaya çıkartılmış durumda. Bu da 17 milyon litecoin’e denk geliyor. Şu an için piyasadaki litecoin’lerin toplam değerinin 50-60 milyon dolar civarında olduğu düşünülüyor.

Litecoin ile yapılan işlemlerin Bitcoin’e kıyasla daha hızlı gerçekleştiği ve bir litecoin biriminin bir bitcoin’in 30’da 1’i kadar değerli olduğu da biliniyor.

Bitcoin ile Litecoin arasındaki farkları aşağıdaki videoda öğrenebilirsiniz.

Amazon Coins

Amazon da finans dünyasının geleceği olarak gösterilen sanal para birimlerine kayıtsız kalmayıp yakın geçmişte kendi para birimini çıkartmıştı. Amazon Coins adı verilen birimin ilk kullanıcıları ise Amazon’un popüler tabletlerinden Kindle Fire’ı satın alanlar oldu ve her kullanıcı toplam 5 dolar değerindeki 500 Amazon Coins ile hesaplarını açmış oldu.

Bitcoin gibi bir protokole sahip olmadığından dolayı ayrı bir kategoride değerlendirilebilecek olsa da Amazon Coins’in aynı Facebook Credits gibi içerik satın alımında gelecekte önemli bir aktör olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Amazon’un para biriminin farklı sitelerde farklı kullanım alanlarına gelecekte sahip olabileceğini de (bkz: x e-ticaret sitesinden Amazon Coins ile alışveriş yapmak) öngörmek mümkün.

Freicoin

100 milyon freicoin‘in çıkartılmasına (mining) izin verilen protokolde, aynı Litecoin’de olduğu gibi henüz yüzde 20’lik kısım piyasada bulunuyor. Şu an için Bitcoin ya da Litecoin kadar popüler olmayan Freicoin’in yaklaşık 100 kadar kullanıcısı bulunuyor.

Freicoin de diğer sanal para birimlerinde olduğu gibi merkezi olmadığını, şeffaf, hızlı ve güvenilir olduğunu iddia ediyor. Freicoin’in yaratıcılarından Mark Friedenbach, şu an Freicoin’in yalnızca birkaç niş pazarda kullanıldığını ve daha fazla kullanımı için de çalıştıklarını belirtiyor.

Ripple

Aynı zamanda bir ödeme network’ü olan Ripple, Silikon Vadisi’nde yer alan OpenCoin tarafından geliştiriliyor. 100 milyar kadar yaratılmış olan Ripple’ın 50 milyar kadarının önümüzdeki yıllarda OpenCoin tarafından dağıtılacağı, ilk aşamada ise kişi başı 2.000 Ripple’ın 40 bin kadar kişiye verileceği söyleniyor.

Bitcoin protokülünden daha farklı bir yapıya sahip olan Ripple’ın ana görevinin para aktarımı olduğunu söylemek mümkün. Ripple hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Bitcoin’den sonra en popüler sanal para birimleri olarak varsayabileceğimiz yukarıdakiler dışında daha fazla araştırma yapmak isteyenler için Namecoin, Terracoin ve Feathercoin‘in de açık kaynak kodlu protokole sahip sistemler olduğunu ekleyelim.

Bunlar dışında ise SolidCoin, BBQCoin, Fairbrix ve GeistGeld gibi artık kullanılır olmayan sanal para birimleri bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] başka dünyada kullanılan sanal para birimlerine şuradan […]

Fikrini söyle

*