13 Kasım 2018

“Biz sizi ararız!”

Biz-sizi-arariz F

İş görüşmesine gidenler bilir: Her mülakat ayrı bir maceradır. Her seferinde ya şirketin durumu ya da görüşme yaptığımız kişi sayesinde şaşıracak detaylar yakalarız. Ancak iş görüşmelerinin değişmez bir cümlesi vardır ki, hepimiz olumsuz duygular besleriz. “Biz sizi ararız.”

İlk kez bu cümleyi duyanlar genellikle iyi bir görüşme geçirdiklerini düşünür, telefonlarının çalacağına sorgulamadan inanırlar. Birkaç kez görüşmeye gidenler, yaşadıkları mülakat deneyimine göre aranıp aranmayacaklarını az çok tahmin ederler. Yıllardır profesyonel hayatın içinde olan; hatta daha önce kendi ekiplerine birisini alma rolünü üstlenmiş kişiler ise bu cümleye inanmazlar.

Neden “biz sizi ararız” derler?

İş görüşmesini yapan şirket yetkilisinin, görüşme bitmeden önce süreç ile ilgili olarak görüşmeye katılan kişiye bilgi vermesi gerekir. Sonraki süreçlerde; kişinin kimlerle görüşeceği, uygulanacak testler ve hangi yolla iletişim kurulacağı gibi konuları bildirmesi gerekir. Tüm bu bilgiler aktarıldıktan sonra bağlama cümlesi olarak işte o cümle gelir. “Biz sizi ararız.” Başka bir deyişle bu cümle; “sizin bizi aramanıza gerek yok, biz sizinle iletişime geçeceğiz” demektir.

“Biz sizi ararız” diyen şirket bizi arar mı?

Görüşmeniz olumluysa telefonunuz çalar. Ama ne zaman?

Ancak görüşmeniz olumsuz ise genellikle bu bilgi bizlere telefonla yapılmaz. Ya bir mail ya da kullanılan insan kaynakları portallarından biri aracılığıyla geri bildirim alırız.

“Arayacağız” diyen şirket neden aramaz?

Şirketler bir açık pozisyon için birden fazla aday ile görüşürler. Özellikle büyüyen şirketlerde sürekli açık pozisyonlar bulunur ve bu pozisyonlar için yetkililer düzenli olarak CV‘leri gözden geçirir ve görüşmeler gerçekleştirir. Her adaya tek tek dönülmesi sistematik olarak süreçlerini oturtamamış şirketler ve mülakatçılar için ciddi bir iş yüküdür. Bu yüzden şirketler olumsuz dönüşlerini toplu olarak e-mail ile yapmayı tercih ederler.

Öneri!

• Şirketlerin çalışanı seçerken en çok önem verdikleri unsur kişinin duyduğu heyecan ve istektir. Bu yüzden şirketi veya işi istiyorsanız bunu şirkete mutlaka iletin.
• Şirkete işi istediğinizi bildirmenin en doğru yolu e-maildir.
• Görüşme yaptığınız kişiye işi istediğinizden, görüşmenin sizin açınızdan olumlu geçtiğinden ve pozitif haberleri heyecanla beklediğinizden bahseden bir e-mail yollayın.

Yanılgı!

• Başvurduğunuz veya görüştüğünüz iş için sizden daha iyi adayları düşünüp umutsuzluğa kapılmayın.
• Görüşme sonrasında henüz şirketten olumlu veya olumsuz dönüş almadan araya tanıdıkları veya görüştüğünüz kişinin üst pozisyonundaki kişileri sokmaya çalışmayın.
• Geri bildirim mutlaka yapın. Size olumsuz dahi dönülmüş olsa; her şey için teşekkür edip ileride birlikte çalışmak istediğinizi iletin (eğer birlikte çalışmak istiyorsanız). Unutmayın sizin yerinize başka bir aday alınsa bile başka bir pozisyon daha açılması durumunda şirketler vakit kaybetmemek için daha önce görüştükleri adayları yeniden değerlendirirler.
• Görüşme sürecinde herhangi bir problem yaşadıysanız bunu kuracağınız pozitif cümlelerle mutlaka yetkiliye iletin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*