14 Kasım 2018

Resim Paylaşım Siteleri Tüketicilerin %32’sini Alışverişe Yönlendiriyor

Pinterest‘in görselliğiyle sitelere trafik ve aynı zamanda satış getirmekte olduğuna dair farklı haber ve araştırmaları sizlerle paylaşmıştık.

Nisan ayının ortalarında Bizrate Insights tarafından yayınlanan sosyal resim paylaşım siteleri alışverişe dönüştürme oranı araştırmasından daha detaylı veriler firma tarafından paylaşıldı.

İlk araştırmasında Pinterest gibi sosyal resim paylaşım sitelerinin sadece trafik değil satış da sağladıklarını, bu sitelerin farkında olan her 4 tüketiciden en az birinin siteler üzerinden online alışveriş yaptıklarını belirten Bizrate Insights, yeni yayınladığı verilerde ise bu tarz sitelerin kullanıcılarının %32’sinin sitelerde gördükleri resimlerden yola çıkarak alışveriş yaptıklarını açıkladı.

Online alışveriş yapan 3741 kişilik bir grupla gerçekleştirilen araştırmaya göre, gördükleri resimler üzerinden alışveriş yapmaya karar veren bu %32’lik tüketici kesiminin %26’sı resimden direk satışı yapan markanın sitesine yönlenebildi, %6’sı ise resimi farklı sitelerde araştırmak durumunda kaldı.

Araştırmaya katılan kesimin %37’sinin ise sosyal resim paylaşım sitelerinde satın almak istedikleri ürünler gördükleri, fakat bu kesimin %27’sinin resimdeki ürünün satıldığı siteyi bulmaya vakitleri olmadığı için alışveriş yapmadıkları, %10’unun ise resimdeki ürünü webde bulamadıkları araştırmacılar tarafından paylaşıldı.

Bizrate Insights’ın yeni yayınladığı araştırma, sadece farkındalık yaratma adına olsa bile sosyal medya kullanımına oldukça önem veren markaların, başını Pinterest’in çektiği sosyal resim paylaşım sitelerine daha fazla önem vererek ürünleri ile bu mecralarda yer almalarının markalarına oldukça büyük katkı sağlayacağını ortaya koymuş oldu.

Bizrate Insights, araştırmasının yeni ayağında bu tarz siteler üzerinden alışveriş yapmaya kadınların mı yoksa erkeklerin mi daha yatkın olduğunu ortaya koymayı planlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sedat Öztürk der ki:

    Kişiler artık birlikte sanal alemde alışverişe çıkmak istiyor. Bu tarz sitelerin çalışmasında hem ticaret hemde paylaşım yer almalı. Örneğin beğendiği bir ürünü beğenip kendi duvarında paylaşıp arkadaşlarından fikir alabilmeli. Bunun adı bence sosyal ticarettir. bence siziariyorum.com adresini bir denemelisiniz.

Fikrini söyle

*