21 Kasım 2018

BKM: 2012’in İlk Yarısında 165 Milyar TL’lik Kart Alışverişi Yapıldı

BKM (Bankalararası Kart Merkezi), 2012’in ilk altı ayını içeren kartlı ödeme sistemlerinin verilerini içeren bir araştırma yayınlandı. Bu veriler incelendiğinde Türkiye’deki kartlı ödeme sistemlerinin her dalında artış olduğu göze çarpıyor.

Türkiye’deki kredi kartı sayısının 53 milyona ulaştığı ortaya çıktı ki bu veri online alışveriş için çok önemli. Türkiye’deki bankamatik kartı kullanıcılarının sayısının 87 milyona  ulaştığı ve geçen yıla göre %5’lik bir büyüme olduğu görünüyor. Ortaya çıkan bu verilerle kişi başına 1.9 adet kart düştüğünü söyleyebiliriz.

2012’in ilk altı ayındaki süreçte 318 milyar TL’lik hacim yaratarak geçen yılın ilk altı ayına kıyasla %24’lük bir büyüme yaşandı. Bu hacmin %52’si alışveriş için kullanılmış ve geri kalan %48’lik bölümü ise para çekmek için kartlarını kullanmış. Alışveriş için harcanan para altı aylık yaklaşık (toplamın yüzde 52’si) 165,36 milyar TL iken, aylık olarak ise yaklaşık 27,56 milyar TL harcamışız. Yani bu verilere göre Türkiye, günlük yaklaşık olarak ortalama 910 milyon TL alışveriş için harcama yapıyor.

Online alışveriş sektörünü ilgilendiren verilerden biri de kart kullanıcılarının alışveriş başına ortalama 119 Tl’lik harcama yapıyor oluşu. 2012’in ilk altı ayı içinde kart başına 1.173 TL değerinde alışveriş yapan Türk kart kullanıcıların kart başına 10 adet alışveriş işlemi gerçekleştirdiği de BKM’nin araştırmasında ortaya çıkmış.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer bilgi de, yabancı kartlarla 3.6 milyar dolar döviz Türkiye’ye girmiş olması. 2011’in ilk altı ayına göre %5 bir artış söz konusu.

Aşağıda da BKM’nin hazırladığı infografiğide sizlerle paylaşıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*