14 Kasım 2018

BKM Ağustos 2012 E-Ticaret Rakamlarını Açıkladı

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Ağustos 2012 için paylaştığı verilere göre ülkemizdeki e-ticaret hacmi 2,825 milyar lira olarak belirlendi. Temmuz 2012 ile karşılaştırdığımızda ise e-ticaret hacminde 361 milyon liralık bir düşüş yaşandığını görüyoruz.

Temmuz 2012’de 3,186 milyar lira olan e-ticaret hacminin yaşadığı gerilemeyi tatil sezonuna ve dolayısıyla doğal durgunluğa bağlamak mantıklı olacaktır. Yaklaşık yüzde 11’e denk gelen bu düşüşün önümüzdeki ay ile beraber tekrar tersine döneceğini ve pozitif bir hal alacağını söylemek gerek.

E-ticarette kaydedilen işlem adedi de sunulan raporun çok da karamsar bir tabloya işaret etmediği sonucuna varmamızı sağlıyor. Temmuz 2012’de 14 milyon 393 bin olarak belirlenen işlem adedi (internetten kartla yapılan alışveriş), Ağustos 2012’de 14 milyon 409 bine çıkmış. Bu rakam geçtiğimiz sene Ağustos ayına göre 3 milyon 380 binlik bir artış demek.

İşlem başına düşen harcamada ise Temmuz 2012’deki 221 TL, Ağustos 2012’de 195 TL’ye gerilemiş. Ağustos 2011’de ise bu rakam 196 TL olarak kaydedilmişti.

Yani içinde bulunduğumuz mevsime baktığımızda gözüken toplamdaki hacim düşüşü ve az miktardaki işlem artışı (işlem hacmindeki aynılığa rağmen), geçtiğimiz sene ile karşılaştırdığımızda son derece önemsiz kalıyor çünkü az da olsa düzenli bir büyümenin devam ettiğini söylemek mümkün. Yaz aylarında böyle bir karşılaştırma yaparak ciddi sonuçlara varmak da çok sağlıklı olmayacaktır.

BKM’nin resmi sitesinden her ay düzenli olarak yayınlanan ve geçmiş yılları da kapsayan detaylı rakamları incelemeniz mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Merhaba. Her sene yıl içinde benzer trend yaşanır. Uzun dönem trendi içinde gelişme sürüyor. Ağustos ayında sadece, tüm zamanlar rekoru kıran Temmuz ayına göre bir düşme var ama tüm zamanların ikinci en yüksek rakamına ulaşılmış durumda. http://blog.sanalmimarlar.com/2012/09/2012-yaz-aylari-e-ticarete-yaradi/ sayfasındaki analizde ve grafiklerde görülebileceği gibi, alışveriş amaçlı toplam kredi kartı kullanımı içinde e-ticaretin payının %9 seviyesinin üstünde kalması olumlu değerlendirilmelidir.

Fikrini söyle

*