16 Kasım 2018

BKM Eylül 2012 E-ticaret Rakamlarını Açıkladı: Doğal Düşüş Sürüyor

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) paylaştığı Eylül 2012 verilerine göre, internetten yapılan ödemeler 2 milyar 447 milyon lira olarak gerçekleşti.

Ağustos ayında 2.825 milyar lira olarak açıklanan ve Kasım ayına kadar “Doğal Düşüş”e devam edeceğini belirttiğimiz Türk e-ticaret hacmi; Eylül ayı da eklenince, yıl toplamında bir önceki senenin rakamlarını geride bıraktı; ancak son birkaç aydır şahit olduğumuz düşüş trendi ise devam ediyor.

BKM verilerine göre Eylül ayında 13 milyon 734 bin olarak açıklanan toplam işlem adedi, bir önceki yıl 11 milyon 336 bin olarak belirtilmişti. Bu veriler ışığında internetten yapılan ödemelerin 2011 yılına oranla ciddi bir artış yakaladığını anlıyoruz. Kaldı ki, Eylül ayı itibariyle 22 milyar 118 milyon TL‘ye ulaşan toplam e-ticaret hacmi, 2011 yılının toplamı olan  22 milyar 117.52 milyon TL’yi geçmiş oldu. Önümüzdeki 3 aylık periyotta sektörün bir yükseliş ivmesine gireceğini tahmin edersek, 2012 yılı için hedeflenen rakamlara ulaşılmasının çok zor olmadığını söyleyebiliriz.

İşlem başına düşen harcamalara baktığımızda ise Temmuz ayında 221 TL ve Ağustos’ta 195 TL olarak açıklanan rakamlar, Eylül 2012’de ulaştığı 178 TL’lik oran ile düşüşüne devam ediyor. İşlem başına düşen tutarın 2011 yılının Eylül ayında ise 168 TL olduğunu da belirtelim.

Bir önceki aya göre yaklaşık 400 milyon liralık bir kaybın yaşandığı internetten yapılan ödeme rakamlarının, önceki yıllara baktığımızda yaz dönemlerinde doğal bir düşüş trendine girdiğine tanık oluyoruz. BKM’nin açıkladığı bu e-ticaret rakamları içinde sadece perakende ürünlerin olmadığını, ayrıca hava yolu ve ulaşım sektöründe sanal pos üzerinden ödenen sigorta primleri ve vergi ödemelerinin olduğunu söylemekte yarar var. Önümüzdeki aydan itibaren yeniden yükselişe geçmesi beklenen internetten yapılan ödemeler ile beraber 2012 yılı toplamı için ön görülen rakamlara ulaşılıp, ulaşılmayacağını hep beraber göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*