22 Kasım 2018

BKM Kasım 2012 Verilerine Göre, E-ticaret Hacmi 27 Milyar TL’ye Ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), her ay düzenli olarak yayınladığı internetten yapılan ödeme verilerinin Kasım 2012 rakamlarını açıkladı. Türk e-ticaret sektörüne geniş bir perspektiften bakma olanağı sunan BKM raporuna göre, Kasım ayında 2 milyar 513 milyon TL’lik işlem tutarı gerçekleştirildiği belirtiliyor. Böylece 2012 genelinde toplam 27 milyar 110 bin TL’lik finansal hacme ulaşan Türk e-ticaret pazarı, yıl sonu hedefi olan 30 milyar TL’yi tutturacağının, hatta bu rakamın da üzerine çıkabileceğinin sinyallerini verdi.

Ekim ayında 14 milyon 740 bin 259 işlem adediyle 2 milyar 478 milyon TL seviyesine ulaşmış olan internetten yapılan ödeme rakamları, Kasım ayında ise 15 milyon 518 bin 633 işlem adedine yükseldi. Bu şekilde 2012 yılı genelinde 154 milyon 436 bin 504 rakamına ulaşan toplam işlem sayısının, geçen senenin aynı dönemine göre rekor seviyede (yüzde 28) oranında arttığına şahit oluyoruz.  İnternet kullanıcılarının gerçekleştirdiği online işlemlerin artmasında, soğuyan havalar sebebiyle online alışverişe yönelen kullanıcılar ve firmaların gerçekleştirdiği cazip alışveriş kampanyalarının etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki aya kıyasla yüzde 1.4 oranında bir büyüme grafiği sergileyen e-ticaret sektörü, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise, yüzde 36’lık bir büyüme rakamına ulaşmış durumda. Temmuz ayından bu yana düzenli bir düşüş grafiği sergileyen işlem başına tutar ise,  Temmuz ayında 221 TL, Ağustos’ta 195 TL, Eylül ayında 178 TL, Ekim ayında ise 168 TL’ye gerilemişti. BKM’nin verilerine göre Kasım ayında da düşüşüne devam eden işlem başına tutar rakamları, bu dönemde 161 TL olarak açıklandı. BKM’nin açıkladığı bu e-ticaret rakamları içinde sadece perakende ürünlerin olmadığını, ayrıca hava yolu ve ulaşım sektöründe sanal pos üzerinden ödenen sigorta primleri ve vergi ödemelerinin olduğunu bir kez daha belirtmekte yarar var.

Son yıllarda hızlı bir yükseliş ivmesi yakalayan Türk e-ticaret sektörünü 2013 yılında daha da hareketli günlerin beklediğini söylemek yanlış olmaz. Altyapı ve ödeme sistemlerindeki gelişmeler, kitle iletişim araçlarından sürdürülen reklam kampanyaları ve cazip fiyat seçenekleri ile daha da geniş kitlelerin, önümüzdeki günlerde online alışverişe yönelmesi kaçınılmaz durumda. Zira hem internet hem de mobil kullanım oranlarının birçok Avrupa ülkesinin bile üzerinde olduğu Türkiye, sahip olduğu potansiyeli kullandığı takdirde yerli yabancı, birçok yatırımcı ve girişimci için de fırsatlar ülkesi olmaya devam edecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*