16 Kasım 2018

BlaBlaCar, Jizdomat’ı Satın Alarak Çek Cumhuriyeti ve Slovakya pazarlarına girdi

Şehirlerarası yolculuk paylaşım platformu BlaBlaCar, Jizdomat’ı satın alarak Çek Cumhuriyeti ve Slovakya pazarına girdi.

Jizdomat’ın satın alınması BlaBlaCar’ın Avrupa’da altıncı globalde yedinci satın alması olarak öne çıktı. Artık Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’daki kullanıcılar da BlaBlaCar’ın ücretsiz Android ve iPhone uygulamalarını indirmek ve www.blablacar.cz ve www.sk.blablacar.com adresleri üzerinden hesaplı ve eğlenceli yolculuk paylaşımı yapmak mümkün olabilecek.

BlaBlaCar’ın 25 milyon üyeye sahip global topluluğuna en son eklenen Çek Cumhuriyeti ve Slovakya hesaplı şehirler arası yolculuk paylaşımı için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Her iki ülkede de arabayla yolculuk yapmak oldukça maliyetli ve 1 galon benzin (~3,8 litre) Çek Cumhuriyeti’nde günlük ortalama gelirin yaklaşık yüzde 12’sine, Slovakya’da ise yüzde 13’üne denk geliyor. Bunun yanı sıra her iki ülkede de sürekli online bağlantıda olan genç bir nüfus bulunuyor.

Çek Cumhuriyeti’nde sosyal medya penetrasyonu yüzde 75 iken Slovakya’da bu oranın yüzde 55 olduğu görülüyor. Hesaplı ulaşıma olan ihtiyaç Jizdomat’ın kuruluşundan bu yana gösterilen ilgiye de yansımış durumda. 5 yıllık süre içerisinde şirketin oluşturduğu güçlü sürücü ve yolcu topluluğu artık yolculuklarını Prag’dan Berlin’e 11€ ve Bratislava’dan Krakow’a 15€ gibi uygun fiyatlara kesintisiz olarak yapabilecek. Prag’da yer alacak olan BlaBlaCar’ın 15. ofisi Pavel Prouza tarafından yönetilecek ve Jizdomat’ın kurucu ekibi yeni fırsatlara açılacak.

BlaBlaCar kurucu ortağı ve COO’su Nicolas Brusson, BlaBlaCar’ın Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’ya açılmasını şöyle değerlendirdi: “Çek Cumhuriyeti ve Slovakya pazarlarına girerek ve Avrupa’da sınırları ortadan kaldırarak şehirler arası yolculuk paylaşımı imkanı sağladığımız için çok mutluyuz. Jizdomat’ın bugüne kadar sergilediği başarıya daha fazlasını katmaya ve insanların seyahat ettiği her yerde yolculuk paylaşımını yaygın hale getirmek için her iki pazardaki güvenilir yolculuk paylaşım topluluklarını büyütmeye devam edeceğiz.”

BlaBlaCar kurucu ve CEO’su Frédéric Mazzella yeni satın almayı şöyle değerlendirdi: “Karayolu ulaşımının geliştirilebileceği her pazara şehirlerarası yolculuk paylaşımını getirme hedefine bir adım daha yaklaşmış olduk. Yolculuk paylaşımının tüm dünyada hızla benimsendiğini görüyoruz. Bu da mobiliteye erişimin hızla ilerlediğini ve arabalarımızı kullanım şeklimizin iyi bir amaca hizmet edecek şekilde değiştiğini gösteriyor.”

Çek Cumhuriyeti ve Slovakya pazarlarına girilmesiyle beraber BlaBlaCar’ın faaliyet gösterdiği ülke sayısı 22’ye yükselmiş oldu. Bu ülkeler Türkiye, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Hırvatistan, Macaristan, İtalya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Hindistan, Meksika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya olarak sıralanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*