15 Kasım 2018

Blesh Google’ın Geliştirdiği Güvenli Eddystone Beaconlara Tam Destek Sağlıyor

Blesh-eddystone-beacon-fiziksel_web-eticaretGoogle’ın öngördüğü ve daha önce yazılarımızda değindiğimiz fiziksel web geldi: Beaconlar fiziksel mağazaları online dünyaya ve e-ticarete bağlıyor. Eddystone da Google’ın geliştirdiği yeni nesil beacon olarak toplu taşıma araçları gibi mobil ortamlarda bile istek üzerine reklam dönemini başlatmasıyla dijital satış ve pazarlamaya yeni imkanlar sunuyor. Eddystone beacon teknolojisi ilk etapta mobil ödeme güvenliğini ve akıllı evlerde siber güvenliği artırıyor. Türk Ar-Ge şirketi Blesh de tam kapsamlı Eddystone desteğiyle e-ticaret ve mobil ticaret sektöründe yerini alıyor.

Google, duyurduğu güvenlik ve gizliliğin ön planda bulunduğu Eddystone-EID geliştirmesiyle daha güvenli bir beacon deneyimi vadediyor.  Ephemeral Identifier olarak adlandırılan (Geçici Opak ID) geliştirme ile beacon’ların yaydığı sinyaller sürekli değişecek ve bu sayede üçüncü şahıslar tarafından kontrol edilmelerinin önüne geçilecek.

İlgili yazı: 2016 Online Perakende Trendleri

Eddystone, uçtan uca beacon

Eddystone beacon projesinin ilk duyurulduğu süreçte projeyi dünyada ilk destekleyen kurum olan Türk Ar-Ge şirketi Blesh, bu yeni geliştirmede de yerini alarak Eddystone formatını dünyada tüm özellikleriyle destekleyen sayılı şirketten biri oldu.

Google’ın önderlik ettiği Fiziksel Web projesinin bir ürünü olan Eddystone formatı için bugün duyurulan Eddystone-EID geliştirmesi ile birlikte daha güvenli beacon deneyiminin kapıları aralandı. Ephemeral Identifier olarak adlandırılan (Geçici Opak ID) geliştirmesi ile beacon’ların yaydığı sinyaller sürekli değişerek, başkaları tarafından kontrol edilemez hale geliyor. Bu sayede kullanıcıların gizliliği daha iyi korunuyor. Yeni format, akıllı ev ve mobil ödeme gibi güvenliğin ön planda olduğu uygulamalar için yeni bir döneme işaret ediyor.

İlgili yazı:  Blesh’ten Türkiye’nin Güncel iBeacon Haritası [İnfografik]

Blesh-eddystone-beacon-fiziksel_web-eticaret (3)

Blesh Yeni Eddystone Formatına Tam Destek Sunuyor

Google’ın önderlik ettiği fiziksel web projesinin bir ürünü olan Eddystone formatını dünyada destekleyen sayılı şirketlerden olan Blesh, yeni formata da tüm özellikleriyle tam destek veren birkaç şirket arasında yer alıyor. Blesh CEO’su Devrim Sönmez konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Eddystone-EID güvenlik desteği ile Eddystone uygulamalarında hızlı bir artış göreceğiz. Özellikle mobil ticaret, bagaj takibi, anahtar bulmak veya mobil ödeme yapılabilen satış otomatları gibi noktalarda kullanım senaryolarını artık daha çok duyacağız. Hem akıllı ev uygulamaları hem de mobil ödeme konusunda yeni bir döneme gireceğimizi söyleyebiliriz. Blesh olarak Google ile tekrar işbirliği yaptığımız için gururluyuz. Physical Web projesinin ilk temsilcilerinden biri olarak Eddystone gelişmelerini çok yakından takip etmeye ve önümüzdeki dönemde kullanımını artıracak konularda çalışmaya devam edeceğiz.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*