21 Kasım 2018

Blesh’ten Türkiye’nin Güncel iBeacon Haritası [İnfografik]

Blesh_iBeacon 3 - Kopya

Türkiye’de aktif Beacon sayısını Temmuz 2015 itibariyle 10 bin adete çıkaran Blesh, Türkiye’nin Beacon kullanım haritasını hazırladı. Beaconlar, Blesh’in entegre olduğu 50’nin üzerinde mobil uygulama (app) ile çalışıyor. Bugüne kadar 6 milyon aktif kullanıcı tarafından indirilen Blesh, toplamda 25 milyon kişiye ulaşma potansiyeline sahip bulunuyor.

Büyük Hacimli Mağazalarda Ortalama 100 Beacon Kullanılıyor

Mikro lokasyon bazlı iletişimde, özellikle büyük hacimli mağazalarda, mağaza başına 100’ün üzerinde beacon düşüyor. Rafların arasına konulan beacon’lar ile reyon bazlı iletişim yapılabiliyor. Böylece tüketicilerin mağaza içlerindeki hareketleri en ince ayrıntısına kadar anlamlandırılabiliyor.

Beacon Teknolojisini En Çok Perakende ve Bankacılık Sektörleri Sahipleniyor

Nesnelerin İnterneti ve sensörler konusunda Türkiye’de ve dünyada hizmet veren Eddystone, Physical Web gibi teknolojilerin küresel oyuncusu olan Blesh’in beacon cihazları Türkiye’de 49 ilde kullanılıyor. Blesh beaconları Migros, Koçtaş gibi mağazalarda, Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul M2 metro istasyonları, Zorlu Center’ın da dahil olduğu 100’ün üzerinde AVM, DenizBank şube ve ATM’leri, fastPay üye işyerleri, iddaa bayileri, Caffe Nero, Simit Sarayı, Kahve Dünyası, Domino’s Pizza gibi zincirlerde yer alıyor. 250’nin üzerinde plaza ve üniversitede de Blesh beacon cihazı kurulmuş durumda ve aktif olarak çalışıyor.

2020’de beacon sayısı 400 milyon olacak

Blesh CEO’su Devrim Sönmez konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Blesh, Apple ile Google’In iş ortağı olarak yoluna emin adımlarla devam ediyor. Küresel pazarda da önemli bir rekabet içindeyiz. Türkiye’deki lider pozisyonumuz kapsamında ülkemizdeki beacon kullanım haritasını çıkardık. Mevcut duruma göre özellikle havalimanı, restoran gibi noktalar ile perakende ve bankacılık sektörlerinde kullanılan beacon sayısının önümüzdeki dönemde daha da artacağını öngörüyoruz. ABI Research araştırmasına göre dünyada beacon cihazlarının sayısının 2020’de 400 milyonu aşması bekleniyor. Biz de Blesh olarak iki yıldan az sürede gerçekleştirdiğimiz 10 bin sensör yayılımını önümüzdeki 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde 20 bin seviyesine getirmeyi hedefliyoruz.”

Blesh_iBeacon 1Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*