17 Kasım 2018

İngiliz Boticca.com’dan Facebook vs. Pinterest Araştırması

Merkezi İngiltere’de bulunan fakat dünya geneline mücevher, çanta ve aksesuar satışı yapan Boticca.com, çoğu marka tarafından oldukça merak edilen ‘Pinterest mi daha fazla satış getiriyor, Facebook mu?’ sorusuna yanıt aramak üzere bir araştırma gerçekleştirdi.

Pinterest‘in marka bazında ilk katılımcılarından olan Boticca, Mart ve Nisan aylarında Pinterest üzerinden sitesine gelen 50.000 ziyaretçi ile Facebook üzerinden sitesine gelen 50.000 ziyaretçiyi karşılaştırarak, son zamanlarda sık sık araştırmalara konu olan sosyal mecra üyelerinin satışa dönüşme oranlarını açıklığa kavuşturmayı hedefledi.

Araştırmanın gerçekleştiği aylarda kullandıkları sosyal mecralar arasında en fazla satış sağlayanının Pinterest olduğunu açıklayan Boticca, Pinterest üzerinde 40.000 takipçilerinin bulunduğunu ifade ederek, aşağıda belirtilen verileri bizlerle paylaştı;

Pinterest kullanıcıları Facebook kullanıcılarından daha fazla para harcıyor

Boticca, Pinterest üzerinden gelen kullanıcıların siteleri üzerinde 180$ civarı alışveriş yaptıklarını belirtirken, bu oranın site ortalamasının %10 yukarısında olduğunu; Facebook kullanıcılarının bıraktığı 85$’ın ise ortalamanın %44 altında olduğunu açıklıyor.

Pinterest, Facebook’tan daha fazla satış getiriyor

Pinterest, Boticca üzerindeki satın alımların %10’una etki ederken, Facebook’un etkisi %7 olarak açıklanıyor.

Pinterest daha fazla yeni üye getiriyor

Siteye Pinterest üzerinden gelen yeni kullanıcı oranı %86 iken, Facebook üzerinden gelen kullanıcı oranı %57 olarak belirtiliyor.

Facebook kullanıcıları site ile Pinterest kullanıcılarından daha ilgili

Pinterest kullanıcılarının sitede geçirdikleri zamanın Facebook kullanıcılarının %65, site ortalamasının ise %70 altında olduğu ifade ediliyor.

Aynı zamanda Pinterest kullanıcıları Facebook kullanıcılarından %44, site ortalamasından ise %52 daha az sayfa ziyaret ediyorlar.

Pinterest üzerinden gelen satışa dönüşme oranı düşük

Pinterest, büyük bir trafik kaynağı olarak belirtilirken, sosyal mecra üzerinden gelen satışa dönüşme oranının Facebook’tan %50, site geneli trafiğinden ise %73 aşağıda olduğu belirtiliyor.

Boticca tarafından paylaşılan infografiği aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*