13 Kasım 2018

Brezilya E-ticaret Pazarı 2012’yi Hareketli Geçirdi

Dünyanın altıncı, Latin Amerika’nın ise en büyük ekonomisi Brezilya, 193 milyonu aşan nüfusu ve 82.6 milyona ulaşan internet kullanıcı sayısıyla, e-ticaret alanında da yıldızını her geçen gün parlatmaya devam ediyor. 2012 yılına dair açıklanan yeni rakamlar da bu tezi destekleyecek cinsten.

“Brezilya B2C E-ticaret Raporu 2012” başlığında yayınlanan araştırmada vurgulandığı üzere, ülke Latin Amerika e-ticaret pazarının yüzde 59′unu oluşturuyor. Tüm internet kullanıcılarının üçte birinin online alışveriş yaptığı Brezilya’da, bu kesimin yarısından fazlasının 2012 yılında en az bir kez internetten ürün satın aldığı belirtiliyor. 2011 yılının Aralık ayı verilerine göre en büyük e-ticaret sitelerinin sırasıyla; Mercado Libre, Lojas Americanas ve Magazine Luiza olduğu pazarda, Amazon gibi dev global şirketlerin de yatırım veya ortaklık için fırsat kolladığını belirtelim. Hatta söylentiye göre şirketin, Brezilyalı kitap mağazalar zinciri Saraiva‘ya yatırım yapması söz konusu.

yStats.com‘un araştırmasına göre, Brezilya e-ticaret pazarındaki büyüme oranları önümüzdeki yıllarda bir yavaşlama evresine girecek. 2015 yılına kadar bu doğrultuda gitmesi öngörülen pazar ise şu günlerde oldukça hareketli durumda. Geçtiğimiz yıl, online giyim ve grup alışverişi kategorilerinin en çok ilgi gören alanların başında geldiği Brezilya’da, 2012 Nisan ayında en çok harcama yapılan ürün gruplarının ise; ev aletleri, bilişim teknolojileri ile kitap ve dergiler olduğu açıklandı. Ülkedeki online alışveriş yapma oranlarında bir yavaşlama bekleniyor ancak, internet kullanıcılarının sayısının ise artmaya devam edeceği vurgulanıyor.

Ülkede ciddi oranlarda internet kullanıcısı ve 64 milyon kredi kartı sahibi varken, hala bir kesim internetten alışveriş yapmayı tercih etmiyor. Brezilya ile ilgili geçtiğimiz aylarda hazırladığımız kapsamlı ülke raporunda bu konuyu birkaç nedene bağlamıştık. “Online alışveriş yapmayanların yüzde 23′ü giyim, beyaz eşya ve elektronik ürünlerini satın almadan önce “dokunmak ve hissetmek” istiyor. %16′sı ise, önceki online alışveriş deneyimlerindeki kötü anılarından ötürü internetten alışveriş yapmadıklarını belirtiyor.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*