13 Kasım 2018

Brezilya E-Ticaret Pazarı: Bir Alex Değil Ancak Potansiyel Büyük

Brezilya denildiği zaman birçoğumuzun aklına uçsuz bucaksız plajlar, sambacı kızlar ya da eski Fenerbahçeli futbolcu Alex gelebilir. Ancak bu devasa ülke sadece bu saydıklarımızdan ibaret değil elbette. 2014 yılında Dünya Kupası, 2016 yılında ise olimpiyatlara ev sahipliği yapmaya hazırlanan Brezilya’nın adını yakın zaman içerisinde çok daha fazla duyacağız.

Ekonomisindeki yüksek büyüme rakamları, istikrar ve aktif genç nüfusları sayesinde, Latin Amerika’nın en güçlü ekonomisi olan Brezilya, online dünyada da liderliğini kimseye bırakmıyor. 2011 yılında 10.1 milyar dolara ulaşan e-ticaret hacmi ve 82.6 milyona ulaşan internet kullanıcı sayısıyla ülke, birçok yabancı yatırımcının da gözdesi.

Latin Amerika e-ticaret pazarının yüzde 59’unu Brezilya Oluşturuyor

193 milyonluk nüfusun 64 milyonunun kredi kartı kullandığı Brezilya’da, 2011 yılı sonuna kadar toplam 44 milyon kişi internetten en az bir kere alışveriş yapmış durumda. Latin Amerika e-ticaret pazarının yüzde 59’unu oluşturan ülkede devlet, internetten yapılan satışları teşvik etmek amacıyla; aralarında vergi ve faiz oranlarının azaltılması gibi bir dizi önlem alma yoluna gitmiş. Anlaşılan o ki, hali hazırda internette zaman geçirmeyi seven genç nüfusun potansiyelinin göz kamaştırdığı ülkede yabancılar, arkalarında bir de devlet desteğini bulunca tek tek ülkede yatırım yapma kararı almış. Var olanlara ek olarak; Wal-Mart, Apple ve Amazon gibi dev şirketlerin Brezilya ofislerini açmayı planlıyor olmasına da şaşırmamak gerek.

Brezilya’da birçok internet kullanıcısı Facebook, Orkut ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında da oldukça aktif. Zaten rakamlar söze pek gerek bırakmıyor; Brezilya internet kullanıcısının %87′si herhangi bir sosyal platforma kayıtlı durumda. Kaldı ki bu oran globalde %70 gibi bir seviyede. Social Bakers verilerine göz attığımızda, ülkede 59 milyonun üzerinde Facebook, 41 milyonun üzerinde ise Twitter kullanıcısı olduğuna şahit oluyoruz. Ayrıca bir sosyal ağa üye olanların %30′u, aynı platformlarda en az bir parekende şirketini “takip” ediyor. Bu rakam İngiltere’de %12 civarında.

Yukarıdaki rakamlar her ne kadar göz kamaştırıyor olsa da, 193 milyon nüfuslu bir ülkede bundan çok daha büyük bir performans elde edilebilir elbet. Peki Brezilya’da daha fazlasını gerçekleştirmek için neredeyse her türlü imkan mevcutken, online satışları frenleyen nedir diye sorulabilir. Bu sorunun cevabı aslında gelişmekte olan diğer e-ticaret pazarlarıyla oldukça benzer: Kullanıcı faktörü. İnternetten alışveriş yapmayı tercih etmeyenlerin %23′ü giyim, beyaz eşya ve elektronik ürünlerini satın almadan önce “dokunmak ve hissetmek” istiyor. %16′sı ise, önceki online alışveriş deneyimlerindeki kötü anılarından ötürü internetten alışveriş yapmadıklarını belirtiyor.

E-ticaret hacmi 2012 yılı sonunda 12 milyar, 2017  yılında ise 25 milyar dolara ulaşacak

Geçtiğimiz Temmuz ayında yayınlanan Forrester araştırmasına göre ise, Brezilya e-ticaret hacmi 2012 yılı sonunda 12 milyar dolara, 2017  yılında ise neredeyse iki kat büyüyerek 25 milyar dolara ulaşacak. Dünyanın altıncı en büyük ekonomisine sahip ülkede, yalnızca 2011 yılında internetten alışveriş yapanlar kervanına 9 milyon kişi daha katıldı. Peki, Brezilya’da online olarak en çok hangi kategori rağbet görüyor? Brezilyalılar sırasıyla internetten beyaz eşya, bilgisayar, elektronik, sağlık – güzellik ürünleri ve giyim – aksesuar almayı tercih ettiğini de belirtelim.

E-ticaret rakamlarının bu kadar hızlı artmasının sebebini ise, istikrarlı bir şekilde büyüyen ülke ekonomisine bağlı olarak, yoksulluktan orta sınıfa terfi eden Brezilyalılara bağlayabiliriz. Refah düzeyi yükseldikçe mobil ve bilgisayar gibi teknolojik cihazlara yatırım yapan halk, bu şekilde internetten de alışveriş yapma potasına girmiş oluyorlar. Hali hazırda 2011’in ilk yarısında internetten harcama yapanların yüzde 70’inin orta sınıfa ait olduğunu belirtebiliriz.

Yeni bir pazara veya sektöre adım atacak yatırımcılar, mevcut rakamlardan ziyade genellikle gelecekteki potansiyele bakma eğilimindedirler. Bu etkeni göz önünde bulundurursak, taşıdığı yüksek potansiyel ile yabancı yatırımcıların iştahını kabartan Brezilya’daki hareketlilik oldukça etkileyici. Ülkemizden keskin bir çıkış yapma kararı alan Rocket Internet, aradığı mutluluğu Brezilya’da bulmuş anlaşılan. Geçtiğimiz günlerde Sao Paulo’da bir ofis açan Rocket’a ek olarak Accel Partners’da ülkenin Etsy‘si olarak adlandırılabilecek Elo7‘ye ve Shoes4You‘ya yatırım gerçekleştirdi.

Günlük fırsat sitesi Peixe Urbano, eBay‘in partneri MercadoLibre ve fiyat karşılaştırma sitesi Buscapé, ülkede oldukça popüler durumda. Ancak Amazon ve Google gibi devler, yerel hükümdarların tahtlarını sarsmaya devam ediyor. Özellikle, internet ve sosyal medyanın yaygın kullanımı ve artan refah seviyesiyle Brezilya, tıpkı ekonominin diğer sektörlerinde olduğu gibi e-ticaret konusunda da sağlam adımlar atmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kaynaklar:

Brazil e-commerce 101 or The Basics About e-business in Brazil
Brazil’s E-Commerce Is Booming: Record-Breaking Figures In 2011, growth of 26%, Earnings of $11 bn
10 Things to Know About Tech Startups in Brazil
E-commerce in Brazil may grow by 25% in 2012
Forrester: Brazil set to remain the leading e-commerce market in Latin America
Latin Amerika E-ticaret Pazarında Neler Oluyor?
Ecommerce in Latin America: 2010-2016 StatisticsSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*