21 Kasım 2018

Brezilya’da E-ticaret Patlaması Yaşanıyor

Güney Amerika’nın en büyük ekonomisi Brezilya’da son zamanlarda e-ticaret harcamalarında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Sosyal medya ve mobil uygulamaların da geniş kitlelerce kullanıldığı Brezilya’da ekonomi, gelecekte daha da dijitale bağımlı olacak gibi görünüyor.

Dünyaca ünlü danışmanlık şirketi McKinsey’in araştırmasına göre; Brezilya, sahip olduğu potansiyel sayesinde şimdiden dev şirketlerin yatırım ajandasında ilk sıralarda yer alıyor. 195 milyona dayanan Brezilya nüfusunun büyük bölümünün internet kullanıcısı olduğunu göz önünde bulundurursak, online parekende alışverişi yapan 29 milyon Brezilyalı bile göze az görünebiliyor. Kaldı ki bu rakam, 2008 yılında yalnızca 13 milyon civarındaydı. Bu demek oluyor ki, Brezilya’da online alışveriş yapanlar kervanına her sene 5 milyon kişi daha katılıyor.

Bunun yanında sektörde harcanan paraya baktığımızda, e-ticaretten elde edilen gelir, 2011 yılında 19 milyar dolar gibi devasa bir rakam olarak açıklandı ki, bu rakam Brezilya’nın 2011’deki toplam parekende satışlarının %3.9’una tekabül ediyor. Aynı şekilde bu rakam, 2009 yılında 11 milyar dolar civarındaydı.

Rakamların büyüklüğüne bakıp aldanmamak lazım. Aslında Brezilya’nın e-ticaret hacmi olması gerekenden çok daha geride. Yani Brezilya, sahip olduğu online potansiyeli henüz tam randımanlı bir şekilde kullanamıyor. İngiltere’de internet kullanıcılarının %81’inin, İspanya’da ise %66’sının internetten alışveriş yaptığı göz önünde bulundurulursa, bu oranın %40 gibi bir seviyede olduğu Brezilya’nın daha çok yol katetmesi gerektiği sonucuna oldukça rahat bir şekilde varabiliriz.

McKinsey‘in yakın gelecek öngörülerine bakarsak, Brezilya’da mobil genişbant penetrasyonu 2015 yılında %85’lere kadar çıkacak. Bu durum da müşterileriyle etkileşim kurmanın yeni yollarını arayan pazarlamacılara oldukça efektif bir mecra sağlayacak gibi görünüyor.

Brezilya’da birçok internet kullanıcısı Facebook, Orkut ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında da oldukça aktif. Zaten rakamlar söze pek gerek bırakmıyor; Brezilya internet kullanıcısının %87’si herhangi bir sosyal platforma kayıtlı durumda. Kaldı ki bu oran globalde %70 gibi bir seviyede.

Latin Amerika insanının bu sosyal ve dijitale hızlı entegre olan yapısı, online parekendeciliğin sosyal platformlarda da oldukça ilgi görmesine yol açıyor. Brezilya’da bir sosyal ağa üye olanların %30’u, aynı platformlarda en az bir parekende şirketini “takip” ediyor. Bu rakam İngiltere’de %12 civarında.

Peki bu insanlar interneti ve sosyal mecraları bu kadar efektif kullanırken, neden online alışveriş yapmaya pek gönüllü değiller? Bu sorunun cevabını da aslında araştırma sonuçları veriyor: İnternetten alışveriş yapmayı tercih etmeyenlerin %23’ü giyim, beyaz eşya ve elektronik ürünlerini satın almadan önce “dokunmak ve hissetmek” istiyor. %16’sı ise, önceki online alışveriş deneyimlerindeki kötü anılarından ötürü internetten alışveriş yapmadıklarını belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*