21 Kasım 2018

Brezilya’da Online Alışveriş Yapanların Sayısı Artıyor

brezilyaE-ticaret sektörünün gelecek vadeden ülkelerinden olan Brezilya, büyümeye devam ediyor. Latin Amerika e-ticaret hacminin en büyük payını alan ülkede online alışveriş rakamları, internet penetrasyonu ve kişi başına düşen gelirin artmasıyla istikrarlı yükselişini sürdürüyor.

eMarketer‘ın Brezilya e-ticaret sektörünü spor, seyahat ve özel alışveriş başlıklarıyla inceleyen araştırmasına göre, ülke ekonomisinin yükselişi yavaşlasa da B2C (business to consumer) satış rakamlarının artışının çift hanelere ulaşması bekleniyor. Tabi bunda Brezilya‘da düzenlenecek olan 2014 Dünya Kupasının etkisi büyük. Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan bu turnuva başta seyahat olmak üzere tüm ekonomik aktiviteleri harekete geçirecek.

Diğer birçok ülkede olduğu gibi Brezilya’da da e-ticaret hacminin büyük bir bölümünü seyahat harcamaları kapsıyor. Seyahat harcamalarının son 2 yılı gösteriyor ki 2016 yılında sadece bu sektörün rakamları bile 10 milyar doları bulacak. Her ne kadar seyahat kadar hızlı yükselmese de perakende e-ticaret rakamlarının da 2016’da 27 milyar dolara ulaşması bekleniyor. E-perakende rakamlarının artış sebebi ise online alışveriş yapanların tüm internet kullanıcılarıyla oranı. Her ne kadar e-ticaretin oldukça gelişmiş olduğu Amerika gibi ülkelerle kıyaslanamayacak olsa da, online alışveriş yapan bu 26.7 milyon kişi toplam internet kullanıcısının yüzde 36’sını oluşturuyor. Bu rakam, diğer Latin Amerika ülkelerinde yüzde 33.

Araştırmanın tüketici kararlarıyla ilgili olan kısmına baktığımızda, Brezilyalı kullanıcıların satın almadan önce en çok (%57), internetten kendi edindikleri bilgilere güvendiğini görüyoruz. Araştırmaya katılanlara etkilendikleri parametrelerin derecesi sorulurken, arkadaşlarının önerilerine kulak asanların oranı yüzde 42 olarak belirlenmiş. Satın alma kararlarını fiyat karşılaştırma sitelerine göre belirleyen kullanıcıların rakamı yüzde 41 ile listenin üçüncü sırasında yer alırken, sosyal medyada tanımadığı bir yabancının fikriyle hareket edenler son sırada bulunuyor.

Brezilya e-ticaret sektörü, tüketici sayısı bakımından ekonomik orta sınıfa bağlı. Ancak satış rakamlarına bakıldığında, ödeme gücünün yanı sıra online alışverişte daha fazla deneyim yaşamış üst sınıfın, e-ticaretin lokomotifini oluşturduğunu görüyoruz.

e-marketerSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*