15 Kasım 2018

400 Bin Üyeye Ulaşan Birchbox, İş Modelinin Gelecek Vaat Ettiğini Belirtiyor

e-ticarette-farklı-yontem

E-ticaret sektörünün bilinen isimlerinden Birchbox ,aylık abonelik sistemiyle üyelerine online alışveriş yapabilmeyi sağlayan bir e-ticaret sitesi.  Site, bugünlerde, farklı bir satış yöntemi girişimlerinin başarılı olduğunu açıkladı. Bu yöntem ise abonelere önce istediklerini ürünün numunesini yollayıp sonraki aşamada gerçek ürünü tüketiciye aldırabilmekten ve satabilmekten ibaret.

İşin çıkış noktası ise kadınlara yeni kozmetik ürünleri keşfetme konusunda yardımcı olma fikriyle başlıyor. Aynı şekilde numune gönderme yöntemine dayanan fikir daha sonra erkek ürünlerinin eklenmesiyle genişliyor. Sonuç olarak da git gide genişleyen ürün çeşitliği ile site pek çok Asya ve Avrupa ülkesine ilham verecek bir model ortaya koyuyor.  Kaçınılmaz olarak da çok geçmeden yeni rakipler ortaya çıkıyor.

Kişisel bakım ürünü numuneleri yollayarak işe başlayan Birchbox, bu yöntemin işe yaradığını söylüyor. Sayısı 400 bine ulaşan abonelerinin artışıyla, tüketici profilini genişleten ve ürün çeşidini arttıran girişimin, aynı zamanda pek çok e-ticaret sitesine de ilham kaynağı olmayı başardığını söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak gönderilen kutu sayısının da aylık olarak arttığı söyleniyor. Ancak bu işin handikabı ise çoğu ürünün ücretsiz ya da maliyetine sağlanmasına rağmen, fiyatı 10 doları geçmeyen bu ürünlerden çok fazla kar edilemeyecek olmasıyla başlıyor.

Diğer yandan tekrar belirtmekte fayda var ki bu girişimin amacı, bazı firmaların önce numunelerle kendine çektiği müşterilere, daha sonraki denemede gerçek ürününü satın aldırarak satışlarında sıçrama yaratma beklentisidir. Birchbox da bu yöntemle yıllık satışlarının üç katı artacağını öngörüyor zira abonelerinin yarısından fazlasının e-mağazalarından alışveriş yaptığı biliniyor. Brincbox’a göre buna en iyi örnek ise bir kozmetik firmasının göz farı numuneleri yollayarak giriştiği denemenin  onlara,  yüzde 11,2 dönüşüm oranı olarak geri dönmesi.

Ayrıca, siteye abone olmayan, yani aylık numune kutusu almadan ürünün kendisini satın alan yüzde 15’lik bir kesimin varlığından söz ediliyor.

Bu girişim için ekstra bir fon ayırmadıklarını belirten site, ortaya çıkan önemli satış artışının  kendilerini bazı değişiklere itebileceğini belirtiyor. Büyüme planlarının olmadığını söyleyen site kurucusu Katia Beauchamp, sektöre agresif bir yöntem ekleyerek büyütmenin heyecanını yaşadıklarını söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*