18 Kasım 2018

Britbee: Peluş Oyuncak Dikeyindeki Yeni Oyuncu

Yeni yıl yaklaşırken çocuklar için hediyelik eşya ve oyuncak arayışları da artıyor. Çalışan ebeveynlerin de vakit sorunu yüzünden online oyuncak mağazalarına olan ilgileri de artıyor hayliyle. Bu sitelerden biri de yaklaşık bir aydır internetten hizmet veren Britbee.

Geçtiğimiz Kasım ayında online oyuncak mağazasını açan Britbee’nin kuruluşu Şubat 2012’ye dayanıyor. Türkiye’deki e-ticaret pazarındaki gelişmeleri gözlemledikten sonra, peluş oyuncak ve aksesuarları satmaya karar verdiklerinden bahseden Britbee kurucu ortağı Nihal Widdowson, peluş oyuncak satma fikrinin kendi kız çocuklarının doğumundan sonra ilgisinin bu tür oyuncaklara kaymasından çıktığını söylüyor.

Kendi çocuklarına gelen hediyelerin çoğunlukla güvenilirliği EN71 ve ASTM sertifikalarıyla kanıtlanmış, anti alerjik Jellycat marka peluş oyuncaklardan oluştuğunu ve bu oyuncakların Türkiye’de satılmamasından dolayı bu ürünleri Türkiye’de satma kararı alarak Kasım ayı içinde online oyuncak mağazalarını açtıklarını belirten Widdowson, şirketlerinin 4 kişilik bir aile şirketi olduğunu söylüyor. Nihal Hanım işin İngiltere ayağını üstlenmişken, diğer aile üyeleri ise Türkiye’de çalışmalarına devam ediyor.

Kısa süre içinde Britbee’nin ve ürünlerinin bilinirliğini arttırmak istediklerini söyleyen Widdowson, ilerleyen dönemlerde Türkiye’deki tüketicilerin beğeneceği daha farklı markaları da portföylerine katmak istediklerini belirtiyor.

Britbee’den alışveriş yapmak için üye olma olma zorunluluğu yok; fakat üye olan kullanıcılar yeni bir kampanya olduğunda haberdar ediliyor. Jellycat’in 65 farklı ürünü satılan sitede bir ay içinde 80 civarında işlem yapıldığını bahseden Widdowson, ortalama sepet tutarının ise 55 TL olduğunu söylüyor.

En çok İstanbul’dan sipariş aldıklarını ve çoğunlukla çocukların doğru uyku alışkanlıkları kazanmasına yardımcı olan uyku arkadaşı ürünlerinin satıldığını söyleyen Nihal Hanım, sitede daha çok kadınların alışveriş yaptığını; ama hedef kitlelerinin hem anne baba hem de seçim yapabilecek yaşta olan çocuklardan oluştuğunu da ekliyor. Kredi kartı ve havale yoluyla ödeme yapılabilen sitede kargolar ise tüm alışverişlerde ücretsiz olarak Britbee tarafından karşılanıyor.

Sitenin tasarımı da oldukça sade olmuş ve ürünler arasındaki geçişler rahatlıkla yapılabiliyor. Online alışverişte üyelik zorunluluğunun olmaması da üyelik işlemleriyle uğraşmadan hemen alışveriş yapmak isteyenler için iyi bir özellik sayılabilir. Her ürüne ücretsiz kargo hizmetinin veriliyor olması da şirket için bir artı diyebiliriz; ama Türk tüketicilerinin hala daha internet alışverişinde kredi kartı kullanma konusunda çekindiklerini düşünecek olursak Britbee’nin, kapıda ödeme ya da ön ödemeli kartlarla satış alternatifleri de ekleyerek daha fazla kullanıcıya ulaşabileceğini diye düşünüyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İsa AKPINAR der ki:

    Opencart ile açılmış bir site bence güzel bir örnek tüm e-ticaret girişimcilerine açık kaynak kodu tavsiye ederim.

  2. Bu domain ile çok fazla yol kat edemeyeceklerini düşünüyorum. Site daha arama motorları tarafından indexlenmemiş, nasıl oluyorda aylık 80 civarı ürün satıyorlar merak ettim doğrusu.

Fikrini söyle

*