19 Aralık 2018

E-Mağazalar Alışveriş Sepeti Terkini Takip Etmiyor

Alışveriş sepeti terki çoğu e-mağaza için büyük bir sorun.

Tüketiciler kargo fiyatlarının yüksekliği, kayıt olma zorunluluğu, fiyat karşılaştırması benzeri sebeplerle alışveriş sepetlerini terk ederken, e-mail pazarlama firması Bronto mağazaların bu tüketicilerle irtibata geçmede pasif kaldıklarını açıklıyor.

Bronto tarafından paylaşılan bilgiler, geçtiğimiz Haziran ayında sizlerle paylaştığımız “Online Alışverişini Yarıda Bırakanlara Gönderilen Her Email $17.9 Kazandırıyor” yazımızı destekler nitelikte.

Hatırlatma e-mailleri kazandırıyor

Online alışverişlerini yarıda bırakan tüketicilere yollanılan hatırlatma nitelikli e-maillerin bu tüketicilerin %20’sini alışverişlerini tamamlamaya ittiklerini belirten Bronto, buna rağmen çoğu mağazanın takip e-maillerini kullanmadıklarını belirtiyor.

Araştırmasına katılan e-mağazaların sadece %13’ünün alışverişini yarıda bırakan tüketicilere takip e-maili attıklarını belirten Bronto, mağazaların ilk e-maillerini atmada ortalama 30 saat beklediklerini açıklıyor. Tüketicilerle ürünle ilgilerinin en fazla olduğu, alışveriş fikrinin henüz sıcak olduğu süre içerisinde irtibata geçmenin önemini belirten e-mail pazarlama firması, bazen alışverişin tamamlanmasında hatırlatmanın yeteceğini paylaşıyor.

Alışveriş sepeti hatırlatılırken aciliyet hissi uyandırma satışı hızlandırıyor

Bronto tüketicilere alışveriş sepetleri hatırlatılırken, sepetlerinin süresinin dolacağının farkettirilmesinin önemli olduğunu belirtiyor. Tüketicilerde aciliyet hissi uyandırmanın yararlı olabileceğini açıklayan firma, ürünün tükenebileceğinin de e-maillerde belirtilmesi gerektiğini açıklıyor.

Araştırmada yer alan firmaların %23’ünün alışveriş sepetinin süresinin dolabileceğini tüketicilerle paylaştıklarını belirten Bronto, ürünün tükenebileceğini açıklayan kesimin ise %8 olduğunu ifade ediyor. Takip emaillerinin %54’ünün ürünün resmini barındırdığı firma tarafından paylaşılırken, %31’inin fiyat bulundurduğu belirtiliyor.

Araştırmaya göre, katılımcı firmaların %15’i takip e-maillerinde farklı ürün önerileri de yaparken, bu kesimin %5’i ikinci, %1’i üçüncü takip e-mailini atıyor.

Haziran ayında MIT tarafından yapılan bir araştırmada tüketicilere ilk emailin alışveriş sepetini terklerinden hemen sonra, ikincisinin 23 saat, üçüncüsünün ise 6 gün 23 saat sonra yapılmasının, tüketiciyi satın almaya yönlendirmede %25 ile %35 arasında etkili olduğu belirtilmişti.

Son dakikada sepet tutarına eklenen masraflar caydırıyor

Bronto yetkilileri, online alışverişlerde alışveriş sepetinin ilk basamaklarında kargo ücretinin müşteriye gösterilmesi gerektiğini, bu ücretin alışverişin sonunda ortaya çıkmasının tüketicileri caydırabileceğini belirtiyorlar. Yetkililer, katılımcı mağazaların %64’ünün tahmini bir kargo ücreti gösterdiklerini, bunun da tüketici için olumsuz bir etki olduğunu paylaşıyorlar.

Tüketicilere alışverişin basamaklarının açıkça gösterilmesinin gerekliliğini de belirten Bronto, alışveriş yapan kesimin her doldurdukları formdan sonra alışverişin ne noktasında olduklarını bilmelerinin öneminin altını çiziyor. Bronto tarafından gerçekleştirilen araştırmaya katılan markaların %5’i müşterilerine alışverişin hangi safhasında olduklarını açıkça göstermiyor.

Araştırmalarında tüketicilerin %36’sının sepetlerini son anda karşılarına çıkan fiyatın beklediklerinden yüksek olmasından dolayı terk ettiklerinin ortaya çıktığını paylaşan Bronto yetkilileri, katılımcı mağazaların %21’inin alışveriş sepeti içerisindeki ürün sayısının değiştirilmesine olanak tanımadıklarını ekliyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*