18 Kasım 2018

BTK Türkiye Mobil Cihaz Kullanım Verilerini Açıkladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AA muhabirine, telefon ve internet aboneliklerine ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlendiği kaydedilen son rakamları açıkladı.

BTK verilerine göre, 2014 yılı ocak ayında 69 milyon 797 bin olan mobil telefon abone sayısının, 2014 yılı sonu itibariyle 71 milyon 888 bine yükseldiğini belirten Elvan, son bir yılda mobil telefon abone sayısında 2 milyondan fazla artış olduğunu ifade etti.

Geçen yıl 3G abone sayısında rekor artış yaşandığına dikkati çeken Elvan, “2014 yılı ocak ayı itibariyle 49 milyon 727 bin olan 3G abonesi sayısı, 2014 yılı aralık sonu itibariyle 58 milyon 329 bin rakamına ulaştı. Son bir yılda 3G abone sayısının yüzde 20 civarında bir artışla 8,6 milyon arttığı görülmektedir. Genişbant abone sayısı ise 2014 yılı başında 33 milyon 318 bin iken, yıl sonu itibariyle 41 milyon 216 bin rakamına ulaştı” diye konuştu.

Bakan Elvan, mobil cep telefonundan internet abonesi sayısının ise söz konusu dönemde yüzde 35 artışla 23 milyon 285 binden 31 milyonun üzerine çıktığını kaydetti.

Mobil telefon abone sayısındaki artışa karşın, sabit telefon abone sayısında düşüş yaşandığına dikkati çeken Elvan, “2014 yılı ocak ayında 13 milyon 317 bin olan sabit telefon abone sayısının 2014 yılı Aralık ayı sonu itibariyle 12 milyon 340 bin rakamına gerilediğini görüyoruz” dedi.

Rakamlar ne kadar doğru?

Üstteki metni doğrudan basın bülteninden aldık. Bakan Lütfi Elvan’ın verdiği rakamlarda bir yanlışlık olduğunu düşünmüyoruz, zira doğrudan GSM operatörlerinin abone veri tabanları araştırılarak da bu rakamlar ortaya çıkartılabilir. Yani kolayca doğrulanabilir rakamlar. Sorun, bu rakamların ifadesinde ve yorumlanmasında başlıyor.

Türkiye nüfusunun neredeyse tamamının cep telefonu sahibi olması, bu cep telefonu sahiplerinin yarısından fazlasının da hızlı mobil internet bağlantısına sahip olması, gerçekten interneti kullandıkları anlamına malesef gelmiyor.

Teknolojinin penetrasyonu ile, teknolojinin etkin kullanımının penetrasyonu farklı kavramlar. Bir önceki BTK raporından hatırlayacağımız gibi, Türkiye’de mobil internet aboneliği ile mobil internet kullanıcılığı arasında büyük bir uçurum var. Tekrar hatırlatmak gerekirse, mobil internet abonelerinin yalnızca %47’si ayda 250 megabayt ve üzerinde internet kullanıyor. Firmaların mobil pazarlama faaliyetlerini takip eden, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanların aylık 250 megabaytın çok üzerinde internet kullanımlarının olması gerektiğini düşündüğümüzde, malesef bu oran çok daha aşağılara düşüyor.

Bu konu hakkındaki detaylı araştırmamızı Türkiye’de Gerçek İnternet ve E-Ticaret Kullanıcı Sayısı makalemizde okuyabilirsiniz. 2009 yılından beri her çeyrekte yayınlanan BTK raporlarına da buradaki arşivden ulaşabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] internete girenlerin sayısı bir önceki yıla hızlı bir artış gösterip 31 milyonun üzerine çıkmış durumda.  Statcounter.com‘un 2014 raporuna göre ise Türkiye’de internet kullanımının mobil […]

Fikrini söyle

*