17 Kasım 2018

Bukoli İle E-Ticarette “Kolini Güvenli Esnaftan Gel Kendin Teslim Al” Devri

bukoli 4 - Kopya

E-ticarette rekabet gücüyle yapılan son araştırmalar müşteriye güvenli noktadan malını kendi teslim almasına izin veren e-ticaret firmalarının satışlarını artırdığını ve diğer sitelere göre daha çok tercih edildiğini gösteriyor. Borusan’ın Türkiye’de bireysel kargo sektörünü değiştirecek olan Bukoli uygulaması da bundan yola çıkarak tasarlandı ve müşteriye anlaşmalı noktalardan paketini teslim alma imkanı sunuyor.

Bukoli hizmeti 1v1y.com, Babil.com, hızlıal.com, kitapyurdu.com, e-bebek.com, sachane.com,bikutumutluluk.com, evidea.com ve lilakutu.com müşterilerine standart kargoya alternatif yeni bir teslimat seçeneği sağlıyor.

İlgili Araştırma: Online Müşteri Ürün Teslimatında Kaliteye Bakıyor

480 teslimat noktasından 2500’e

İnternet alışverişlerinde yaşanan teslimat sorunlarına çözüm sunmak için esnek ve güvenilir bir teslimat modeli olan Bukoli’yi geliştiren Borusan, 6 ayda 10 bin paketi müşterisine ulaşmayı başardı. İstanbul’da 33 ilçede ve 480 teslim noktasında hizmet veren Bukoli, 5 yıl sonunda İstanbul’da 2 bin 500 teslimat noktasına ulaşmayı ve takip eden 1,5 yıl içerisinde de İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya’ya hizmet götürmeyi hedefliyor. Bukoli için ilk aşamada 7,5 milyon dolar yatırım gerçekleştirilecek.

Nasıl çalışıyor?

Bukoli modeli için ağırlıklı olarak yazılım ve izleme teknolojileri alanında ilk aşamada 7.5 milyon dolar yatırım gerçekleştirilecek. Bukoli’nin çok basit bir çalışma modeli bulunuyor. Kullanıcı internet siparişi sırasında teslimat için Bukoli’yi seçtiğinde satın aldığı ürünler tercih ettiği esnafa teslim ediliyor. Kullanıcı da istediği zaman Bukoli noktalarından kendine özel üretilmiş bir kodla kolisini teslim alıyor.

Kendi teslimat noktanı kendin belirle

Bu sistem müşterinin güvenli teslimat noktasını belirlemesine imkan tanımanın yanı sıra evine, işine en yakın teslimat noktasıyla işleri hızlandırıyor ve “geldik evde bulamadık” derdiini ortadan kaldırarak “ürünüm kargoda hasar görmüş” riskini ortadan kaldırıyor.

Mahalle esnafıyla çalışan ilk teslimat sistemi

Bukoli için gerçekleştirilen lansmanda konuşan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, “Yenilikçi ürün, hizmet ve iş modelleri geliştirmek Borusan’ın ana stratejilerinden biri. 3 yıl önce bu yönde ilk adımları attık. Yarattığımız inovasyon markalarıyla çözüm odaklı yenilikler sunmayı hedefliyoruz. Borusan Lojistik’in e-ticaretin ruhuna uygun bir iş modeli olarak sunduğu Bukoli, sektörün en büyük ihtiyaçlarından biri olan esnek teslimat çözümünü sağlamaya hazır” dedi.

İlgili yazı: Amerika’da Karakollar E-Ticaret Teslimat Merkezi Oluyor

bukoli 3

 

Mahalle esnafıyla çalışan ilk ve tek sistem

Agah Uğur Bukoli’yi internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin yaşadığı teslimat sorunlarına cevap vermek için geliştirilmiş alternatif, güvenilir ve esnek bir teslimat modeli olarak tanımlıyor:

“Dünyada şehirleşme oranının artması ve insanların her türlü hizmetten beklentilerinin artmasıyla e-ticaret ve teslimattan beklentiler de değişti. E-ticaretten alışverişin yoğun olduğu tüm ülkelerde e-ticaret firmaları benzer çözümler sunuyorlar. Teslimat ve e-ticaret sektörü paralel büyüyor. Ancak dünyada benzer modeller olsa da bire bir bizim gibi mahalle esnafı ile çalışan bir model yok.”

Türkiye’nin şartları ve yapısına en uygun model

“Dünya örnekleri genelde zincir mağazalar ve daha büyük yapılar ile anlaşmışlar. Bu kadar esnaf sıcaklığında bir model bulunmuyor. Bukoli geliştirdiği model ile esnafa ve e-ticarete sağladığı faydalara ilave olarak, kullanıcılara kolilerine istedikleri zaman kavuşabilecekleri bir çözüm sunuyor. Şimdiye kadar 6 ayda toplam 10 bin paket müşterisine ulaştı ve bugüne kadar Bukoli’yi tercih eden insanların yüzde 95’i yeniden tercih edeceğini ifade etti, bu da Bukoli’nin sektörde önemli bir ihtiyaca çözüm olduğunu gösteriyor.”

İlgili yazı: E-Ticaretin Geleceği İki Saatte Teslimat

bukoli 1

Soldan Sağa, Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, Borusan Holding Ceo’su Agah Uğur, Borusan Lojistik Türkiye Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Serdar Erçal, Bukoli Proje Müdürü Hakan Arıkan.

 

7/24 kargo teslimatı için akıllı makineler de var

Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç ise lansmanda yaptığı konuşmasında, Bukoli’nin herkes için kazançlı bir model olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bukoli tüketiciler, e-ticaret firmaları ve esnaf için “Kazan- Kazan” fırsatı yaratan yepyeni bir teslimat modeli. İnternet alışverişi yapan tüketiciler internet siparişlerinde Bukoli’yi tercih ediyor. Böylece ister yollarının üzerindeki esnaflardan, ister 7/24 çalışan ve teslimat yapan akıllı makinelerden, gece gündüz, hafta içi hafta sonu demeden ürünlerine kavuşuyorlar.”

Akıllı makineler İDO iskelelerinde

“E-ticaret firmaları da tüketicilerine esnek saatlerde ürününün teslim alınabileceği, internet alışverişlerine odaklı yepyeni, sorunsuz bir model sunmuş oluyor. Böylelikle teslimata dayalı problemlerden dolayı internetten alışveriş yapmayan yeni bir müşteri kitlesine de ulaşma şansı yakalıyorlar. Ayrıca günümüzde müşteriye teslimat eksikliği sunan firmalar rekabet gücünü artırıyor.”

Teslimat izleme yazılımı yatırımları kritik

Kaan Gürgenç, “Bukoli bu hedeflerimiz doğrultusunda, yayılım planımız tam hız ile sürmekte. Markafoni ile de anlaşmalarımızı yaptık ve yakın bir tarihte çalışmaya başlıyoruz. İDO ile Borusan Lojistik olarak farklı hizmet alanlarımız için iyi bir işbirliği içindeyiz. Bukoli için de İDO ile bir anlaşma yaptık. Yaptığımız anlaşma neticesinde, akıllı makinelerimizi İDO iskelerine yerleştirerek Ekim ayı ikinci çeyreği itibarı ile kullanıma açıyoruz” dedi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*