16 Ekim 2018

Bulutta Geride Kaldık: Bilişim Pazarı Binde 5 Oranında Büyüyor [Röportaj]

ofisim-crm-bulut-bulut_bilişimÜlkelerin bulut bilişim politikalarını sıralamaya koyan The Software Alliance’in yaptığı araştırmaya göre, Türkiye 18. sıradan 19. sıraya geriledi. 2013 yılında yapılan araştırmaya göre Güney Afrika aşama kaydederken Rusya ve Çin geride kaldı. Oysa hem fiber internet hem de bulut bilişim başta barındırma ve abonelik tabanlı bulut hizmetleri üzerinden hem girişimcilerin hem de e-ticaretin temelini oluşturuyor. Konu hakkında Ofisim.com Ceo’su Serdar Turan söyleşi gerçekleştirdik.

Bulut ve bilişim pazarının güncel durumundan söz eder misiniz?

Araştırmalara göre toplam bilişim pazarı dünya genelinde binde 5 oranında büyüyor. Pazarın dinamizmini sağlayan KOBİ’ler için geliştirilen yazılım pazarı bilişim pazarındaki büyüme hızının 12-13 kat üzerinde gerçekleşiyor. KOBİ’ler bilişim teknolojilerine daha fazla yatırım yaptıkları zaman düşük maliyet, kolay yönetim ve verimlilik sağlıyor. KOBİ’lere yönelik bulut bilişim pazarında öncü olma yolunda ilerleyen Ofisim.com; geliştirdiği uygulamalar ile kurumların ve bireylerin verimliliğini artırması konusunda avantajlar sağlıyor.

Türkiye’de bulut bilişimin pazarının hacmi nedir?

Türkiye’de 2,5 milyon kayıtlı KOBİ var ve yapılan araştırmalara göre bu firmalarda bilişim teknolojilerinin kullanımı hala gelişmiş ülkelerin gerisinde. Ancak genç neslin özellikle mobil teknolojileri etkin kullanıyor olması, önümüzdeki yıllarda bulut tabanlı kullanımı kolay çözümlerin hem özel hem de iş hayatımızda hızla yaygınlaşacağı izlenimini veriyor. Uluslararası araştırma firmalarının öngörüleri de bunu destekler nitelikte.

Dünya ile kıyaslandığında ne durumdayız?

Bilişim altyapısı firmalar, hatta ülkeler için günümüzde rekabet avantajı sağlayan en önemli unsurlar arasında. Dijital dünyada üretilen verinin petrolden dahi değerli olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Özellikle bulut bilişim tabanlı start-up’ların öncülüğünü üstlendiği bu dijital dönüşümde Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği önemli atılımlar oldukça sevindirici. Türkiye çapındaki Teknopark’larda üretilen katma değer, yerli firmaların yurt dışında aldığı ödüller ve risk sermayesi yatırımlarındaki artış bunun göstergeleri. Türkiye’deki bilişim sektörünün önünde daha uzun bir yol bulunmak birlikte, doğru ve kararlı adımlar attığımızı düşünüyorum.

KOBİ’ler için bulut bilişim ve hizmetinizin avantajları nelerdir?

Ofisim.com, KOBİ’lere yönelik bulut tabanlı bir CRM uygulaması. KOBİ’lerin satış öncesi süreçlerini etkin bir şekilde yönetmelerini sağlayan Ofisim.com, müşterilerle olan tüm etkileşimleri, takip edilen fırsatları, sağlanan ürün ve hizmetleri internete bağlı herhangi bir bilgisayardan yönetmenizi sağlıyor. Satış hedeflerinin tek merkezden yönetilmesi, fiyat teklifi oluşturulması, SMS ve E-posta üzerinden müşterilerle iletişim yönetimi Ofisim.com’un sağladığı özelliklerden sadece birkaçı. Ayrıca firmanın mevcutta kullandığı ERP sistemleri ile entegrasyon, kapsamlı raporlama ve iş analitiği de bizi rakiplerimizden ayıran önemli özelliklerimizden.

Bulut bilişimi daha çok hangi sektörler tercih ediyor?

Hizmet sektöründe çalışan KOBİ’ler ve büyük firmaların Pazarlama ve Satış departmanları tarafından özellikle tercih ediliyoruz. Çok sayıda müşterisi olan, hangi müşteriyle ne zaman ne konuşuldu bilgisini yönetmekte zorlanan, daha önce Excel dosyalarında işlerini yönetmeye çalışan bir çok firma Ofisim.com’u başarılı bir şekilde kullanıyor. Danışmanlık şirketlerinden yüksek katma değer üreten firmalara, emlak ofislerinden tasarım acentelerine kadar geniş bir yelpazede birçok işletme Ofisim.com’u tercih ediyor.

Ofisim.com nasıl bir ihtiyaçtan doğdu?

Ofisim.com, Türkiye’nin kurumsal CRM yazılımları alanındaki lider firmalarından Etiya’nın bir iştiraki. Etiya’daki genel müdür yardımcılığım süresince güçlü bir CRM uygulamasının büyük çaplı firmalarda ne denli etkili bir dönüşüm gerçekleştirdiğine ekibimle birlikte birçok kez şahit olduk. Benzer bir ihtiyaç KOBİ’ler için de mevcut. Ancak piyasada kullanımı kolay ve hesaplı bir CRM uygulaması bulmak oldukça zor. Bizler de bu alandaki bilgi birikimimizi Ofisim.com ile KOBİ’lere yönelik bir CRM uygulaması geliştirerek pazardaki bu önemli açığı kapatmak üzere yola çıktık.

Uygulamanın güvenirliliği nedir?

Ofisim.com’un en güçlü yönü, arkasında yer alan ileri seviye mühendislik çalışması. Müşterilerimizin tüm verileri banka seviyesi güvenlik protokolleri ile saklanıyor. Kullandığımız fiziksel altyapı, veri şifreleme algoritmaları ve veri mahremiyetinin korunmasına ilişkin süreçlerimiz, kullanıcılarımıza üst düzey güvenlikli fakat kullanımı son derece kolay bir CRM çözümü olarak yansıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*