13 Kasım 2018

sahibinden.com’un Çalışan Sayısı 2013 Yılında 310 Kişiye Ulaştı [13/14 Dosyası]

sahibinden
Yalnızca e-ticaret ya da ilan kategorilerinde değil, Türk internetinde en çok ziyaret edilen sitelerden biri olan sahibinden.com‘un CEO’su Burak Ertaş, sektörün en kapsamlı dosyası olan 13/14 dosyasında üçüncü gün konuğumuz. Markafoni CEO’su Sina Afra ve ideasoft CEO’su Seyhun Özkara ile yaptığımız mini röportajlarda olduğu gibi Ertaş’tan da 2013 yılı değerlendirmelerini ve 2014 yılı öngörülerini dinliyoruz.

Burak Ertaş ile yaptığımız röportajda sektörün büyüme verilerine ile beraber sahibinden.com‘da en çok alışveriş yapılan kategorileri, şirketin hızlı büyümesine dair rakamları ve Ertaş’ın 2014 yılı için öngörülerini de bulabileceksiniz.

İlgili röportaj: “sahibinden.com’a Black Hat SEO ile İlan Verenler Oluyor”

2013 yılında Türk e-ticaret sektörü 2012’deki kadar bir büyüme yaşadı mı? Genel olarak 2013’ü nasıl değerlendirirsiniz?

2013 yılında e-ticaret sektöründeki büyüme, 2012’ye göre yavaşlamakla beraber devam etti. Bu süreçte rekabetin daha da arttığını gördük. Türkiye e-ticarette henüz 15 yıl gibi kısa bir geçmişe sahip olmasına karşın dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri. Kredi kartı sahipliğinin yükselmesi, yeni girişimlerin piyasaya canlılık kazandırması, internet altyapısının her geçen gün daha da güçlenmesi bu büyümenin ardında yatan en önemli sebepler arasında gösterilebilir. Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin verilerine göre, Ekim ayında internetten yapılan kartlı ödeme tutarı 2,7 milyar lira seviyesinde oluşurken, internetten yapılan ödemelerin tüm kartlı ödemeler içindeki payı yüzde 8 oldu. İnternetten yapılan kartlı ödemeler 2012 yılının Ekim ayı ile kıyaslandığında, işlem adedinde yüzde 20, işlem tutarında ise yüzde 35 oranında artış yaşandı.

burak-ertas-sahibinden-eticaretmag

2013’te sahibinden.com kullanıcıları en çok hangi kategoride, hangi ürünlere ilan verdi? Günde/ayda verilen ilan oranı 2012’ye kıyasla ne kadar artış göstedi?

sahibinden.com’un ‘alışveriş’ ana kategorisinde yer alan milyonlarca ilan arasında yapılan değerlendirmeye göre, 2012’de olduğu gibi 2013’de de kadınların en çok ‘giyim ve aksesuar’ kategorisinden alışveriş yaptığı, erkeklerin ise en çok bilgisayar satın aldığı görülüyor.

Kadın kullanıcılar, giyim ve aksesuardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, ev ve dekorasyon kategorilerinden alışveriş yaptı. Erkek kullanıcılar ise bilgisayardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, fotoğraf makinesi ve oyun konsolu kategorilerinden alışveriş yaptı. sahibinden.com kullanıcılarının teknoloji alışverişinde en büyük gözdesi cep telefonu oldu.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

sahibinden.com olarak 2013 yılını nasıl geçirdiniz? Sene başındaki hedeflere ulaşıldı mı? 

2013, yine yüksek hızla büyümeye devam ettiğimiz başarılı bir yıl oldu. Gerek iş hacmi artışı, gerekse hayata geçirdiğimiz yeni hizmetlerle yaratılan kullanıcı ve müşteri memnuniyetindeki artış tüm ekibimizi motive ediyor. Artan iş hacmi ekibimizde de büyümeyi getirdi ve 310 kişiye ulaştık.

Ayda 28 milyon tekil ziyaretçinin yarattığı 80 milyona yakın ziyaret ve 3 milyarı aşkın sayfa görüntülemesi, 3,6 milyon aktif ilan ve on binlerce ürün çeşidiyle hizmet vermeye devam ettik.

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması kapsamındaki gemius Traffic verilerine göre 22 Temmuz 2013 günü 112,7 milyon sayfa görüntülemesi ile Türkiye’de en çok görüntülenen Türk internet sitesi olduk.

Tüketici araştırma şirketi Nielsen’in gerçekleştirdiği “Superbrands -Türkiye’nin Süper Markaları 2012” araştırması sonucunda, “Süper Markalar” dan biri seçildik.

Webrazzi Ödülleri 2012’de aday gösterildiğimiz En İyi Web Girişimi, En İyi Seri İlan Sitesi ve En İyi Yerli Mobil Uygulama kategorilerinde birinciliği elde ettik.

IMI Conferences tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri’nde “En İyi Çağrı Merkezi Ortamı Ödülü”ne layık görüldük. Bu ödülü geçtiğimiz yıl taşındığımız yeni ofisimiz Sahiplex’te ofis içinde çağrı merkezine sağladığımız rahat ve konforlu ortam sayesinde aldık.

İlgili albüm: sahibinden.com Sahiplex Ofis Fotoğrafları

2013’te mobil ticaretin öneminin artacağı yönünde tahminler yapılıyordu. sahibinden.com olarak mobil uygulama ve site tarafından geri dönüşler nasıl? Trafiğin ne kadarı mobil üzerinden geliyor, ayda kaç ilan mobil üzerinden oluşturuluyor?

Mobil site ve uygulamalarımızla kullanıcılarımız 3,6 milyon ilan arasında kolaylıkla arama yapıp, ilan detaylarına ulaşabiliyor. iPhone uygulamamız Ekim 2013 verilerine göre 2 milyon tekil kullanıcıya ulaştı. Android platformlar üzerindeki kullanıcı sayımız 2,8 milyonu aşarken, mobil sitemiz m.sahibinden.com, 2013 Ekim ayında 3,6 milyon tekil ziyaretçiye ulaşarak, 80 milyondan fazla toplam sayfa gösterimi elde etti. 2012’de hayata geçirdiğimiz sahibinden.com iPad Emlak Uygulaması 2013 Ekim itibarıyla 284 bin tekil kullanıcıya ulaştı; bu uygulama ile sahibinden.com’da yer alan 1,4 milyondan fazla emlak ilanı harita üzerinde aranabiliyor.

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

Türk e-ticaret sektörü 2014 yılında da yoluna devam edecek. Var olan oyuncular ve sektöre katılması muhtemel yeni yatırımlarla rekabet kaldığı yerden sürecek. Tüm bunların yanında 2014’te internet kullanıcılarının sayısında artış bekleniyor.

Türkiye’nin kredi kartı penetrasyonunda Avrupa ülkelerine kıyasla daha üst sıralarda olduğunu da eklemek gerekiyor. Bunun da sektörün gelişimine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu durumda mobil ticaret de ön plana çıkacak ve web çok konuşulan konuların başında gelecektir diyebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. yeknur der ki:

    slm öncelikle bize bu kolaylığı ve guzeliği sağladığınız için sonsuz şukaranlarımı sunarım ve başarılarınızın devamını cani gönulde dilerim iyki varsınız

  2. ömer faruk der ki:

    Merhaba,

    Başarılarınızın devamını diliyorum.Tebrik ederim.

Fikrini söyle

*