20 Kasım 2018

Buy.com, İsmini ve E-ticaret Modelini Değiştiriyor

Japonya’nın en güçlü e-ticaret oyuncularından Rakuten‘in bünyesinde yer alan Buy.com e-ticaret modelini değiştirip, diğer tüccarların da kendi ürünlerini satabileceği bir platform haline dönüşüyor.

31 Ocak’tan itibaren hayata geçmesi planlanan değişiklikler neticesinde firma “Rakuten Shopping” adını alacak.  Rakuten’in iki sene önce 250 milyon dolara satın aldığı Buy.com, Japon devinin global pazarlara açılmasının da en büyük adımlarından biri olarak görülüyordu. Satış modelini ve adını değiştirecek olan online alışveriş sitesi, tamamen diğer markaların kendi ürünlerini satacağı bir e-ticaret sitesi olarak hizmet verecek.

Bu radikal değişiklik hakkında açıklama yapan Rakuten’in Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Kirschner, şirketin sahip olduğu satış modelini global pazarlara açmayı planladıklarını ve ilk hedeflerinin Japonya dışında da etkili olan bir e-ticaret sitesine dönüşmek olduğunu ifade etti. Firmanın 2011 yılında 39 milyon dolara satın aldığı ve İngiltere’de hizmet veren Play.com için de aynı kurguyu hayata geçirme niyetinde olduklarını ifade eden Rakuten yetkilileri, bu dönüşümün aslında bir süredir devam ettiğini ancak şu anda müşterilerine dönüşüm sürecinin bittiğini duyurma kararı aldıklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde, satıcıların kendi ürün ve markalarının reklamlarını yapmalarına olanak tanıyan promosyon amaçlı videolar üretmeye başladığını duyuran Buy.com, aslında bu dönüşümün işaretlerini de bir şekilde veriyordu. Yeni oluşumun ayrıca markalara, müşterilerle etkileşimi artırmak için çeşitli pazarlama kampanyaları yapma imkanı da vereceğini açıklayan Rakuten yetkilileri, ancak konu hakkında henüz detaylı bilgileri paylaşmamayı tercih etti. Potansiyeline rağmen oldukça düşük olan ve 2016 yılında 62 milyar dolara ulaşması beklenen Japonya e-ticaret pazarının medar-ı iftiharı Rakuten’in attığı bu adımlar sayesinde, firmanın global pazarlarda daha etkin bir yere gelmesi kaçınılmaz gibi görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*