18 Aralık 2018

Büyük Markalar Mobil Ticarette Yerlerini Aldı

CrossView tarafından 25 büyük mağaza ile yapılan bir araştırmaya göre, büyük markalar mobil ticaretin öneminin farkında.

Abercrombie & Fitch, Best Buy, Coach, Dick’s Sporting Goods, Foot Locker, PetSmart, Polo Ralph Lauren, Toys ‘R’ Us ve Urban Outfitters‘ın da aralarında olduğu 25 markanın mobil ticaret faaliyetlerini inceleyen çok kanallı ticaret çözümleri sağlayıcısı CrossView, bu markaların hepsinin m-ticaret sayfaları olduğunu ifade ediyor.

Fakat söz konusu büyük markaların bile sadece %12’sinin mobil uygulaması bulunuyor.

Markaların mobil site ve uygulamalarındaki müşteri yorumları okuma, ürün stok bilgisi paylaşımı ve müşteri sadakat program erişilebilirliği gibi 30 farklı fonksiyon ve özelliği de inceleyen CrossView, markaların mobil sitelerinin %88’inin ürün bilgisinin sosyal medyada paylaşımına olanak tanıdığını, %100’ünde mağaza bulucu fonksiyonunun mevcut olduğunu, fakat sadece %52’sinin GPS ile yer belirleme hizmeti sunduğunu belirtti.

Markaların %88’inin müşterilerine mobil hesap oluşturma, %80’inin satın aldıkları ürünleri takip etme, yine %80’inin dilek listesi oluşturma, %56’sının ise müşteri sadakat programlarına erişim olanağı tanıdığı araştırma ile ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan markaların %40’ının, müşteriler ürünleri alışveriş sepetlerine atmadan tahmini kargo ücretlerini müşteriye belirttikleri de iletiliyor.

CrossView Başkan Yardımcısı Jason Goldberg, büyük markaların mobil sitelerinin büyük bir kısmının offline mağazalardan alışverişi arttıracak fonksiyonlardan yoksun olduğunu belirterek, mobil ticarete tek bir ticaret yöntemi olarak değil, çok kanallı ticaretin bir parçası olarak bakılmasının öneminin altını çiziyor.

Goldberg, offline satışları arttıran yöntemlerden müşteri yorum ve puanlamalarının mobil sitelerin %60’ında, ürün stok bilgisinin %44’ünde, mobil satın alıp mağazadan temin etme yönteminin ise mağazaların m-ticaret sitelerinin sadece %28’inde bulunan bir fonksiyon olduğunu iletiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*