14 Kasım 2018

Markalar “Büyük Veri”yi 2013’te Nasıl Değerlendirmeyi Planlıyor?

Büyük VeriEkonomi ve finans çevrelerinde son dönemlerin en trend konuları hiç şüphesiz; “büyük veri”, “veri madenciliği” gibi başlıklarıydı. Özellikle 2012 yılında birçok marka tarafından daha iyi idrak edilen “veri”nin önemi, bu yıl da firmalar tarafından baş tacı edilecek gibi görünüyor.

Kullanıcı verilerini iyi analiz eden ve bu datayı en doğru şekilde kullanabilen markaların bir adım öne geçtiği rekabet ortamında, verinin gücünü gözler önüne seren bir araştırma daha yayınlandı. Infogroup Targeting Solutions tarafından hazırlanan rapora göre, Markaların ve pazarlamacıların yüzde 70’inin data ile ilgili harcamalarını 2013 yılında artıracakları belirtiliyor. Araştırmada ortaya konulan bilgilere göre bu harcamaların büyük çoğunluğu ise veri toplama ve analiz etme konusunda uzman olan personeli istihdam etmeye gidecek.

Sosyal ağlardan elde edilecek veriler birçok markanın önceliği

Karlılıklarını maksimum derecede artırmak isteyen firmalar bu yıl, özellikle farklı kanallardan elde edilen verileri ilişkilendirme konusuna odaklanma yoluna gidecekler. Bu şekilde müşterilerinin davranışlarını en iyi şekilde ölçebilecek olan şirketler, ellerindeki verilerle, kişiye özel kampanyalar yapabilir, ilgi alanlarına yönelik ürünler geliştirebilir ve hatta ileriye yönelik potansiyel müşterilerine, ürün ve hizmetlerini ulaştırabilme şansına da sahip olacaklar.

Araştırmada bir takım ilginç veriler de mevcut. Katılımcıların yüzde 56’sı veri yüklemesi konusunda tecrübeli olan personel temin edeceğini belirtirken, yüzde 83’ü bu veriyi internet sitelerinin performansını artırma amacıyla kullanacak. Araştırmada görüş bildiren firmaların yüzde 72’i ise e-posta verimliliğini artırma amacıyla veriyi kullanacağını ifade ederken, yüzde 59’u ise sosyal performansını iyileştirme amacını taşıdığını belirtiyor. 1.1 milyarı aşan Facebook kullanıcısı ve her gün atılan ortalama 400 milyon tweet’i göz önünde bulundurursak, sosyal paylaşım sitelerinden gelecek veriler de birçok markanın iştahını kabartmaya yetiyor. Bu doğrultuda, katılımcıların büyük çoğunluğu sosyal medya kanallarından elde edilen kullanıcı verilerine odaklanmayı planladığını belirtirken, yarısından azı ise bu verileri offline kampanyalarında değerlendireceklerini belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] günlerde sizinle paylaştığımız bir araştırmada belirttiğimiz gibi, markalar 2013 yılında data ile ilgili bütçelerini artıracaklar. Peki bu […]

Fikrini söyle

*