16 Kasım 2018

Büyüme ve Satış Odaklı En İyi E-Ticaret Sitesi Nasıl Tasarlanır? [Araştırma]

büyüme odaklı web sitesi tasarımı - Kopya

En son ne zaman bir web sitesini baştan tasarladınız? E-ticarette satışları artırmak için yeni tasarım trendlerini takip etmeniz ve bunları web sitenize düzenli olarak uygulamanız gerekiyor. Ancak bir web sitesini baştan tasarlamak da özellikle mevcut bazı özellikleri ve veritabanını korumanız gerektiği için zaman alan zorlu bir iş.

Ancak, sitenizi yenilemezseniz arama sonuçlarında sürekli alt sıralarda gözükür ve sonunda unutulup gidersiniz. Bu nedenle web sitenizi maksimum 2 yılda bir yeniden tasarlamanız gerekiyor. Peki, e-ticarette büyüme ve satış odaklı en iyi web sitesi nasıl tasarlanır? Hemen aşağıda başlıyoruz.

Büyüme odaklı web sitesi tasarımı (BOW):

 • Sitenin yayına alınması: Hızla bir SWOT analizi yapıp istekler listesi oluşturun ve 1 ay içinde stratejiyi belirleyerek web sitesini öncelikli temel özellikleriyle birlikte ve yeni özellikler eklemeye hazır olarak yayına alın.
 • BOW döngüsü: Temel site hazır olunca yılın geri kalan 11 ayını siteyi iyileştirmeye ve performansı artırmaya ayıracaksınız. Sizi A/B testi ve bölünmüş A/B testleriyle dolu bir ince ayar yılı bekliyor. Nasıl bir iş planlaması yapacağım derseniz aşağıdaki gibi:

büşüme odaklı web sitesi tasarımı 1

 

Strateji belirleme aşaması

 • Temel kabuller: Ürün ve hizmetlerin maliyetiyle fiyatının belirlenmesi, kullanıcıların sitenize nereden hangi cihazlarla (desktop, mobil) ulaşacağı, hangi bilgileri arayacağı.
 • Personalar (müşteri kimliği), sorular ve hedefler: Hedef kitlenizi iyi tanıyın, sizden ve sitenizden ne istediklerini bilin. Web sitesini hitap edeceğiniz müşteri kimliğine göre tasarlayın.
 • Kullanıcı araması: Web sitesi kullanıcılarınızın davranışlarını analiz edin.
 • Müşteri yolculuğunu belirleyin: Kullanıcılarınız potansiyel müşteridir ve amaç onları dönüşüme yönlendirmektir. Öyleyse kullanıcı deneyimi ile müşteri deneyimini birleştirmeniz gerekiyor. Bunun için de sitenizde müşteri yolculuğunu önceden tasarlamalısınız: Ne satın alacaklar, hangi aşamalardan geçerek satın alacaklar? Alışveriş sepeti, checkout süreci, ürün sayfaları ve ürün incelemeleri
 • Global strateji: Analiz sonuçlarını web sitesi tasarımına uygulama.

 

büşüme odaklı web sitesi tasarımı 2

Şimdi sıra site tasarımını bir ajansa havale etmekte. Bunun için de elinizdeki istek listesiyle ajansa gidip stratejiyle birlikte ne istediğinizi önlerine koyacaksınız. İstek listesinde genellikle 50 – 100 madde vardır. Bu istekleri de genellikle dört kategoriye sığdırabilirsiniz. Kategorilere ayırmak iletişimi ve işinizi kolaylaştırır.

 • Dönüşümü artırmak: Hangi noktalarda dönüşüm sağlanacak (abone ol, satın düğmesi vb.), kullanıcı alışveriş yolu / süreci, değer önerilerinin test edilmesi veya bölünmüş A/B testi.
 • Kullanıcı deneyimini iyileştirmek: Navigasyon değişiklikleri, blog sayfa düzeni, arayüz iyileştirmeleri veya mobil deneyimin iyileştirilmesi.
 • Kullanıcıya kişisel sayfalar göstermek: Farklı ürün segmentleri için müşteriye özel teklifler, kendini müşteriye uyarlayan akıllı içerik, akıllı formlar (müşteriye göre ayarlanan kutular, gereksiz kutuların gösterilmemesi), kişiselleştirme tokenleri.
 • Pazarlama araçlarının kurulması: Araçlar, pazarlama kaynakları, dizinler, listeler ve SEO’su yapılmış site öğeleri.

 

büşüme odaklı web sitesi tasarımı 3

 

Şimdi sıra istek listesindeki kategorilere ve maddelere öncelik atamada: Burada 80’e 20 kuralı aynen geçerli. Site öğelerinin yüzde 20’si, iyi tasarlanırsa site gelirlerinin yüzde 80’ini sağlayacak. Peki nasıl öncelik atayacaksınız? Şöyle: “Mutlaka istediğiniz özellikler” ve “olsa iyi olur” özellikler. Mutlaka gereken özellikler web sitenizin hemen yayına alınan başlangıç sürümüne mutlaka eklenecek

İpucu: Sitenin ilk hali elbette kusursuz olmayacak. Her zaman düzeltecek bir şeyler çıkacak. Kendinizi analiz kısır döngüsüne kaptırmayın. Gereksiz detaylara takılmayın ve küçük, önemsiz isteklerle ajansı bunaltmayın.

İkinci ipucu: Size neyin nasıl yapılacağını gösteren bir rehber lazım. O rehber müşteri kimliği, yani personalardır. Checkout’tan ürün sayfasına ve manşet menü çubuğunun rengine kadar her şeyi personalara göre tasarlayın. Tabii bazen bir öğenin personaya uygun olup olmadığını bilmeyeceksiniz. Bunun için biraz ara verin siteye uzaktan bakıp kafanızı toplayarak düşünün.

Nasıl mı? Şöyle toparlayın:

 • Ne tür bir değişiklik yapmak istiyorsunuz?
 • Hangi personaya göre değişiklik yapmak istiyorsunuz?
 • Bu değişiklik site performansını nasıl etkileyecek?
 • İstediğiniz etkiyi yaratıp yaratmadığını nasıl ölçeceksiniz?
 • Varsayımlarınızı hangi verilere göre doğrulayacaksınız?

Varsayım derken şu kalıbı kullanın:

 • [Pazarlamacı Meryem] bir [Fiyat Sayfasını] ziyaret ettiği zaman sayfadaki [Kurumsal Fiyatları]  [Teklif İste] mesajına dönüştürdüğümüzde [Bu sayfanın MQL dönüşümlerini yüzde 10 artırırız]. Bunun doğru olduğunu düşünüyoruz çünkü [araştırmalar ve önceden yaptığımız doğru çıkan tahminler] bunu doğruluyor.

Kıssadan hisse: Ölçülebilir değişiklikler yapın, sonra işe yarayıp yaramadıklarını test ederek ölçün. Sitenizden maksimum performans alana kadar bunu tekrarlayın. 18 ila 24 ayda bir sitenizi baştan tasarlamanız gerek.

İlgili yazı: E-ticaret siteleri tasarımlarında nelere dikkat ediyor

 

büşüme odaklı web sitesi tasarımı 4

 

Büyüme odaklı web tasarımının maliyet avantajı var

Geleneksel web sitesi tasarımının maliyetleri 15 ila 100 bin TL arasında değişiyor. Büyüme ve satış odaklı tasarım ise daha küçük bütçeyle başlıyor ve maliyeti aylara yayıyor (25 bin TL’lik maliyeti 1 yıla yaymak gibi):

Peki maliyeti nasıl hesaplayacaksınız?

 • Temel web sitesini yayına almanın maliyeti nedir?
 • Sitenizde maksimum performans için ne kadar çalışmanız gerekiyor?

Son ipucu: Büyüme ve satış odaklı e-ticaret sitesi tasarımının toplam maliyeti geleneksel tasarımdan yüzde 20 fazladır ama kendini çok hızlı amorti eder ve hızla kâra geçersiniz. Peki siz sitenizi nasıl tasarladınız? Bizimle mutlaka paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*