16 Kasım 2018

Buz Kovası İddiasından Öğrenilecek 5 Sosyal Medya Pazarlama Dersi

ALS hastalığına ilgiyi uyandırmak ve bağış toplamak için ortaya çıkan Buz Kovası İddiası internetin yeni fenomeni. Peki, bu kadar basit bir iddialaşma nasıl bu kadar yayıldı ve aynı yöntemi kullanarak kendi işinize nasıl uyarlayabilirsiniz?

1. Videonun gücüne inanın.

Videolar, diğer tüm içerik türlerine göre daha çok viral oluyorlar, çünkü basitçe bir resme bakmaktan daha fazla kullanıcı deneyimi yaratıyorlar. YouTube ve Facebook’un dünya çapındaki popülaritesini göz önünde bulundurursak, bam teline dokunan bir video göz açığ kapayıncaya kadar milyonlarca kullanıcıya ulaşabiliyor. Kilit nokta ise, video paylaşımın Facebook’ta yeni denebilecek kadar az bir süredir “mainstream” olması.

2. İçerik eğlenceli.

Hem videoları çekenler için, hem de izleyenler için eğlenceli. Bir kova dolusu buzlu suyu başınızdan aşağı dökmek hem çok basit hem de çok şapşalca. Dolayısıyla videoları seyredip eğlenenler, konuya dahil olarak eğlencelerini arttırmak istiyorlar. İddianın doğası gereği, başka arkadaşlarını da iddianın içine çekebiliyorlar. Müthiş bir kombinasyon.

3. Zamanlama çok önemli.

Böyle bir kampanyanın işleyebileceği tek zaman aralığı, yaz mevsiminin en sıcak olduğu aylar. Dolayısıyla birilerinin kafasından aşağı buzlu su dökmesi, dünyanın çoğu yerinde aslında normal karşılanabiliyor. Örneğin kampanya kışın yapılsaydı, hemen hemen hiç kimse, neye destek olmak istenirse istenirsin, kafasından aşağı buzlu sularla ıslanmak istemezdi.

4. Bağış yanı da önemli.

İnsanlar, önemli bir konuda kendilerini iki türlü dahil hissettiler. Birincisi, başka insanlarla birlikte aynı deneyimi paylaşmak, ikincisi de bağış veya yardım topladıklarını düşünerek bir tür iyi hissetme pazarlaması uygulayarak. Eğer bu ikinci etken olmasaydı çoğu insan bu uygulamayı yapmayacaktı.

5. Ünlüler!

Fikri çok eğlenceli olduğu için çoğu insan kendiliğinden kampanyaya katıldılar. Buna ünlüler de dahil. Bir pazarlama stratejisinde kullanmak isteseniz belki de milyar dolarlı bütçelere patlayacak yığınla ünlünün, kendiliğinden bir araya gelmeleri ve başka ünlüleri de bu işin içine çekmeleri kampanyaya ve videoların viral olmasına çok katkıda bulundu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*