20 Kasım 2018

BuzzFeed Tekil Ziyaretçiyi Unut ve İçerik Gösterimine Bak Dedi

buzzfeed-erişim-tıklama-marka-medya-reklam_medya_satın_alma-reklamveren

İster yayıncı olun, ister reklamveren veya medya satın alma şirketi, metrikler medya sektörü için kritik önem taşıyor: Metrikler yayıncının hedef kitleyi ölçümlemesini, reklam satmasını ve elbette medya satın alma pazarlık gücünü etkiliyor. Tek sorun bugün kullanılan metriklerin Google’ın dükkan benim mantığıyla hazırlanmış olması.

Yeni SEO dönemi

Ancak Facebook artık beğeniler ve paylaşımlara değil, açılış sayfasına yönlendiren tıklama oranlarına bakacağım diyerek medya satın almada tekil ziyaretçiler yerine sayfa gösterimlerini güçlendiren, satış ve dönüşüm odaklı metrikleri herkesin anlayabileceği bir dilde yaygınlaştırdı.

Şimdi Buzzfeed de bundan yola çıkarak reklamverenlere tekil ziyaretçi sayımı bırak, sayfa gösterimlerime, hatta onu da geçtim içerik gösterim sayıma bak dedi. Buzzfeed bundan sonra marka değerini öncelikle gösterimlerle ölçecek. BuzzFeed Genel Yayın Yönetmeni Dao Nguyen, içerik açısından markalar için taşıdıkları değeri daha genel kapsamlı olan etkileşim ve erişim bağlamında ölçmeye karar verdiklerini söylüyor:

“İki yıl önce çok daha basit bir medya ortamında yaşadığımız zamanlarda bile hiçbir metrik diğer metriklerin önüne çıkmamalı diyorduk. Bugün bu çok daha doğru.”

İlgili yazı: Sitenizde Satışları Artıran 5 Etkili İçerik Pazarlama Tekniği

Neden içerik gösterimi?

Çünkü bir yayıncının marka değeri özünde satışa yönelik veya faydalı etkileşime bağlı. Bu da sayfa gösterimi, tekil ziyaretçi, video izleme, hatta videonun en çok reklam alan kısmını izleme gibi birçok detaya bağlı. Bu yüzden BuzzFeed içerik gösterimi denilen ve diğer tüm klasik metriklerden türetilen bileşik bir değer kullanıyor. Google Analytics’te API desteğiyle kullanılabilen, ama bugüne dek ne yayıncıların içerik alanı satarken ne de reklamverenlerin içerik alanı satın alırken dikkat ettiği bir noktaydı bu.

Orijinal içerik kraldır

Bugüne kadarki içerik pazarlama yazılarımızda bunu tekrarlamaktan dilimizde tüy bitti ama kast ettiğimiz aslında buydu. E-ticaret siteleri için de aynı mantık geçerli: “Tıklama oranı mı önemli, dönüşüm oranı mı?” gibi bir soru sorduğunuzda aslında satış başına gelir oranı gibi kombine metrikler kullanmanız gerekiyor. Böylece sürümden satış yapmak yerine, sürümden kazanma ile premium ürünlerden kazanmayı uygun bir oranda birleştirerek gelirlerinizi maksimize edebilir ve marka değerini artırabilirsiniz. Aynı şekilde yayıncılardan içerik gösterim oranlarını talep ederek verdiğiniz reklamın karşılığını alabilirsiniz.

İlgili yazı: Anahtar Kelime Sanatı: Tıklama Başı Ödeme ile İçerik Pazarlama Yapmanın En İyi 3 Yolu

buzzfeed-erişim-tıklama-marka-medya-reklam_medya_satın_alma-reklamveren

BuzzFeed’in derdi başka

Ancak BuzzFeed’in bu kararının arkasında daha hakkaniyetli bir medya sektörü kurmak gibi bir ideal yok. Onların derdi başka: Klasik tekil metriklerle sosyal ağlardaki BuzzFeed gösterimlerini iyi ölçemiyorlar. Örneğin BuzzFeed listeleri doğrudan Facebook ve Snapchat’e gönderiliyor. BuzzFeed tekil ziyaretçileri sadece kendi web sitesi, uygulaması ve Facebook ile Youtube’un bazı yerlerinde ölçebiliyor. Oysa Snapchat, Instagram, Yahoo, Tumblr, Vine ve Facebook ile YouTube’un diğer kısımlarında bunu yapamıyor. Google Analytics’in tarzı gereği SEO’da yetersiz kaldığı ve özünde dükkan benim dediği yer bu.

İlgili yazı: Facebook Instant Articles’ı Ortaya Çıkarttı, Online Yayıncılıkta Yeni Bir Dönem Başlıyor

BuzzFeed’in gerçek global erişimi 400 milyondan fazla

Nguyen diyor ki “Şu andaki comScore metriğimiz olan 80 milyon tekil ziyaretçinin gerçek global erişimimizin beşte birinden az olduğunu tahmin ediyoruz.” Bu da aslında medya sektöründe Google Analytics’in sınırlamaları ötesine geçmek gerektiğini gösteriyor. Ancak bu noktada Google’a yüklenmek de haksızlık olur. Çünkü Facebook da haklı olarak dükkan benim deyip bir yayıncının kendi platformundaki erişimini Google ile paylaşmıyor. Üstelik API yazarak e-ticaret siteleri ve yayıncıların tüm platformlarda spesifik erişimini ölçmesi teoride mümkün. Pratikte ise sıkıntı; çünkü API ekonomisi geldi dememize rağmen tüm sektörler maksimum API erişimi sağlamıyor (her sitede erişiminizi ölçen API var mı?). İşte bu nedenle BuzzFeed tek metrik erişimi net ölçmeye yetmez, hele etkileşimi ölçmeye hiç yetmez diyor. Reklamverenler de bunun farkında.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*