20 Kasım 2018

Çalışanların Yüzde 11’i E-ticaret Girişimi Kurmak İstiyor

Secretcv.com‘un Global Girişimcilik Haftası nedeniyle yaptığı bir araştırmanın sonucunda çalışan ve iş arayanların kendi işlerini kurmak istedikleri ortaya çıktı. 16.500 kişinin katıldığı araştırmada girişimci olmak isteyenlerin en çok yatırım yapmak istedikleri sektörlerin başında gıda ile turizm ve eğlence sektörü geliyor. E-ticaret ve bilişim ise yüzde 11’erlik dilimlerle ile kendilerine orta sıralarda yer bulmuş durumda.

Şu anda bir yerlerde çalışmakta olan kişilerin %85’lik bir kısmının kendi işinin başına geçmek istediği sonucunun çıktığı araştırmaya katılanların en büyük hayalleri arasında kafe, restoran ve otel işletmeciliği bulunuyor. İş dünyasındaki birçok insanın, yıllık izninde deniz kıyısındaki tatilin dinginliğinden etkilenip küçük bir restoran ya da kafe açma şeklindeki hayallerinin her zaman olduğunu, bunun pek de ilginç olmayan (!) bir şekilde sonuçlara yansıdığını da belirtmiş olalım.

Kendi işini yapmak isteyenlerin yatırım yapmak istedikleri alanlar ise %30 ile gıda, %15 ile turizm ve eğlence, %14 ile inşaat, %11 ile perakende, %11 ile e-ticaret, yine %11 ile bilişim ve %8 ile lojistik şeklinde sıralanıyor.

Bilişim ve e-ticarete girmek isteyenlerin toplam oranları ise %22 gibi bir orana sahip. Türkiye’deki büyüyen e-ticaret sektörü ve e-ticaretle ilgili kulüplerinin artmasının yanısıra üniversitelerde girişimcilikle ilgili bölümlerin de açılıyor olması, çalışanları bu sektörlere yönelme konusunda yönlendiriyor olabilir.

Bu araştırmaya katılanlar arasındaki %52’lik bir kesim kendi işini yapabilmek için sermayeye ihtiyaç duyabileceklerini söylerken, %16’lik bir kısım da hayallerini gerçekleştirmek için cesaretleri olmadığını belirtti. Bu ankete katılanların %17’si de hayallerini gerçekleştirmek için çalıştıklarını ve %15’lik bir kesim de sadece düzenli bir işte çalışmak istediklerini söyledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*