13 Kasım 2018

Çanlar Twitter İçin Çalıyor

Twitter, 2014 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Her ne kadar gelirlerini arttırmış gibi görünse de, kullanıcı sayısı açısından analistler “felaket” ve “dibe vurmak” kavramlarını kullanıyorlar.

Twitter 1 yıllık süreç içerisinde gelirlerini %111 arttırarak, 2013’te 665 milyon dolardan 2014’te 1,4 milyar dolara çıkarttı. Çok büyük bir artış gibi görünmesine rağmen, işin aslı bu kadar aydınlık değil. Twitter, bu muazzam gelir artışına rağmen büyük zarar ediyor. 2014 zararı 578 milyon dolar.

Yatırımcılar huzursuz

2013 yılı zararı 645 milyon dolar olan Twitter, gelirini 735 milyon dolar arttırarak zararının ancak 67 milyon dolarını kapatabildi.

Yıldan yıla finansal olarak bir iyileşme görülse de, bu iyileşmenin çok yavaş ve az miktarlarda gerçekleşmesi yatırımcıları da çelişkiye düşürüyor. Twitter’ın borsada işlem gören hisseleri zarar açıklamasının ardından %6 değer kaybederek bir anda dibe vurdu. Önceki yıla göre zararın azalması açıklandığında ise satış sonrası işlemlerde hisseler bu sefer %11 değerlenerek roket gibi fırladı.

Kullanıcı sayısı yerle yeksan

Twitter açısından en vahim durum ise, kullanıcı sayısı konusunda. Yılın çeyreklerine baktığımızda, 2014 yılının son çeyreğinde Twitter’ın kullanıcı sayısı yalnızca 4 milyon arttı. 4 milyon büyük bir rakam gibi gözükse de, dünyanın en büyük ikinci sosyal ağı için bir felaket demek. Twitter’ın kullanıcı sayısı daha önce hiç bu kadar az artmamıştı. 2010 yılından beri baktığımızda, Twitter’ın her çeyrekteki kullanıcı sayısı artışı ortalama 15 milyon kullanıcı kadar. Şu an Twitter’da 288 milyon kullanıcı bulunuyor. Facebook’un beşte biri kadar.

Kullanıcı sayısının bu kadar az artmasının en büyük nedeni olarak, kullanıcıların artık Twitter’dan sıkılmaya başladıkları gösteriliyor. Aslında yeni kayıt yaptıran hesap sayısı yüksek. Ancak Twitter’dan ayrılan, kapatılan veya kapattırılan hesapları işin içine kattığımızda, artış net olarak yalnızca 4 milyon kişide kalıyor. Yani bir bakıma, Twitter’ın kullanıcı kitlesi kabuk değiştiriyor diyebiliriz. Eskiler gidiyor, yerlerine yeniler geliyor. Ancak bu değişim, bir sosyal ağ açısından hiç iyi değil.

Twitter neler yapabilir?

Twitter’ın bu durumda daha agresif bir şekilde kendine kullanıcı çekmesi ve bu kullanıcı kitlesi üzerinden bir şekilde para kaynağı yaratması gerekiyor. Son zamanlarda Twitter’dan arka arkaya gelen yeni özellik haberleri bu agresif stratejinin habercisi gibi duruyor. Okunamayan tweetlerin özet geçilmesi, doğrudan video yükleyebilme, grup halinde doğrudan mesajlaşma gibi özellikler, kullanıcılara yeni etkileşim metodları vermek için kurgulanıyor. Aynı zamanda markaların da kullanıcılar ile daha iyi etkileşime girip, daha başarılı kampanyalar yönetmeleri amaçlanıyor. Ancak, bu özelliklerin benzerleri zaten başka sosyal ağlar ve uygulamalarda hali hazırda bulunurken, tek başlarına Twitter’ı düze çıkartmaya yeteceğini sanmıyoruz.

Twitter’ın finansal raporunun tamamını burada bulabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Teknoloji ve bilişim aleminde bir kurum veya uygulamanın payidar olacağına dair bir kaide yok. Twitter bir döneme damga vurmuştur, sosyal medyanın mihenk taşlarından biridir fakat kitlenin daha fazla benimseyeceği uygulamalar veya platformlar tarafından yeri doldurulacaktır. Irc ‘nin ve icq ‘nun gelir modelini şu an tartışmıyorsak bir gün twitteri da facebooku da tartışmayacağız.

Fikrini söyle

*