15 Kasım 2018

Cardrops: Kargonuzu Arabanıza Teslim Eden Servis

Online alışveriş hayatımızın birçok alanına girmeye artık iyiden iyiye başladı. Kullanıcılar zamandan tasarruf edebilmek için internetten alışverişe yönelmeye başlasa da ortada hala tam olarak rayına oturmamış bir durum bulunmakta. O da verilen siparişlerin teslim edilme anı. Tüketici internetten satın aldıktan sonra gönderim için ofis adresini vermek zorunda kalabiliyor (ve bazı siparişler ya da alışveriş sıklığı profesyonel hayatı etkileyebiliyor). Bunun dışında işinden erken çıkıp evinde kargo beklemeyenler ya da bahaneyle ofise geç gidip paketini evinde bekleyenler bile var.

Bunun yanında bir de kargo şirketleri ürünü getirdiklerinde tüketici o an belirtilen adreste değilse, kargo şirketi ve kullanıcı için ekstra bir iş daha çıkmış oluyor. Amazon’un teslimat noktaları ve kargo dolapları ile bu konuya çözüm getirdiğini sizlere daha önce aktarmıştık ancak bu konuda farklı çözümler ile gelenler de mevcut.

Cardrops fikri de bu sorunu çözmek için ortaya atılmış. Uluslararası inovasyon danışmanlığı yapan Board of Innovation‘ın bir girişimi olan Cardrops, kullanıcıların internetten yaptıkları alışverişleri tüketicinin arabasına teslim eden bir hizmet. Hem de 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Yani siz internetten alışveriş yaptığınızda, evde ya da işte de olsanız, Cardrops sizin paketinizi alıyor ve arabanızın yerini belirledikten sonra, aracınızın bagajına ürünlerinizi yerleştirdikten sonra SMS ile kullanıcıyı bilgilendiriyor. Bu sayede tüketici kargo bekleme derdine düşmüyor. Araç park halindeyken kullanıcının kargosu teslim edilmiş oluyor.

Şu an sadece Belçika ve Almanya’da hizmet veren Cardrops’un bu hizmetinden yararlanabilmek için Cardrops’un yetkilileri gelip kullanıcının aracına bir akıllı kilit yerleştiriyorlar. Bu akıllı kilit ile aracın bagajını açan görevli, teslimatı bu şekilde gerçekleştiriyor. Şirket çalışanı, bir de aracın yerinin izlenebilmesi için araca bir GPS bırakıyor ve bu GPS sinyali ile şirket, aracın yerini belirliyor ve kargoyu o adrese gönderiyor.

Araçta bir GPS bırakılması tüketicinin aklına sürekli takip edilecek miyim sorusunu da getiriyor tabi ki. Şirket bunu da düşünüp onun içinde bir önlem almış ve kullanıcılar istedikleri zaman araçlarının izlenmesini durdurabiliyor ya da erteleyebiliyorlar.

İlk bakışta oldukça güzel bir fikir olarak gelse de yine de böyle bir uygulamanın güvenilirliği kullanıcıların kafasında soru işareti oluşturabilir. Sonuçta ortada hem kişilerin araçları hem de kargo teslimatları söz konusu. Şirket, araçların ve kargonun güvenli ve sağlam bir şekilde teslim edileceğini garanti ediyor ve bu konuda özel olarak eğitilmiş teslimat görevlilerinin bu teslimatları yapacağını da belirtiyor.

Yeni bir girişim olan ve şu an pilot bir uygulama olarak hizmet veren bu proje, hem kullanıcılara hem de kargo şirketlerine oldukça vakit kazandıracak gibi gözüküyor. Kullanıcılar arasında ne kadar yaygınlaşacağını ise zaman gösterecek. Sonuçta hem kargo şirketleri hem de kullanıcılar zamandan ve ekstra işten tasarruf edebilmiş olacakları için tüketiciler arasında yaygınlaşması olası bir girişim fikri olduğunu düşünüyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu kadar da inovatif olmaya gerek yok bence :), hani arabası olmayanlarda var. Bu çözüme yönelik değilde inovasyon olsun diye veya dikkatleri bu yöne çekmek için yapılmış gibi. En basitinden daire, apartman içine veya dışına kargo teslimat dolapları yapılabilir. Bu sorun için çok basit ve kalıcı çözümler üretilebilinir.

Fikrini söyle

*