14 Aralık 2018

Çay Kahve İnsan YouTube Kanalı Girişimcileri Tanıtıyor [Röportaj]

Çay_kahve_insan-ben_girişim-girişimci-momoth

Dijital medya çözümleri alanında hizmet veren Momoth, ‘Çay Kahve İnsan’ adlı yeni YouTube kanalıyla girişimlerin hikâyesiyle tanıtıyor. Şirket bünyesinde birçok girişimleri olduğu için bunları tanıtabilecekleri uygun ve ücretsiz bir mecra bulamadığını söyleyen şirketin kurucusu Tarık Çayır ile Çay Kahve İnsan Kanalı’nı konuştuk:

Çay Kahve İnsan YouTube kanalınızdan söz eder misiniz?

Çay Kahve İnsan, hayata değer katan videoların yüklendiği içerisinde birbirinden farklı formatlarda programların bulunduğu bir YouTube kanalı. Geçtiğimiz Nisan ayında açılan kanal, ilk program formatı olan Ben Girişim ile yayın hayatına başladı. Ben Girişim, girişimcilerin kendi hikâyelerini ücretsiz tanıttığı bir program formatıdır.
Bu kanalla amacımız girişimcilerin girişimlerini ücretsiz ve tarafsız bir mecrada tanıtmasını sağlamak. Bugüne kadar birçok projeyi tanıtırken çok zorluk çektik ve sonuçlandıramadık. Çektiğimiz bu zorlukları yeni girişimcilerin çekmemesi adına Çay Kahve İnsan’ı kurduk.

Her hafta Çarşamba günü sabah saat 09.00’da yeni bir girişimi tanıtıyoruz ve girişimcilerin başvuralarını caykahveinsan.com üzerindeki başvuru formundan alıyoruz. Ücretsiz girişimleri tanıtırken fayda ve değer odaklı olmalarına çok dikkat ediyoruz. Bu zamana kadar kanalımızda tanıttığımız bütün girişimlerinde bu doğrultuda oldu.

Neden Çay Kahve İnsan?

Ben bir yazılımcıyım ve çayı çok seviyorum. Bunu çevremdeki herkes çok iyi biliyor. Türkiye’de yazılımcılar ya çaycı oluyor ya da kahveci. Bende buradan yola çıkarak bir isim teorisi geliştirdim. Bir insan eğer çayı sevmiyor, kahve içmiyorsa su içer dedim. Yani bu da doğal olarak insandır dedim. Buradan yola çıkarak Çay Kahve İnsan ismini geliştirdim.

İsim olarak en önemlisi de çayın, kahvenin ve insanın olduğu her alana dokunabildiğimiz için farklı program konseptlerini çok rahatlıkla kanalımızda yayımlayabiliyoruz. Mesela 1. Uluslararası Çay Festivalinin Dijital Medya Sponsoru olduk. Çünkü çayın, kahvenin ve insanın olduğu her yere rahatlıkla girip dokunabiliyoruz.

Çay_kahve_insan-ben_girişim-girişimci-momoth

Çay Kahve İnsan’ın hikâyesini anlatır mısınız?

Ortaklarımızla beraber şirketimizi kurduğumuzdan itibaren birbirinden farklı alanlarda sürekli yeni bir şeyler deneyen, çabalayan ve üreten bir ekibiz. Aslında özümüzde tam bir girişimcilik ruhu var diyebiliriz.

Girişimlerimizi hayata geçirirken her ne kadar yazılımcılığın vermiş olduğu belirli paradigmalara takılı kalsak da pazarlamanın ne dereceli önemli olduğunu ilk başarısızlığımızı yaşadıktan sonra tattık. Her şeyin pazarlama olduğunu, ilk etap için ürünün içi değil, kılıfının güzel olmasını geçte olsa fark ettik. Haliyle birçok girişimimiz olduğu için bunları tanıtabileceğimiz uygun ve ücretsiz bir mecra bulamadık ve bunun eksikliğini çok ama çok hissettik. Buradan yola çıkarak bu fikri geliştirip çalışmalara başladık.

Ekim 2015’de Google’ın Kristal Elma Festivalindeki YouTube çıkarması ile YouTube’a olan bakış açımız birden bire değişti. Bizim sadece müzik dinlemek ve arada gülmek için girdiğimiz YouTube aslında geleceğin televizyonu olma yolunda ciddi adımlar atmıştı haberimiz yokmuş. Üç gün boyunca aralıksız YouTube kanalları ile yapılan röportajları izleyip ciddi notlar aldık.

Ne de olsa yukarıda bahsettiğimiz yaramıza bir merhem bulmayı, birden fazla kişiye nasıl ulaşabiliriz kısmını temel olarak çözmüştük. Sıra bunu hayata yavaş yavaş geçirme kısmına gelmişti. Çay Kahve İnsan adında temelinde insanlara değer üreten ve faydalı içerikler oluşturmayı hedefleyen bir YouTube kanalı açmaya karar verdik.

İçerisinde birbirinden farklı alanlarda konu programlarını adapte ettik ve ilk olarak Ben Girişim programını yayına almaya karar verdik. Şu an YouTube tarafında 1 milyon barajını aşan, ama bir türlü eskisi gibi kaliteli içerik üretemeyen YouTuberları görünce; farklı programları oluşturmamız gerektiğini ve oluşturduğumuz bu programlarının kalitemizi bozmadan bizi minimum iki yıl götüreceğini hesap ederek adapte ettik.

Biraz da Ben Girişim’den söz eder misiniz?

Ben Girişim; girişimcilerin girişimlerini ücretsiz olarak tanıttığı bir program serisi. Belirli kriterlere göre seçimimizi yaptığımız temel olarak fayda ve değer odaklı girişimleri konuk ettiğimiz bir program.

Örnek vermek gerekirse; siz bir girişimcisiniz ve bir girişiminiz var. Bizlere caykahveinsan.com üzerindeki başvuru formu ile başvuruyorsunuz. Bizde girişiminizi programımızın konseptine uygunluğu bakımından inceleyebilmemiz için başvuru sırasında detaylı bilgiler istiyoruz. Aldığımız bu bilgilerle sizi inceliyoruz. İncelememiz sonrasında formatımıza uygunluğunuz konusunda karar verdiğimiz anda, röportaj sorularımızı paylaşarak süreci başlatıyoruz.

Çay Kahve İnsan’a nasıl başladınız?

Herhangi bir ekipmanımız ve kurgu bilgimiz olmadığı için bizimle beraber bu yolda yürüyebilecek kişi veya kişileri araştırmakla bayağı bir vakit harcadık. Haliyle ekipman alacak bir bütçemiz olmadığı için mümkün mertebede ekipmanı olan kişi ve kişilerle çalışmayı tercih ettik. Nihayetinde bir arkadaşımızı ve onun arkadaşını ikna edebildik. Bir arkadaşımızla kamera karşısına geçip, beraber programları sunup birbirlerine kamera önünde destek olmasının uygun olacağına karar verdik.

Yeni tanıdığımız arkadaşımızın arkadaşı ise çekimden ve kurgudan sorumlu oldu. Böylelikle hem iş yükünden kurtulmuş olduk hem de ekipman almak zorunda kalmayacaktık. Ama gerçekler öyle göründüğü gibi toz pembe değildi. Her ne kadar emanet alınan kameralar ilk çekimimizde işimizi görse de çekim yapacağımız gün müsait olamadığı için çekimleri ertelemek zorunda kaldık.

Bu aksaklık 2 hafta boyunca böyle devam etti. Komple emanet alınan ekipmanlarla sadece bir çekim yapabildik. Ama hâlâ ekipman alacak bir bütçemiz yoktu. Şirketimizin işleri piyasanın genel durgunluğundan sebep pek parlak olmadığından sadece kendisini idare ediyordu. Kara kara düşünüyorduk. Çünkü fikrimiz çok güzel ve tutma olasılığı çok ama çok yüksekti.

Çay_kahve_insan-ben_girişim-girişimci-momoth

Peki bu süreçte girişiminize aşık mı oldunuz?

Hayır girişimimize aşık olmadık. Gerçekten böyle bir eksikliği yaptığımız araştırma ve pilot uygulamalarla sağlamasını yaptık. Bütün bu süreçleri detaylarına kadar paylaştığımız bir arkadaşımızdan bizleri fonlaması için borç istedik. Bizi kırmayıp istediğimiz miktarı birer gün arayla hesabımıza gönderdi. Bizde gerekli ekipmanları en ucuza alıp, bütün ihtiyaçlarımızı karşılarken yeni bir sorunla karşılaştık.

Ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Başta hayatın planları bozmak üzere çalıştığı türden beklenmedik zorluklarla: Arkadaşımızın arkadaşı iyi anlaşamadığımızı düşünerek projeden ayrıldı. Arkadaşımız da başlangıçtaki acemi ruhu kaybettiğimizi düşünerek ayrılmak istedi.

Oysaki biz geçmiş tecrübelerimizden edindiğimiz bilgilere göre, herhangi bir oluşum veya girişimde profesyonel anlamda hareket edip çalışmaya gayret ediyorduk. Nedense profesyonellikten benim çok çekmişliğim var. Üniversiteden mezun olduktan sonra başvurduğum bir işe çok profesyonel olduğum gerekçesiyle kabul edilmemiştim. Arkadaşım ayrılmak istediğinde istemsizce bu anım aklıma gelip gülümsemiştim.

Sonuçta belirsizlikler üzerinden konuşmak ve hareket etmek çok riskli olduğundan, projenin istenilmeyen yerlere gitmesine sebep olabilirdi. Arkadaşımız projeden ayrıldı. Bütün ihtimalleri düşündüğümüzden bu süreci minimum moral bozukluğu ile atlattık.

En kötü ihtimalle her ne kadar çok sıcak bakmasak da bütün her şey yine biz yapacaktık; çünkü elimizde olan altın bileziğimize güveniyorduk. Artık eskisine nazaran biraz daha bilgiliydik. Hangi kameranın başlangıç için ideal olduğunu, hangi açıdan video çekileceğini, nelerin dikkat edileceğine gibi uzayan giden teknik detayları öğrenmiştik.

Ayrıca ekipmanların siparişini verdiğimizden bu süreç içinde bir başka kişiye de gerek duymamıştık. Tecrübemiz bu yolda yürümek için şimdilik yetmişti. Ekipmanlara sahiptik ama kurgu bilgimiz yoktu.

Girişimcilik biraz da maker hareketi gibi değil mi?

Evet, özünde her işe koşturuyorsunuz. Başlangıçta tam bir kendin yap, kendin bas gibi çalışıyor: Her insan gibi bizde Windows XP’in popüler olduğu yıllarda Movie Maker ile haşır neşir olmuştuk ama profesyonel bir kurgunun bundan kat ve kat fazlaca olduğunun farkındaydık. Severek takip ettiğimiz Barış Özcan‘ın Premiere Pro ile Kurgu Eğitimi videolarını YouTube’dan izleyerek iki günde kurgu ve montaj yapmasını öğrendik; ama eksikliklerimiz bitmiyordu.
Videoların açılışlarını yapmak için giriş ve başlık animasyonlarına ihtiyacımız vardı. After Effects bilgimiz olmadığından VideoHive‘den içerisinde hazır 30 tane animasyon bulunan bir paket satın aldık. İçerisinde nasıl düzenleneceğinin videosunu da barındırıyordu. Bu süreçte After Effects öğrenip ekstra zaman kayıplarını göze alamazdık. Kaldı ki çekilmiş videolar olmasına rağmen hâlâ montajı bitmiş hazır bir videomuz yoktu.

Çay Kahve İnsanı yayın formatından bahseder misiniz?

Altı aylık uğraş sonucunda Çay Kahve İnsanı kanalını 20 Nisan’da açtık. Açılışımızın ilk video içeriğini MutluBiEv girişimini çekerek kanalımızda yayımladık. Şuan ben Girişim programı çerçevesinde 14 adet yayımlanmış girişim tanıtım içeriğimiz bulunuyor. Bunun haricinde Timelapse | Kamera Arkası programımızda 9, Girişimler Hakkında İlginç Bilgiler programımızda 5 ve Sorularla Girişimciler programımızda 1 tane olmak üzere kanalımızda toplam 29 videomuz bulunmaktadır.

Geri bildirimleri çok önemsiyoruz. Hatta takipçilerimizden gelen istekler doğrultusunda her Cuma akşam saat 19.00’da girişimlerin kamera arkası görüntülerini Timelapse Kamera Arkası adında bir program yapıp düzenli olarak ‘Cuma Neşesi’ sloganıyla paylaşıyoruz.

Yeni gelişmeler var mı?

Elbette: Temmuz itibari ile iki yeni program program formatımızı yayına aldık. Bunlar Girişimler Hakkında İlginç Bilgiler ve Sorularla Girişimciler. Bunların haricinde Ekim ayında girişim alanının dışında iki farklı program formatını yayına alacağız. Ekim itibariyle birbirinden farklı konularda haftalık altı formatta içerik üretmeye başlayacağız. Sene sonuna kadar YouTube kanalımızda 10 bin aboneye ulaşmayı hedefliyoruz. Bununla beraber sene sonuna kadar stüdyomuzu kurmayı ve çekimlerimizi stüdyomuzda yapmayı planlıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*