13 Kasım 2018

Kesici: E-ticaretin Toplam Perakendedeki Oranının Artması İçin Birkaç Yıl Gerekiyor [13/14 Dosyası]

sanalpazar
Aralık ayının başında 5. yaşını kutlayan C2C platformu SanalPazar 13/14 dosyamızın bugünkü konuğu oldu. Gold Grubu’nun bünyesinden bulunan ve bir pazaryeri modeli olarak satıcılarla alıcıları bir araya getiren SanalPazar Genel Müdürü Cem Kesici ile Türk e-ticaret sektörü, Türkiye’deki tüketicilerin pazaryeri modeline bakış açısı ve şirketin 2014 hedefleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

2012’ye kıyasla Türk e-ticaret sektörü 2013’ü nasıl geçirdi? Önceki yıllara göre sektörde neler değişti? 2013 verimli bir yıl mıydı sektör için?

Türkiye’deki e-ticaret sektöründe büyüme, 2013’te önceki yıllara göre biraz ivme kaybetti. Bunun nedeni e-ticareti yanlış algılayan, güçlüklerinin farkında olmayan birçok irili ufaklı girişimin oyundan çekilmesiydi. Sektördeki var olan oyuncular ise işlerini daha kapsamlı olarak ele almaya başladılar. Bu açıdan baktığımızda işlerin nitelik olarak geliştiği, canlı bir yıl geçti diyebiliriz.

2013 bizim için verimli geçse de, Türkiye’de e-ticaret konusunda hala yolun başında olduğumuzu söyleyebiliriz. E-ticaretin toplam perakende içindeki oranı bizde yüzde 1,5 seviyesinde kalıyor. ABD ve AB’deki yüzde 10’luk oranla kıyasladığımızda, mevcut hacmin en az 5 katı potansiyele sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu rakamlara ulaşmak için de birkaç seneye daha ihtiyacımız olduğu çok açık.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

Tüketicilerin pazaryeri (marketplace) modellerine olan bakış açısı 2013 yılında nasıldı? 2012’ye kıyasla tüketicilerin pazaryeri modelinde hizmet veren sitelerden alışveriş alışkanlıkları nasıl değişti?

Sanalpazar.com’un da kullandığı C2C veya ‘pazar yeri’ olarak adlandırılan model, özellikle Türk müşterisine çok uygun. Sanalpazar.com’da geleneksel ticaretin tüm bileşenlerini daha da geliştirerek internet ortamına taşıyoruz. Dileyen herkes siteye üye olarak, istediği kampanyayı yapıyor ve yüz binlerce müşteriye ulaşma imkanı bulabiliyor. Ayrıca küçük ölçekli satıcılara finansman imkanları sağlıyor, alıcılara sonsuz ödeme seçenekleri sunuyor ve çoğu kendi alanında ilk ve tek olan birçok özelliği hayata geçiriyoruz. Sadece Sanalpazar.com günde 200 bin ziyaretçi alıyor. Bu bile başlı başına tüketicilerin pazar yeri modeline olan ilgisini açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Sanalpazar olarak 2013’ü nasıl geçirdiniz? Sene başında koyulan hedeflerine ne kadarı gerçekleştirildi?

İş modelimizin satıcılarımıza ve alıcılarımıza sağladığı katma değer, işlem hacmimizdeki büyümeden de görülebiliyor. Faaliyete başladığımız 2010 yılında 5 milyon TL’lik, 2011 yılında 32 milyon TL’lik,  2012 yılında ise 125 milyon TL’lik bir işlem hacmine ulaştık. 2013 yılını da 200 milyon TL ile kapatmayı hedefliyoruz.

cem kesici roportaj

2014 hedefleriniz nelerdir? Sanalpazar olarak 2014’te tüketici ve şirketlere yönelik ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Genellikle servis anlamında yurtdışından satın alınan bazı fonksiyonları kendi ekibimizle geliştirmeye başladık. Bunların sonuçlarını önümüzdeki günlerde aşamalı olarak kullanmaya başlayacağız. İlk adımda mükemmeli yakalayamasak bile, bu know-how’ın ve farkındalığın ülkemizde oluşmasına katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Sanalpazar.com’da geliştirmek istediğimiz en birincil nokta ise kullanıcı ara birimimiz. 5 yıl önceki bakış açımızla yaptıklarımızı bugün ulaştığımız birikimle yenileyeceğiz. Bu alanda da yine ülkemizde daha önce denenmemiş bir yöntemle çalışmalarımız sürüyor. Bunları da önümüzdeki yılın 3. çeyreğinde devreye almayı planlıyoruz.

Yine önümüzdeki yıl Mart ayının sonları gibi genel kullanıma açmayı planladığımız, alıcı-satıcı arasındaki iletişimi güçlendirecek bir projemiz var. Bunun da ses getirecek bir proje olacağınsan eminiz.

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

2014’te e-ticaret sektöründe şu anda var olan iş modellerinin, baskın oyuncuları veya pazar payları değişerek ama gelişerek devam edeceğini düşünüyoruz. İnternet doğası gereği mucizevi fikirlere açık bir alan. Her an, hiç beklemediğimiz bir yerden yepyeni fikirler yükselebilir.

Mevcut koşullarda özel bir değişiklik (yasal düzenlemeler, teşvikler v.s.) olmaması durumunda, gelecek yıl sektör genelindeki büyümenin en fazla yüzde 50’lerde olacağını varsayıyorduk. Daha sonra kredi kartı taksitleri ve limitleri ile ilgili düzenlemeler bu varsayımı tartışılır hale getirdi. 2013 Aralık ayında yaşanan hepimizin bildiği gelişmelerin ardından ise şuanda 2014 için bir öngörüde bulunmak neredeyse imkansız hale geldi.

Önümüzdeki yıl C2C siteleri üzerinden offline’dan online’a işini taşımak isteyen şirketlerin, online’a geçiş sürecinde nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Buradaki rekabette ayakta durabilmeleri için şirketlerin neler yapmaları lazım?

C2C platformları özelinde konuşursak, bu platformlar internette ticaret yapabilir şekilde var olmanın gereklerini sağlıyor, yani siteye ziyaretçi çekmek, uygun ödeme araçları sunmak, dijital reklam verebilmek ve bunlar gibi offline dünyanın çok bilmediği alanlarda hazır imkanlar sunuyor. Ancak bundan sonrası e-ticaret yapmak isteyen girişimciye kalıyor. Girişimcinin ürününü doğru fiyatlaması, doğru ve yeterli içerikle sunması, zamanında sevkiyat ve müşterilerle doğru iletişim kurmak gibi konulara titizlikle eğilmesi gerekiyor.

C2C siteleri ile e-ticarete adım atmayı bir AVM’de dükkan açmaya benzetebiliriz. AVM size hazır ziyaretçi ve altyapı hizmetleri sunar ama sonuçta satılacak ürünler sizin, onları satacak olan da sizsiniz. Etkileyici ürünleriniz ve iyi bir satış ekibiniz yoksa o AVM’nin potansiyelinden yeterince yararlanamazsınız.

Sanalpazar.com’da dükkan açarak e-ticareti deneyen bir çok işletmenin – yine AVM’lere benzetme yaparsak- AVM’de dükkan açıp, sonra içine yeterli ürün koymadığını, üstelik dükkanında hiçbir satış görevlisi çalıştırmadığını görüyoruz. Bunun sonucunda da elbette beklediklerini bulamıyorlar.

Özetle, fiziksel bir dükkan açıldığında neler yapılıyorsa, benzerleri C2C sitelerinde de yapılmalı. Mutlaka o sanal dükkanla tam zamanlı ilgilenecek bir kişi istihdam edilmeli. En önemli tavsiyemiz bu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*