21 Kasım 2018

Bir Garip E-ticaret Girişimi: Cenaze Market

Pamukİnternetten satın alacağınız ürünler nelerdir? Cep telefonu, özel tasarım bir t-shirt, antika bir duvar saati hatta otomobil… Bu saydığımız ürünlerin her birine evet diyebilirsiniz. Peki kefeninizin internetten alınmasını ister miydiniz?

Muhtemelen bu soruya cevap vermek bile istemeyeceksiniz ama yine de size bu soruyu yönelten bir e-ticaret girişimi var. Cenazemarket.com, cenaze hizmetleriyle ile ilgili malzeme ya da ürün satışı üzerine konumlanan Fempa şirketinin ”fiziksel mağazasını” internete taşımasıyla kurulmuş. E-perakende sektörüne “yepyeni bir soluk” getiren site, kredi kartından tek çekimin yanı sıra 6 ve 12 ay taksit fırsatı da sunuyor.

18 ayrı kategoride hizmet veren Cenaze Market’de birbirinden farklı 48 ürün yer alıyor. Kefen takımı, taşıma torbası, yıkama lifi gibi sıradan ürünlerin yanı sıra, baharat kategorisinde yer alan kına, top pamuk ve eldiven, online tüketiciler tarafından satın alınmayı beklenen diğer dikkat çekici ürünler arasında. Sitede ayrıca bakıma muhtaç kimseler için hasta bezi gibi ürünler de mevcut.

Cenaze Market’in hizmet verdiği alan bir yana, soru işareti taşıyan noktaları da yok değil. Ortalama ürün sipariş teslimi, 2 gün olarak belirlenmiş. Merkezin bulunduğu Antalya sınırları içerisinde 1 günde kargoyu teslim eden sitenin, Antalya dışına verdiği süre ise 3 gün. Sipariş edilen ürünün acil ihtiyaç olduğu düşünüldüğünde, bu sürenin kısalması gerekebilir.

Sitenin sunduğu ”olanaklardan” bir diğeri ise, ürün iadesi. Satın alınan ürün, memnun kalınmadığı takdirde belirli koşullar çerçevesinde iade edilebiliyor. Fakat burada üzerinde durulması gereken bir unsur atlanmış; iade koşullarını, ürünü satın aldıktan sonra müşteri temsilcilerinden öğrenebiliyorsunuz. Bu durum da ”hedef kitlenin” kafasında oluşacak muhtemel karışıklığın artmasına neden olabilir.

Online alışveriş deneyimine yeni yeni adapte olan Türk tüketicisinin, internetten cenaze hizmeti satın almasını değerlendirebilecek herhangi bir verinin varlığından söz edemeyiz. Herkes için kaçınılmaz sonun yansıması olarak tabir edebileceğimiz bu hizmeti kendisi ya da yakını için almak isteyen kişilerin, bu işlemi mouse ile gerçekleştireceğini söylemek hayalci bir yaklaşım olabilir.

Cenaze Market Ekran GörüntüsüSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. tşkler : ) baharat kategorısıne goz atmanızı tavsıye ederım : ) kına bıle var olunun arkasından.. : )

  2. Pamuk fotoğrafı biraz manidar olmuş sanki

  3. olmuş

Fikrini söyle

*