17 Kasım 2018

CEO’lar da Sosyal Medyada Takılıyor

Fortune 500 listesindeki en büyük 50 şirketin CEO’larını birer iş makinesi gibi görmeye alıştık, arada sırada bu kişilerin de insan olduklarını unutuyoruz.

Weber Shandwick PR ajansı ilginç bir çalışma yaparak, bu en büyük 50 şirketin CEO’larının kullanmayı tercih ettikleri sosyal ağları belirlemiş. Raporun ilk ortaya çıkarttığı durum, CEO’ların sosyal medyayı 5 yıl önceye göre 2 kat daha fazla kullandıkları yönünde.

CEO’ların sosyal etkileşimleri artık profesyonel şöhretlerini sürdürmeleri için bir gereklilik durumuna geldi. İş liderleri gittikçe daha fazla dijital platformlara yönelip, şirket hikayelerini paylaşıyor, daha geniş hissedar ağları ile ilişki kuruyor ve şirketleri hakkındaki konuşmalara katılıyorlar. Online iletişimi göz ardı eden CEO’lar geride kalma riski ile karşı karşıyalar.

Ancak genel olarak baktığımızda CEO’ların sosyal medya kullanım oranları hala çok düşük; yalnızca yüzde 28. Bu yüzde 28’lik kısımın ise tercih ettikleri sosyal ağlar arasında ciddi farklar var.

CEO’lar tarafından en çok tercih edilen sosyal ağ beklenildiği şekilde yüzde 22 oranıyla LinkedIn. Hemen arkasından yüzde 10 oran ile Twitter geliyor. CEO’ların hiç birisi Facebook ve Google+ kullanmıyorlar. Ancak yüzde 10’luk kısmı 2012 yılında Facebook kullandıklarını belirtmişler. Yani son 2-3 yıl içerisine CEO’lar tamamen Facebook kullanmayı bıraktılar diyebiliriz.

Bu seçilimin sebebi ise, CEO’ların daha önceki yıllarda neredeyse tüm sosyal ağları kullandıkları, ancak zaman içerisinde kendileri için daha çok yarar sağlayan sosyal ağlarda kalıp, diğerlerinden çıktıkları şeklinde açıklanabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*