21 Kasım 2018

Dünyaca Ünlü CEO’ların İlk İş Deneyimleri

Önyargı kırılması zor olan tabulardan biridir. Ne olduğunu, kim olduğunu ve ne yaşadığını bilmediğimiz kişiler hakkında yorumda bulunmak çok kolay gelir. Bugün mesleğimiz ne olursa olsun iş ortamında, belki bir toplantıda ya da mülakatta tanıştığımız bir kişiyi henüz lafa başlamadan bir kalıba oturtabiliriz.

Özellikle karşılaşılan özgeçmişleri düşünün. Nerelerde okuduğunu, çalıştığını görüp hayranlık duyabilir ya da önem vermeyebiliriz. Ancak unuturuz hayat her zaman sürprizlerle doludur.

Dünya çapında ismini duyurmakla kalmayıp şirketlerini en başarılı şirketler listesine çıkartan CEO’ları hepimiz takdir eder ve alkışlarız. Ancak bir restoranda ya da bir çiftlikte çalışan biriyle karşılaştığımızda görmezden gelebilir, selam bile vermeden geçip gidebiliriz. İnsanoğlu genellikle başarılı kişilerin yanında bulunmayı sever. Pek çoğumuz çeşitli ortamlarda başarılı insanların yanında bulunan övgüleri ve takdirlerini esirgemeyen kişileri görürüz.

“Başarılı insan” profili kişiden kişiye değişiyor. “Başarılı; çünkü şu üniversitede okumuş” ya da “daha önce şurada çalışmış” cümlesini kuruyorsak yine önyargıyla davranıyoruz demektir.

Daha önce McDonalds’ta çalışan birinin yıllar sonra CEO olarak karşınıza çıkacağını tahmin eder miydiniz? Peki hiç merak ettiniz mi, dünyanın önemli şirketlerinin başında bulunan CEO’lar daha önce nerelerde çalıştılar?

Diğer başarı hikayelerine göz atmak için Başarı Hikayeleri kategorimize bakabilirsiniz.

İlgili rehber: Gençlerin Kulak Vermesi Gereken 5 Girişimcilik Tavsiyesi

Bill McDermott/SAP CEO’su

Bill McDermott
Lise yıllarında İtalyan restoranında komi olarak çalıştı.

Dick Costolo/Twitter CEO’su

Dick Costolo
Michigan Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olmasının ardından bir dönem Chicago’da para kazanmak için stand up gösterileri düzenledi.

Jeff Bezos/Amazon.com CEO’su

jeff_bezos
Jeff Bezos, Amazon‘u kurmadan önce gençlik yıllarında, tatillerde McDonalds’ta çalıştı.

David Dewalt/McAffe & FireEye CEO’su

David Dewalt
David Dewwalt’ın ilk işi tele pazarlamaydı.

İlgili rehber: Türk E-ticaret Girişimcilerinin Okuması Gereken 7 Kitap

Meg Whitman/eBay & HP CEO’su

Meg Whitman
Bir döneme damgasını vuran “patates kafa”nın küresel pazarlamasından sorumluydu.

Michael Dell / Dell CEO’su

Michael Dell
Dell bilgisayarı kurmadan önce gençlik yıllarında telefon üzerinden gazete aboneliği satışı yaptı.

Pat Gelsinger / Intel & VMware CEO’su

Pat Gelsinger
Kariyerine başlamadan önce çiftlikte yaşadı ve tarlada çalıştı.

Nereden başlarsanız başlayın önemli olan hayallerinizin peşinden azimle gitmek. Kim bilir belki bir restoranda size hizmet eden çalışanı, yıllar sonra dergi manşetlerinde CEO olarak görebilirsiniz ve en önemlisi, o kişi siz olabilirsiniz!Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İnsan nereden nereye demek istiyor. Bir nesil bilgisayar çağının doğuşundan günümüze gelişine şahit oldu. Bu inanılmaz bir dönemdi. Koca masa üstü bilgisayarlardan şimdiki akıllı telefonlara kadar evrilen bir teknoljik geçiç dönemi. Kimisi fırsatları yakaladı, kimisi sadece izledi.

  2. İnsan okurken bile bir hoş oluyor. Nereden nereye? Ne oldum değil ne olacağım diye yaşamak gerekiyor.

Fikrini söyle

*