16 Aralık 2018

Chrome Arc Welder ile Android Uygulamalar Masaüstünde

Google’ın Chrome tarayıcısı ve Android işletim sistemini birleştirme hamleleri geçtiğimiz hafta büyük bir adım attı. Eylül ayında kısıtlı bir şekilde ARC’ı (App Runtime for Chrome) ortaya çıkartan Google, henüz deneme aşamasındaki projesini geliştirerek Chrome tarayıcısı çalışan tüm platformlarda (Windows, Linux, OsX, ChromeOS) Android uygulamalarının çalışabilmesini sağlayan bir eklentiyi ortaya çıkarttı.

Herhangi bri tarayıcı eklentisi gibi yüklenen ARC Welder, APK dosyasına sahip olduğunuz bir Android uygulamasını ister cep telefonu ekranı, ister tablet ekranı, isterseniz de tam ekran çalıştırabilmenizi sağlıyor. Ayrıca uygulamanın dikey veye yatay ekran formatlarında çalışmasını da seçebiliyorsunuz. Eklentiyi buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

arc welder shop

Uygulamaların APK dosyaları internet üzerindeki binlerce sitede bulunabiliyor. Basit bir Google araması ile, örneğin “Twitter APK” kelimelerini girerek Twitter uygulamasının APK dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra ARC Welder’dan APK dosyasını seçiyoruz ve uygulamanın telefon mu tablet gibi mi çalışacağını, ekran oryantasyonunun nasıl olacağını belirliyoruz ve çalıştır diyoruz. Bu kadar.

arc welder 3

Sadece Twitter değil, Hay Day gibi yüzlerce megabaytlı oyunlar da ARC Welder tarafından çalıştırılabiliyor.

çalışıyor

Android uygulamalarının plaform bağımsız olarak Google Chrome üzerinden çalıştırılabilmesi, Google’ın tüm ekosistemini birleştirmek adına atılmış çok başarılı ve önemli bir adım. Microsoft da yeni çıkartacağı Windows 10 işletim sistemi ile bunu yapmaya çalışıyor. Ancak Google, her işletim sisteminde Android uygulamalarını çalıştırabileceği için şu an ekosistem entegrasyonunda çok daha önde görülüyor.

Şunu belirtmek lazım ki, ARC Welder henüz beta aşamasında ve her uygulamanın yanlışsız çalışacağı garanti edilmiyor. Geliştiricilerin uygulamalarının ARC Welder desteklemesi için küçük düzenlemeler yapması gerekiyor. Ancak bu düzenlemeler yapılmadan bile bir çok uygulama hali hazırda çalışır durumda. ARC ve ARC Welder ile daha fazla bilgi almak için Google’ın geliştiricilere özel hazırladığı bu sayfaya bakabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*