21 Kasım 2018

Çin’de B2B Satışlarının Yüzde 46’sı Alibaba Üzerinden Yapılıyor

alibaba b2b satışları
Çin’in e-ticaret devi Alibaba, B2B satışları söz konusu olduğunda da bölgede lider konumda olmaya devam ediyor. Küçük ve orta ölçekli şirketlerin yaptığı B2B satışlarının yüzde 46,6’lık bir bölümü Alibaba üzerinden yapılıyor.

B2B satışlarının yaklaşık yarısı Alibaba üzerinden yapılsa da yeni oyuncular da bu kategoride kendilerini göstermeye başlıyor. Bu yeni oyunculardan Global Resources üzerinden yapılan B2B satışlarının hacmi yüzde 7. Alibaba bu hacmin yaklaşık 7 katına sahip olmasının nedenlerinden biri de e-ticaret devinin 29 farklı kategoride ürün sunuyor olması.

Alibaba ve Global Resources’ın dışında Çin’de B2B pazarını domine eden 7 farklı şirket daha bulunuyor. Yüzde 4,3’lük bir oranla HC360.com üçüncü sırada yer alırken, Chinamade yüzde 3,1’lik bir payla dördüncü sırada geliyor. Bu dokuz şirketin B2B satış hacmi toplam hacmin yüzde 69,2’lik bir bölümünü oluşturmakta.

Her ne kadar Alibaba şu an için pazarı domine eden şirket olarak öne çıksa da, diğer firmaların da pazar payları zaman içerisinde artmaya devam ediyor. Ancak halka açılma öncesinde 153 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşan Alibaba’nın bu pazarın en güçlü ismi olarak devam edeceğini de tahmin etmek çok zor değil. E-ticaretin yanı sıra Alipay ile ödeme sistemleri tarafında da önemli adımlar atan şirket, 2013’te ödeme işlem hacmini 150 milyar dolara çıkararak PayPal ve Square’in toplam hacmini geçmişti.

Bu açıdan bakıldığında Alibaba’nın önüne geçilmesi oldukça zor bir rakip olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*