16 Kasım 2018

Çin, Dünya Genelindeki M-ticaret Harcamalarında Lider

Çin'in Mobil Ticaret Rakamları
Birkaç yıl içinde e-ticaretin dünya çapındaki lideri konumuna gelmesi beklenen Çin, ilk etapta mobil ticarette liderliği eline aldı. Yapılan son araştırmalara göre 2012’nin 4. çeyreğinde Çin’deki internet kullanıcılarının yarısından fazlasının mobil cihazlarından alışveriş yaptığı belirtiliyor.

31 farklı pazarda 152.000 katılımcıyla gerçekleştirilen GlobalWebIndex’in araştırmasına göre, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Çinli internet kullanıcılarının %55’i akıllı telefonlarıyla en az bir kez mobil alışveriş yaparak, Çin’in dünya üzerinde mobil penetrasyonun en yüksek olduğu ülke konumuna gelmesini sağladı.

Mobil ticaret konusunda Asya-Pasifik bölgesinde Çin’i %37 ile Güney Kore takip ederken, Hindistan ve Endonezya da %26’lık mobil cihaz kullanımlarıyla öne çıkan ülkeler olarak listenin başlarında yer alıyor. Teknolojik gelişmelerin ilk durağı olan Japonya‘da ise m-ticaret penetrasyonu %22 seviyelerinde.

Çin Mobil Ticaret Rakamları

2012’nin 4. çeyreğinde mobil alışveriş konusunda ABD ve Kanada ise, bu yarışın oldukça gerisinde kalmış görünüyorlar. ABD’deki kullanıcıların sadece %19’luk bir bölümünün mobil alışveriş yapmasının yanı sıra Kanada’da bu oran %13 civarlarında. İki ülkenin toplam mobil alışveriş penetrasyonun, Çin’deki oranın yarısından bile daha az olduğu görülüyor.

Bunun yanı sıra Güney Kore’de yapılan mobil alışveriş harcamlarının da ABD’deki oranın yaklaşık iki katı olması, Endonezya, Hindistan, Japonya, Malezya, Vietnam ve Tayland‘ın da mobil ticaret konusunda ABD’yi sollamış olması, Asya Pasifik ülkelerinin mobil trendlere daha kolay mı adapte olduğu sorularını akıllara getiriyor. Ancak unutulmaması gereken bir nokta da ABD’deki internet kullanan nüfusla, bu bölgedeki internet kullanan nüfus sayısının farklı olması ve pazar hacimlerinin de aralarında farklar bulunması, mobil cihaz kullanımında Uzak Doğu ülkelerini daha ön plana çıkarmış olabilir.

Nielsen’in yaptığı bir araştırmaya göre de yine Çin ve Güney Kore’deki kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden daha fazla işlem yaptığı ortaya çıkan diğer bilgiler arasında yer alıyor. Barkod ve QR kod okutma oranlarında Güney Kore %38 ile birinci sıradayken, Çin %30 ile ikincilik koltuğunda oturuyor. Dijital cüzdan ve NFC kullanımında ise Çin yine dizginleri eline alırken, mobil bankacılık alanında Güney Kore %51’lik bir oranla yine öne çıkıyor. Mobil bankacılıkta ABD’deki katılımcıların %38’i bu uygulamalardan faydalandıklarını belirtirken, dijital cüzdan kullananların oranı sadece %3’te kalıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*