19 Aralık 2018

Çin Dünyanın 2. Büyük Reklam Pazarı Olacak

eMarketer tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Çin reklam harcamalarında Japonya’yı geride bırakarak dünya 2.cisi konumuna gelecek.

eMarketer tarafından yapılan araştırma, Çin’in gelişen ekonomisi ile gitgide daha fazla dikkati üzerine çekerek reklam endüstrisinde hızlı büyümesini devam ettireceğini öne sürüyor.

ABD’den sonra 2. büyük reklam veren konumuna geleceği öngörülen Çin’in, şimdilerde ABD ve Japonya’ya kıyasla hala gelişiminin başında gösterildiği belirtiliyor.

2010 yılında Japonya’daki reklam harcamalarının 34 milyar dolara ulaştığı belirtilirken, 2011 yılında tsunami ve ekonomik sıkıntılar nedeni ile reklam harcamalarının %3.7 azalarak 32.7 milyar dolara düştüğü bilgisi paylaşılıyor.

Çin’deki reklam harcamalarının ise 2011 yılında %14 artış göstererek 38.3 milyar dolara çıktığı belirtiliyor. ABD’deki reklam harcamaları ise 157.4 milyar dolar civarlarında.

eMarketer Stratejik İletişim Direktörü Çin ve Hindistan’ın hızla büyüyen ekonomileri ile bölgenin en büyük reklam harcamalarına sahip olacaklarını belirtiyor.

Online reklamda ise eMarketer, Çin’in harcamalarının bu sene 4.6 milyar dolara ulaşacağını öngördüklerini belirtirken, Japonya’nın dijital reklam harcamalarının ise 7.2 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

2014 yılında, Çin’in hızlı ekonomik büyüme oranları ile reklam harcama turtarının Japonya ile aynı seviyeye geleceği ve 9.5 milyar dolara ulaşacağı belirtiliyor.

eMarketer, 2015’te Çin’in Asya-Pasifik bölgesindeki en yüksek reklam harcaması gerçekleştiren ülke konumuna geleceğini öngörüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*