14 Kasım 2018

Çin E-Ticaret Pazarı, Devler Ligine Giriyor

Çin’in e-ticaret pazarı oldukça hızlı büyüyen bir pazar ve şu an da dünyadaki en büyük e-ticaret pazarlarından biri. Geçtiğimiz sene, online perakende gelirlerinin 121 milyar doları bulduğu ülkenin 2015’teki e-ticaret hacminin 420 milyar doları bulması bekleniyor.

Çin e-ticaret pazarı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için hatırlatmış olalım: Geçtiğimiz günlerde Çin’in e-ticaret sektörü hakkında detaylı bir yazı yazmıştık.

eMarketer‘ın yaptığı araştırmaya göre, Çin’deki internet kullanıcılarının artması e-ticaret pazarının da büyümesinde büyük etki yaratıyor ve internetten alışveriş yapan tüketici sayısının bu yıl sonunda 220 milyonu bulması bekleniyor. Bu da Çin’in, Amerika’da online alışveriş yapan 150 milyon kullanıcıyı geçmesi anlamına geliyor. 2016’da ise Çin’de 14 yaş ve üstündeki 423,4 milyon kullanıcının online alışveriş yapması beklentiler arasında.

Geçen sene Çin’deki B2C satışları, 2010’a kıyasla %103,7 artarak 55,37 milyar dolara ulaştı. Bu satışların bu sene sonunda %94,1 artarak 107,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. B2C kategorisinde Japonya’nın ardından Asya-Pasifik bölgesinde ikinci olan Çin globalde ise 4. sırada. 2013’te Japonya’yı geride bırakması beklenen Çin’in, küresel çapta İngiltere’nin de önüne geçerek dünya genelindeki en büyük ikinci pazar olması öngörülüyor.


Çin’in B2C’deki bu çıkışının 2012’den itibaren yüzde olarak düşüşe geçmesi ve 2016 yılında yıllık büyüme olarak %22,8’lere gerilemesi bekleniyor; ancak e-ticaret hacmi olarak değerlendirildiğinde Çin’in e-ticaret pastasının 457,6 milyar doları bulacağı söylentiler arasında.

Çin’in büyüyen e-ticaret pazarına dahil olmak isteyen yabancı markalarsa, eBay’in yıllar önce yaşadığı gibi, Çin hükümetine ve yasalara takılıp kalıyorlar; çünkü tıpkı arama motorları, sosyal medya, oyun sektörü ve anlık mesajlaşma platformları gibi e-ticaret de hükümet tarafından denetim altında tutuluyor. Bu yüzden de yabancı markalar Çin pazarında yerlerini almakta zorlanıyorlar. Çin’deki e-ticaret hacminin artmasıyla beraber Çin hükümetinin bu politikasında bir değişiklik olup olmayacağını da önümüzdeki dönemlerde hep beraber göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*