16 Kasım 2018

Büyük Rakamların Ülkesi Çin’de E-ticaret Sektörü

Bir ülke düşünün ki, 2015 yılına kadar toplam internet kullanıcı sayısı 600 milyona, online alışveriş yapan tüketicilerin sayısı ise 300 milyona ulaşacak olsun. Bu devasa rakamlar ancak tek bir ülkeye ait olabilir elbette: Çin.

Uzun yıllar süren içine kapanık duruşunu son yıllarda terk eden ve üst üste sergilediği büyüme rakamlarıyla dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen “Asya Kaplanı” Çin, 1 milyar 300 milyonu geçen nüfusuyla “en”lerin ülkesi olmaya devam ediyor. Özellikle internet girişimciliğinin başkenti ABD tarafından bir numaralı rakip -hatta tehdit- olarak algılanmaya başlanan ülke, 2015 yılında toplam 420 milyar dolara çıkması beklenen e-ticaret hacmi sayesinde, ABD e-ticaret pazarından yüzde 20 daha büyük bir duruma gelecek. İşte bu sebepledir ki, yaklaşan ABD Başkanlık seçimlerinin bir numaralı konusu da Çin tehdidi oluyor.

Çin’de online perakende gelirleri 121 milyar dolara ulaştı

Birçok ülkenin nüfusundan bile fazla internet kullanıcısının olduğu ülkede e-ticaretten bahsetmemek olmazdı elbette. Geçtiğimiz yıl, bir önceki seneye göre yüzde 66 oranında bir artış gösteren Çin online perakende gelirleri bu şekilde 121 milyar dolar seviyesine ulaşmayı başarabildi. Gelişen 3G altyapısıyla paralel olarak hızla artan mobil kullanım oranlarının ciddi şekilde beslediği e-ticaret sektöründeki en başarılı B2C ve B2B e-ticaret oyuncularını ise Alibaba.com, Tmall.com, 360buy.com, Amazon.cn, Taobao.com ve Dangdang.com olarak sıralayabiliriz.

Ülkede büyümeyi tetikleyen faktörlerin başında hızla yükselen orta sınıf geliyor. Bir ülkenin ekonomik yönden gelişmesi ve kalkınması, orta sınıfın büyümesiyle doğru orantılıdır bir bakıma. Refah seviyesi artan insanların alışveriş yapma sıklıkları artar ve ekonomiye ciddi bir hareket gelir. İşte durum Çin’de tam da bu şekilde ilerliyor. Önümüzdeki yirmi yıl içerisinde orta sınıfının 200 milyondan, 800 milyona çıkması beklenen ülke, gittikçe daha fazla harcayan insanların yaşadığı bir coğrafya haline geliyor. Tüm bu pembe tabloya ek olarak, işin içine bir de hükümet teşviki dahil olunca online alışveriş rakamlarının yükselişi de ayrı bir anlam kazanıyor. Devlet, sadece yatırımcıları teşvik etmekle kalmıyor; ayrıca tüm ülke genelinde desteklediği yüksek hızlı internet altyapısı sayesinde şu anda nüfusun yüzde 40’ına karşılık gelen 513 milyon kişi internet kullanıyor. Üstelik, geniş bant internet aboneliği ülkede aylık 10 dolar civarındayken, bu rakam Hindistan’da 30, Brezilya’da ise 27 dolar olduğunu belirtelim.

Rakamlar yüksek ancak nüfusun yalnızca yüzde 14’ü internetten alışveriş yapıyor

Yalnız, ifade etmemiz gereken bir durum var ki, o da Çin’in sergilediği bu yüksek online alışveriş rakamlarının çoğunlukla nüfus ile bağlantılı olduğu. Toplam e-ticaret hacminin önümüzdeki yıllarda ABD’yi geçmesi bekleniyor, ancak daha yeni sayılabilecek bir pazar olan Çin’de nüfusun yalnızca yüzde 14’ü internetten alışveriş yapıyor; bu rakam ABD’de yüzde 54 civarında.

Ülkede ucuz olan sadece internet aboneliği değil. Bu büyük müşteri potansiyelini elinden kaçırmak istemeyen birçok Çinli e-ticaret firması da, gerek kargolama ücretlerini indirerek, gerekse hayata geçirdiği kampanyalarla kullanıcıları kendine çekmeye gayret ediyor. Ülkede online mecralarda en çok tercih edilen sektörün ise yüzde elliden fazla bir oranla giyim olduğunu belirtelim. Nitekim, online alışveriş yapan Çinliler’in yüzde 45’i haftada en az bir kere, yüzde 44’ü ise her ay 1 ile 3 kez arasında internetten bir şeyler satın alıyor. Yapılan bir araştırmaya göre; Çin’li tüketicilerin yüzde 43’ü yeni online perakende şirketlerini, internet pazar payının yüzde 70’ine sahip olan Taobao üzerinden keşfediyor. Yüzde 28’i online reklamlar, yüzde 18’i arkadaş tavsiyesi, yüzde 11’i ise sosyal paylaşım siteleri vasıtasıyla yeni e-ticaret şirketlerinden haberdar oluyorlar.

Ülkenin en büyük sosyal medya sitesi Qzone’un 310 milyon kullanıcısı var

Ülkenin en büyük üç şehrinde yaşayan internet kullanıcılarının yüzde 95’i en az bir sosyal medya sitesine üye olduğunu belirtiyor. Üstelik bu kitlenin yüzde 91’i ise son altı ayda en az bir kere bir sosyal paylaşım sitesini ziyaret etmiş. Bu rakamın ABD’de yüzde 67, Japonya’da ise yüzde 30 seviyesinde olduğunu göz önünde bulundurursak, Çinli internet kullanıcısının sosyalleşmeyi de oldukça sevdiğini anlıyoruz. İşin daha ilginci, online alışveriş yapanların yüzde 40’ından fazlası ürünler hakkında kullanıcı yorumlarını online ortamlarda paylaşmayı tercih ediyor. Ülkenin önde gelen sosyal paylaşım siteleri ise; 536 milyon kullanıcıya sahip olan Qzone, 310 milyon kullanıcılı Tencent Weibo ve 250 milyonluk Siba Weibo.

Çin e-ticaret pazarına yabancı yatırımcı ilgisi de oldukça büyük. Berlin merkezli online paket servis şirketi Delivery Hero, geçtiğimiz aylarda Asya’daki ikinci pazarı olan Çin’e giriş yaptığını duyurmuştu. Şirket ayrıca, Çin’deki online paket servis hizmetini yönetmesi için Waimai Chaoren adında Şangay merkezli bir ofis kurdu.

Her 3 Çinli internet kullanıcısından 1’i siber dolandırıcılığa maruz kalıyor

Çin’in online dünyasında madalyonun bir de görünmeyen yüzü var ki, tablo oldukça vahim durumda. Bu devasa ülkede sayıları hiç de azımsanmayacak kadar yasa dışı ve kaçak e-ticaret sitesi mevcut ve her sene yüz binlerce Çinli tüketici, online mecralarda milyarlarca dolarlık dolandırıcılığa maruz kalıyor. Yapılan bir araştırmaya göre; Çinli internet kullanıcısının yüzde 32′si Haziran 2011′den bu yana sahte e-ticaret siteleri tarafından mağdur edildi. Çin polis yetkililerine göre, siber dolandırıcılık özellikle 2010 yılından bu yana oldukça hızlı bir şekilde artmakta. Suçlular kendilerini başarılı bir şekilde gizlemeyi başarıyorlar. Bu şekilde yakalanmaları ve adalete teslim edilmeleri de oldukça zorlaşıyor.

Tüm bu veriler ışığında, 2015 yılında toplam 420 milyar dolara çıkması beklenen e-ticaret hacmi sayesinde, ABD e-ticaret pazarını geride bırakacak olan Çin’in adını, internet eko sistemine dair konularda daha sık bir şekilde duyacağımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kaynaklar:

Ecommerce in China: How the World’s Biggest Market Buys Online
45% of Chinese Shoppers Make an Online Purchase at Least Once a Week
Delivery Hero, Online Paket Servis Hizmetini Çin’e Taşıdı
The Fast and Furious E-Commerce Market of China
Çin’de Online Alışveriş Yapan Her 3 Kişiden 1′i Dolandırılıyor
China’s social-media boomSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*