18 Kasım 2018

Çin Hükümetinden Walmart’a İzin Çıktı

Çin hükümeti Walmart’a Çin’in e-ticaret şirketi Yihaodian‘ın hisselerin çoğunluğunu alma iznini verdi. Çin Ticaret Bakanlığı’nın verdiği bu izinle Walmart ülkedeki e-ticaret sektörü üzerinde biraz daha hak kazanmış olacak.

Şu an Yihaodian’ın hisselerinin %17,7’sine sahip olan şirket, Çin hükümetinin verdiği bu izinle beraber perakende devi Yihaodian’ın hisselerinin %51’ini almayı planlıyor. Ancak hükümet bu anlaşmanın gerçekleşmesi için bazı şartlar ortaya koydu.

Bu şartlardan biri, Yihaodian sadece satış yapmak üzere kullanılacak bir e-ticaret platformu olarak kalacak ve yurtdışına satış yapmaması bu anlaşmanın şartlarından bazıları.

Walmart’ın ABD’de Amazonla giriştiği rekabette sorunlar yaşadığı ve henüz kendi ülkesinde bile yerini sağlama almadan böyle bir girişimde bulunması için çok erken olduğu gibi söylentiler konuşulsa da, Walmart Çin’de büyüyen e-ticaret sektöründe yer almaya oldukça kararlı görünüyor.

Çin’in e-ticaretteki büyümesini değerlendirecek olursak, ülke 2006’da %10’luk bir e-ticaret hacmine sahipken bu rakam 2010 yılında %23’lere yükselmiş. 2015 yılında ise bu rakamın %44’e ulaşması bekleniyor. Yihaodian ülke genelinde 34 şehirde hizmet veriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*