13 Kasım 2018

Çin İnternetinin Görünmeyen Yüzü: Online Uyuşturucu ve Silah Satışı

1 milyar 300 milyonu geçen nüfusu ve 2015 yılında 600 milyona ulaşacak olan toplam internet kullanıcı sayısıyla Çin, online dünyanın da en büyük aktörlerinden biri haline geldi. Son yıllarda attığı adımlarla her alanda rüşdünü ispat eden ülke, 2015 yılında toplam 420 milyar dolara çıkması beklenen e-ticaret hacmi sayesinde ABD e-ticaret pazarından yüzde 20 daha büyük bir duruma gelecek.

Tüm bu ışıltılı ve baş döndürücü rakamların ardında madalyonun bir de görünmeyen yüzü var ki; sansür, siber dolandırıcılık ve illegal ürün satışları sayesinde batılı ülkelerin de tepkisini çekmeye devam ediyor. Önceki yazılarımızda sizinle ülkedeki online dolandırıcılık ve siber suç oranlarını paylaşmıştık. Bu sefer de Çin’deki internetten silah ve uyuşturucu satışının serbestliği hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

İllegal ürünlerde sınırsız hizmet!

Geçtiğimiz günlerde New York Times’da yayınlanan bir makale bizi bu konuda araştırma yapmaya teşvik etti. E-ticaretin avantajlarını her fırsatta dile getiriyoruz ancak işin bir de illegal boyutu olduğunu unutmamak gerek. Çin’de sıradan bir internet kullanıcısı, arama motorlarında uyuşturucu ve silah satışı hakkında arama yaptığında, bu ürünlerin satışının gerçekleştirildiği sitelere rahatlıkla ulaşabiliyor. Paketi 50 ile 100 dolar arasında değişen fiyatlarla birtakım uyuşturucu maddeler, tabiri caizse bir tık uzağınızda! Üstelik bu maddelerin satışını gerçekleştiren online alışveriş siteleri, verdikleri 7/24 hizmet ile ülkenin dört bir tarafındaki dağıtım ağlarından kapıya kadar servis yaptıklarını da belirtiyorlar. Böyle bir ayrıcalık, en büyük e-ticaret sitelerinde bile nadir görülür herhalde. Hatta başka bir illegal ürün satan sitedeki slogan hepsinden daha da ilginç: “Ürünü 5 saat içinde elinizde görmek istiyorsanız, bizi telefonla aramanız yeterli.”

Geçtiğimiz yıl, online uyuşturucu ticaretine katılan 12 bin kişi tutuklandı

Çin’de sadece uyuşturucu değil, online olarak silahlara ve hatta hayat kadınlarına da ulaşmak mümkün.

Çin yasaları gereğince, ülkede uyuşturucu satarken yakalanan veya uyuşturucu madde trafiğini yönlendiren kişiler, idamla cezalandırılıyor. Ancak internet ortamında durum bu kadar sıkı takip ediliyor gibi görünmüyor. Kaldı ki, Facebook, Google, Youtube, Twitter ve WordPress gibi dünyaca ünlü birçok internet sitesi ülkede yasaklı durumda. Ayrıca Çin’de sadece uyuşturucu değil, online olarak silahlara ve hatta hayat kadınlarına da ulaşmak mümkün. Çin kanunları silah sahipliğini de kısıtlamış, ancak internette yapılan sıradan bir arama ile silah satışı yapan yasal sitelere de kolaylıkla erişim sağlanabiliyor.

Ülkede neredeyse globalde popüler olmuş her internet sitesinin bir Çin versiyonu bulunuyor. Google’ın yasaklı olduğu ülkede Baidu en ünlü arama motoru iken, Twitter’ın yerine ise Sina Weibo adı verilen bir site kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görüyor. Hatta hükümetin, Sina Weibo’daki kullanıcıların gerçek isimleriyle kayıt olmaları için şirkete uyarıda bulunduğunu da hatırlatalım. Konumuzu fazla dağıtmadan yeniden internetten illegal ürün satışına döndüğümüzde, ülkedeki yetkililerin siber suçların önüne geçmek için ciddi önlemler aldıklarını da belirtelim. Ancak böylesine devasa bir pazarda teknik altyapı, gerekli takip mekanizmasının oluşması için yeterli değil anlaşılan. Yine de geçtiğimiz yıl, Çin polis yetkililerinin bir operasyonunda ülke çapında internetten uyuşturucu alışverişine katıldığı iddia edilen 12 bin kişi tutuklanmıştı.

Online olarak kiralık katil tutanlar bile var

Bu tarz siber suçlara alet olan kişiler, genellikle özel yazılımlarla online kimliklerini gizleme yoluna gidiyorlar. Alternatif ve popüler ödeme sistemleri veya kredi kartlarının aksine, “Bitcoin” adı verilen dijital para birimiyle alışverişlerini yapmayı tercih eden bu kesim, bu şekilde güvenlik güçleri tarafından yakalanma riskini minimuma indiriyor. Yurt dışında “Dark Web” olarak da adlandırılan bu tarz illegal siteler, elbette sadece Çin’de mevcut değil. Bazı ülkelerde; sahte pasaport satışı, insan ticareti ve hatta online olarak kiralık katil bile almak mümkün.

Ülkedeki internet kullanım oranlarına bakıldığı zaman, online alışveriş yapan kullanıcıların sayısının nispeten az olduğunu tanık oluyoruz. Bu doğrultuda nüfusun yalnızca yüzde 14′ünün internetten alışveriş yapıyor olduğunu da belirtelim. Rakamların bu denli az olmasında ülkedeki online dünyaya karşı oluşan bir güvensizlik ortamının etkili olduğunu belirtebiliriz. Kaldı ki, her sene yüz binlerce Çinli tüketici, online mecralarda milyarlarca dolarlık dolandırıcılığa maruz kalıyor. Yapılan bir araştırmaya göre; Çinli internet kullanıcısının yüzde 32′si Haziran 2011′den bu yana sahte e-ticaret siteleri tarafından mağdur edildi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*