16 Aralık 2018

Çin’de Online Alışveriş Yapan Her 3 Kişiden 1’i Dolandırılıyor

Baş döndürücü bir internet pazarına sahip olan dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de, e-ticaret hacmi her geçen sene artıyor. Taobao gibi dev online alışveriş sitelerinin de bu gelişimde oldukça büyük payları var. Fakat Çin’in online dünyasında madalyonun bir de görünmeyen yüzü var ki, tablo oldukça vahim durumda. Bu devasa ülkede sayıları hiç de azımsanmayacak kadar yasadışı ve kaçak e-ticaret sitesi mevcut ve her sene yüzbinlerce Çinli tüketici, online mecralarda milyarlarca dolarlık dolandırıcılığa maruz kalıyor.

Çin Elektronik Ticaret Derneği’nin sağladığı veriler ışığında The Next Web’de yayınlanan habere göre, sayıları 194 milyona ulaşan Çinli internet kullanıcısının yüzde 32’si Haziran 2011’den bu yana sahte e-ticaret siteleri tarafından mağdur edildi.

Halk arasında artık sıradan bir olay haline gelen e-ticaret sahteciliğine karşı mücadele etmek amacıyla Çin hükümeti sert önlemler almaya devam ediyor. Ancak sektördekilerin aktardığına göre sorun gün geçtikçe daha da büyüyor. Tüm bu olumsuz tabloya rağmen, Çin’in internet kullanıcısı online alışverişe olan inancını yine de kaybetmemiş. 2010 yılından beri Çin’deki online alışveriş yapanların sayısı 33 milyon kişi daha arttı. Bugüne kadar internet dolandırıcılığına maruz kalan kullanıcıların %70’inden fazlası geçtiğimiz yıl 79-314 dolar arasında bir alışveriş rakamı gerçekleştirmişti.

İşin kötü tarafı, Çin’deki bu e-ticaret dolandırıcıları işlerinde oldukça usta gibi görünüyor. Gerçek ve yasal bir online satış sitesinden elde ettikleri bir şablon üzerine kendi sitelerini kuran sahteciler, satış yapacakları kategoride de ciddi bir arama motoru optimizasyonu gerçekleştiriyorlar. Bu şekilde satın alacakları ürünler hakkında arama yapan potansiyel müşterileri kendilerine çeken dolandırıcılar için gerisi çorap söküğü gibi geliyor.  Bu arada gerçek ve popüler markalara oldukça benzeyen domain’ler satın alan bu suçlular, ayrıca sitedeki ürünlerin altına yüzlerce sahte yorum da ekliyorlar.

Çin polis yetkililerine göre, siber dolandırıcılık özellikle 2010 yılından bu yana oldukça hızlı bir şekilde artmakta. Suçlular kendilerini başarılı bir şekilde gizlemeyi başarıyorlar. Bu şekilde yakalanmaları ve adalete teslim edilmeleri de oldukça zorlaşıyor. Dünyanın en büyük online pazarlarından olan ve her geçen gün büyüyen Çin e-ticaret hacminin 2015 yılı sonunda 360 milyar dolara çıkması beklenirken, dünyanın en büyük online parekende sektörüne de sahip olacağı öngörülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. çok güzel bir açıklama ayrıca sitede şık

Fikrini söyle

*