19 Kasım 2018

Çin’den Çekilmeyi Planlayan Rocket Internet’ten Yeni Bir Girişim Daha

Türkiye pazarına girdiği gibi çok hızlı bir şekilde çıkma kararı alan Rocket Internet, şimdi de Çin pazarından çıkmanın yollarını arıyor.

The Next Web‘in haberine göre, Rocket Internet’in kurucuları Samwer kardeşler henüz Çin pazarından ayrılma kararı vermiş değiller; ancak buradaki operasyonları sürdürmek ve biraz daha genişletmek için yeni yatırımcı arayışlarına girmiş durumdalar. Ama eğer yeni yatırımcılar bulunamazsa şirket, Çin pazarından ayrılacak gibi gözüküyor.

Çin’de 60 kişilik bir ekiple çalışan Rocket Internet, eğer yeni yatırımcılar bulamazsa bu 60 kişilik ekibinin de işine son vermek zorunda kalacak. Samwer kardeşlerin Çin’deki girişimlerinden en çok dikkat çekenler ise Square’in klonu olan Payleven, Airbnb’in kopyası Wimdu ve Zappos’un benzeri Zalora.

Rocket Internet’in Halkla İlişkiler Müdürü Andreas Winiarski The Next Web’e yaptığı açıklamada, Çin pazarının şu an şirketin odağında olmadığını; ama varolan girişimlerin de devam edeceğini ve geçtiğimiz iki hafta içinde PHP geliştirme merkezini Çin’den, zaten bir süredir var olan Porto’daki büyük merkeze taşıdıklarını söyledi.

Tüm yaşanan gelişmelere rağmen Rocket Internet, Toledo, Ohio merkezli, arkadaşların, ailelerin grup olarak hediye, etkinlik bileti ya da gezi ücretlerini toplamalarını sağlayan bir sosyal platform olan Buyvite‘e yatırım yaptı.

Buyvite’ın grup ödeme organizatörleri, topladıkları paraları doğrudan banka hesaplarına aktarabiliyor ya da isterlerse bu birikim bir koda dönüştürülerek e-ticaret kartına dönüştürülüyor ve satış yapılmak istenen mekanda kullanılabiliyor.

Rocket Internet, yurt dışındaki pazarlardan çekilmese de ABD’de yatırımlarını yapmaya devam ediyor. Tabi bu da acaba Rocket Internet Türkiye ve Çin pazarından ayrılmasından sonra, ABD dışındaki diğer pazarlardan da ayrılırmı sorusunu akıllara getirmiyor değil.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Girişi ile değil ama çıkışı ile büyük ses getiren bu firmayı galiba bir süre daha takip edeceğiz. Biz mi bir suç yaptık endişesini kırmak için!

Fikrini söyle

*