14 Kasım 2018

Çin’in E-ticaret Hacmi Kendini Aştı: 190 Milyar Dolar

Çin yazı2016 yılına kadar dünyanın en büyük e-ticaret oyuncusu olması beklenen Çin, bu beklentileri gerçekleştirecek gibi görünüyor. E-ticaret hacmi 2001 yılına göre yüzde 65 artan, dünyanın en büyük ülkesinin 2012 yılı sonunda online alışveriş hacmi 190 milyar dolara ulaştı.

China Internet Network Information Center‘ın yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan rakamlar, birçok ülkenin toplam ticaret hacmini bile geride bırakıyor. Geçtiğimiz yıl 242 milyon kişinin alışveriş yapmak için ”satın al” butonuna tıkladığı ülkede, e-ticaret, toplam ticaret hacminin yüzde 6,1’ini oluşturuyor.

Dünya genelindeki m-ticaret (mobil ticaret), harcamalarında lider ülke konumunda olan Çin’in, bu denli yüksek rakamlarla konuşulmasının bir sebebi de, mobil cihaz kullanıcıları. 2012’nin ikinci yarısında online alışveriş yapanların yüzde 40,7’si mobile optimize edilmiş siteleri kullanırken, yüzde 53,6’sı mobil aplikasyonları tercih etti. Araştırmanın ilginç bulgularından biri ise, alışverişlerini mobilden yapan kullanıcıların yüzde 53,3’ü satın alma işlemini evinden gerçekleştiriyor. Başka bir ifadeyle, akıllı telefonların en azından Çin’de PC’lerin yerini doldurduğunu söyleyebiliyoruz. Ayrıca bu kullanıcıların yüzde 26,2’si iş ya da okuldan mobil alışveriş yaparken, yüzde 10,6’sı fiziki mağaza sırasındayken alışverişini tamamlayarak farklı bir showrooming etkisi gösteriyor.

Kişi başına düşen online alışveriş harcaması 843 dolara yükseldi

Çin yazı 2Çinli tüketicilerin online alışveriş olan güvenin artması, kişi başına düşen online alışveriş harcamalarını da doğrudan etkiliyor. Geçen yıla göre, 211 dolar artan kişi başı alışveriş harcamaları, 2012 yılı sonunda 4 haneli rakamlara yaklaştı (843 dolar). Araştırmanın tüketici alışkanlıkları kısmını incelediğimizde, Çinli çevrimiçi tüketicilerin yüzde 81,8’i oranla kıyafet ve ayakkabı kategorilerini tercih ettiğini görüyoruz. Birçok e-ticaret sitesinin satış listesinin başında yer alan elektronik ürünlerin oranı ise, yüzde 29,6.

Her ne kadar Çin’in 2016 yılına kadar Amerika’nın liderliğine son vereceği tahmin edilse de, işin o boyutlara varmayacağını düşünenlerin sayısı az değil. 190 milyar dolarlık Çin e-ticaretinin 170 milyar doları Alibaba tarafından domine ediliyor. Bir günde 3,1 milyar dolarlık satış gerçekleştirerek bu alanda rekoru elinde bulunan şirketin tek başına Amazon, eBay gibi birden oyuncuyla baş edemeyeceği, araştırmayı değerlendiren ekonomistlerin fikirleri arasında yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*